REPORTÁŽ | Novobanský zraz veteránov

NOVÁ BAŇA – Od priateľa som sa dozvedel, že dňa 18. mája 2024 organizuje Veterán klub Nová Baňa s finančnou podporou mesta Nová Baňa 8. ročník Novobanského zrazu veteránov. Plagát bol strohý. Okrem spomenutého bolo na ňom uvedené ešte miesto zrazu „Nová Baňa – Tajch, Moto Camp“, telefónne čísla pre získanie viac informácií o akcii a adresa veterán klubu na Facebooku.

Ja bývam v Strážovských vrchoch a tak ako prístupová trasa pre mňa pripadala v úvahu cesta Oslany – Žarnovica s odbočkou do Novej Bane. Musím poznamenať, že nepatrím k vystavovateľom veterána, ale k návštevníkom a obdivovateľom starých áut. S úctou hľadím na ľudí, ktorí sa nám, z rôznych dôvodov, snažia zachovať výrobky našich predkov. Moja úcta patrí aj organizátorom veteránskych akcií. V prípade tejto akcie som mal ale dojem, že organizátori „tajili“ niektoré údaje. Napríklad počet prihlásených vystavovateľov s uvedením značky a modelu vozidla, vrátane roku výroby. (Ja sa rád vzdelávam a oceňujem takéto údaje. Ešte prospešnejšie je, ak vystavovatelia vložia za okno viac informácii o exponáte, prípadne aj príbeh toho ktorého vozidla.) Ak je akcia ďaleko od môjho bydliska, tak mi zoznam účastníkov pomôže pri rozhodovaní, či merať danú vzdialenosť, prípadne pri súbehu akcii na základe zoznamu volím ktorej akcie dať prednosť. Taktiež mi nebola známa trasa jazdy veteránov a časový plán. Ledva som na Facebooku našiel čas pre prihlásenie exponátu (08:00 – 11:00). V prípade, ak sa akcia uskutočňuje na mieste mimo mesta / obce, uvítal by som uvedenie miesta, kde môžem zaparkovať, aby som nebránil domácim aj vystavovateľom v jazde.

Plný neistoty som zadal údaje o mieste zrazu do navigácie a nechal som sa viesť. Cestou som obdivoval krásy krajiny, ktorou som prechádzal. Po dni búrok vyšlo slnko a tak počasie bolo ukážkové. No navigácia ma navigovala síce k Tajchu, ale na iné miesto, ako sa konal zraz. Tak som zaparkoval svoje auto na akomsi verejnom parkovisku, naštartoval navigáciu číslo dve, ktorú máme všetci v mobile, zadal som pešiu verziu a po 3,8 km som sa dotrepal k Moto Campu. A od tej chvíle už nemám na čo šomrať.

Na miesto určenia som dorazil cca o 10:00 Uvidel som tri lúky s rozostavenými veteránmi a ďalšie stále ešte prichádzali. Očakával som veteránov zo širokého okolia Novej Bane, Štiavnických vrchov, Žiaru nad Hronom a možno aj Zvolena či Levíc. No nebolo to tak. Ich počet a smery z ktorých prišli bol omnoho menší.

Avšak atmosféra bola vynikajúca. Vládol tam kľud, priateľský duch a dobrá nálada. Majitelia veteránov sa radi podelili s informáciami o svojich strojoch aj o ich príbehoch. Pár z nich mali za oknami informácie o veteránoch, ktoré vystavovali. Tak som sa konečne dostal aj ku trase a časovému rozpisu, ktorou sa veterány poberú po 11:00.

K dobrej nálade prispievali aj stánky s rôznymi dobrotami, suvenírmi, magnetkami. Miestna reštaurácia ponúkala hlavne rôzne dobroty k jedlu a na pitie, ale aj úkryt pred slnkom, WC… Keď som sa bol najesť, všimol som si, že najviac sa konzumoval gulášik a cigánska, na pitie pivko alebo kola. Jedlo bolo to fakt chutné a nápoje výborne zahasili smäd.

Stromy poskytovali tieň pred ostrým slnkom, čo sme ocenili najmä my, plešatí. Ceny pre víťazov boli vystavené v otvorenom kamióne a z reproduktorov sa ozývali slová na privítanie aj organizačné pokyny. Proste množstvo informácií o exponátoch a pohoda, tak by som charakterizoval situáciu v kempingu.

Z vystavených exponátov tam boli početne zastúpené Volgy M24, Tatry 603, Trabanty 601, Škodovky, Volkswageny, Audi. Zastúpené boli aj značky Lancia, Mazda, Cadillac, Honda, VAZ, Jaguar, Barkas a iné. Najstarším autíčkom bola nádherná Fiat 500C Topolino v prevedení Belvedere (kombi) z roku 1953, ktorú som doposiaľ na žiadnom zraze nevidel.

Veľkému záujmu najmä žien sa tešil obrovský Lincoln Town Car V8 ala Excalibur, pri ktorom radi pózovali fotiacim manželom. K technickým chuťovkám patrilo napríklad MG TF s motorom pred zadnou nápravou. Na svoje si prišli aj obdivovatelia traktorov Zetor, alebo mikrobusov VW typ T1.

Radosť divákom urobili aj majitelia policajných vozov s označením VB, ktorí boli oblečení v historických uniformách.

Z motoriek bola najstaršia ČZ 125C z roku 1950 a najviac zastúpená bola značka Jawa. Zúčastneným bol predstavený aj motocykel z pretekov na plochej dráhe s motorom GM.

Z Novobanského zrazu veteránov som odchádzal spokojný. Získal som nové informácie, pekné fotografie do zbierky vozidiel, priateľov a pocit z príjemne stráveného dňa.

Autor: Marián Stanko

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.