VYSOKÉ TATRY – V sobotu 1. júna 2024 sa konalo množstvo akcií pre rodiny s deťmi. Jednou z nich boli aj jazdy historickými električkami EMU 89.0009 a TU 46.002 + T.E.V.D. #12 a #16 a sprievodný program v triangli Veľký Slavkov v réžii občianskeho združenia Tatranské historické električky. A keďže to už na prvý pohľad vyzeralo veľmi zaujímavo, rozhodli sme sa toto podujatie osobne zmapovať.
Aj keď sa to na prvý pohľad možno nezdá, za niektorými akciami musíme cestovať v noci, alebo skoro ráno. Inak tomu nebolo ani pri tejto akcii, keď sme sa do Tatier presúvali prvým expresom z Bratislavy. Našli sme si voľné miesto na sedenie, dali si ľahké raňajky domácej produkcie a sledovali okolitú krajinu. Cestou si k nám prisadli manželia v dôchodkovom veku, ktorí mali namierené na výlet v metropole východu. Aby nám jazda rýchlejšie ubehla, pustili sme sa do rozhovoru o turistických zaujímavostiach našej vlasti.
Ani sme sa nenazdali a boli sme v Poprade. Vystúpili sme z vlaku a presunuli sa na nástupište Tatranských elektrických železníc, kde nás už čakala historická električka EMU 89.0009 známa aj pod prezývkou Trojča. Spravili sme zopár dokumentačných záberov, zakúpili si pamätný cestovný lístok a hor sa do legendárnej električky. Jazda síce nebola dlhá, no rozhodne stála za to. Nasleduje zastávka: Veľký Slavkov.
Po príhode do výhybne sme si najprv počkali na odstavenie Trojčaťa na vedľajšiu koľaj a potom sme sa pomaly presunuli k trianglu, na ktorom sa počas pravidelnej prevádzky kvôli rovnomennému ojazdeniu kolies bežne otáčali tieto električky a v budúcnosti by sa mal stať súčasťou múzea tatranskej dopravy.
Na nepoužívanej koľaji ohlodanej zubom času, na ktorej bolo v minulosti možné vidieť aj ozubnivcovú súpravu EMU 29.0 + R 29.0, nás už na prvý pohľad upútal zelený motorový rušeň 702.951-5 (TU 29.001) „Tučko“ s nákladným vozňom na prepravu bicyklov.
O kúsok ďalej sa na letnom slnku vyhrieval žltý motorový rušeň TU 46.002 patriaci Železniciam Slovenskej republiky s prívesnými vozňami T.E.V.D. #12 a #16, pred ktorým bola odstavená modrá páková drezina zapožičaná z Košickej detskej historickej železnice.
Pre niekoho by to možno bola pomerne strohá výstava, no detským návštevníkom sa táto akcia veľmi páčila. Fotili sa pred vystavenými exponátmi a v rámci možnosti ich preskúmali do najmenších detailov. K dispozícii bol aj rušňovodič žltého TU-čka, ktorý ochotne odpovedal na všetky zvedavé otázky a dovolil deťom zapískať na mašinke.
Veľkému záujmu sa tešil aj nafukovací skákací hrad so šmykľavkou, malá výstava železničných dopravných značiek a signalizačných zariadení, zachovaná pôvodná kabínka lanovej dráhy ČSD z Tatranskej Lomnice na Skalnaté Pleso z roku 1956 a stánok so suvenírmi, v ktorom si bolo možné zakúpiť výpravky, tričká, magnetky, plechové hrnčeky, omaľovánky, spony, pohľadnice, prívesky zubačky, odznaky, knihy, tatranské pexeso železnice a lanovky a pexeso z histórie Oravskej lesnej železnice.
Aby toho náhodou nebolo málo, malí i veľkí návštevníci sa pod dozorom organizátora mohli povoziť na pákovej drezine a vyskúšať si jej ovládanie. Nech sa páči, nastupovať!
Kto bol hladný, alebo smädný, mohol si pochutnať na hot-dogu s kečupom a horčicou, čapovanom pive, kofole a hroznovke. A pretože k dobrej akcii neodmysliteľne patrí aj dobrá muzika, s prenosných reproduktorov nám po celý čas vyhrávalo hudobno-informačné Rádio Košice so sloganom „Na východe najbližšie k Vám“. Zdalo sa vám to aj napriek tomu málo? Predseda klubu Ján Sabaka nám povedal, že ide o nultý ročník a toto podujatie sa určite bude postupne vylepšovať.
Najväčším magnetom pre rodiny s deťmi boli nepochybne kyvadlové jazdy Trojčaťa do Starého Smokovca a späť, ktoré sa tešili značnému záujmu cestujúcej verejnosti. Kto si teda cestovný lístok nezaistil včas riskoval, že sa do daného spoja už nedostane a bude si musieť počkať dve hodiny na ďalší. Zatiaľ čo sprievodca počas jazdy kontroloval cestovné lístky, detičky s nadšením sledovali okolitú krajinu.
Na svoje si však prišli aj dopravní nadšenci, ktorí si vo výhybni Pod lesom zdokumentovali križovanie historickej a novej električky, konkrétne EMU 89.0009 so 425.965-1.
Počas 20-minútovej prestávky v Starom Smokovci si bolo možné zakúpiť suveníry z Vysokých Tatier, nafotiť odstavenú električku, navštíviť neďaleké informačné centrum, alebo si priamo na stanici pochutnať na najlepšej zmrzline v Tatrách.
Komu sa nechcelo hneď vrátiť späť do Veľkého Slavkova, alebo si chcel spraviť individuálny program, mohol sa občerstviť v niektorom z gastronomických zariadení, prejsť si náučný chodník históriou Smokovca, alebo sa pozemnou lanovkou Ganloff – Doppelmayr – Garaventa, či peším presunom vybrať na Hrebienok a pokračovať v ceste k Vodopádom Studeného potoka a ďalej až na Zámkovského chatu, resp. okolo Bilíkovej chaty na Rainerovu chatu. Múzeum kinematografie bolo síce v tento deň zatvorené, no vo večerných hodinách v historickej električke Trojča premietalo staré filmy s tatranskou aj dopravnou tematikou.
Spestrením akcie bola jazda historickou súpravou TU 46.002 + T.E.V.D. #12 a #16, ktorá bola okrem ranného spoja z Popradu do veľkého Slavkova vypravená aj na posledný mimoriadny spoj do Starého Smokovca.
Trojča sa medzitým odstavilo na nepoužívanú koľaj na triangli, čím navodilo spomienky na roky minulé, keď sa na ňom bežne otáčali električky tohto typu.
Komu sa nechcelo ostať na večernom premietaní filmov, alebo sa ponáhľal na niektorý z pravidelných vlakov v smere Bratislava a Košice, mohol sa do Popradu vrátiť vyššie spomínanou historickou motorovou súpravou, ktorú ťahalo zelené TU-čko.
Po príchode do Popradu sme sa rozlúčili s personálom električky a nafotili si posunovanie historickej súpravy do depa.
Spiatočnú cestu do hlavného mesta sme si krátili dojedaním zvyšných zásob a zaslúženým odpočinkom. No zatiaľ čo sme na druhý deň v skratke zmapovali motoristické podujatie Veterán klubu Bratislava, ktorému sa budeme bližšie venovať v nasledujúcom článku, partia nadšencov z občianskeho združenia Tatranské historické električky vypravila historické električky EMU 89.009 „Trojča“ a TU 46.002 +T.E.V.D. #12 a #16 z Popradu cez Starý Smokovec do Tatranskej Lomnice, kde sa uskutočnilo slávnostné odpískanie tohtoročnej letnej turistickej sezóny. Spestrením podujatia bola úvodná pieseň od Lukáša Adamca a vystúpenie Goralského tria Tatry.
Pokiaľ ste sa historickými električkami počas týchto akcií nestihli odviezť, nemusíte byť sklamaný. Historická električka Kométa premáva až do 1. septembra 2024 každý víkend na trase Poprad – Starý Smokovec – Tatranská Lomnica a späť. V dňoch 14. a 20. júla 2024 bude vypravené aj Trojča na trase Poprad – Starý Smokovec – Štrbské Pleso a späť, ktoré zabezpečí nevšednú dopravu návštevníkov na podujatia Ľudové umelecké remeslá (14. júla) a Benátska noc (20. júla). Cestovný poriadok vám prinesieme hneď ako ho budeme mať k dispozícii.
Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Ján Sabaka (z večerného premietania a 2. júla 2024)
Be the first to comment