REPORTÁŽ | Batôžková jazda prilákala do Rajeckej Lesnej nadšencov historickej techniky

RAJECKÁ LESNÁ – V stredu ôsmeho mája sme oslavovali Deň víťazstva nad fašizmom. No zatiaľ čo si vládni predstavitelia pripomenuli túto historickú udalosť oficiálnym spomienkovým programom na Slavíne, partia nadšencov historických vozidiel využila voľný deň na okružnú jazdu čarokrásnou Rajeckou dolinou. A keďže vonku bolo príjemné slnečné počasie, rozhodli sme sa túto akciu zachytiť objektívom nášho fotoaparátu.

Hoci bol oficiálny začiatok a koniec podujatia na parkovisku pred hypermarketom TESCO v Martine, vzhľadom na komplikované dopravné spojenie a celkovú atraktivitu danej lokality sme sa rozhodli vybrať priamo do Rajeckej Lesnej. Ranná cesta železničnou a nadväznou autobusovou dopravou nám ubehla ako po masle a krátko pred 10-tou hodinou sme už boli na mieste určenia. Na parkovisku pred kultúrnym domom nám robil spoločnosť prvý veteránista odstraňujúci menšie závady na svojom automobile. Medzitým sem postupne začali prichádzať obyvatelia a návštevníci obce, ktorí sa tešili na príjazd nablýskaných vozidiel. Čo čert nechcel, pôvodný časový harmonogram sa neplánovane posunul zhruba o 30 minút. Niektorým deťom sa to zdalo byť dlho, no my ostatní sme to brali viac menej športovo. Zopár nedočkavcov sa síce snažilo zistiť presnú polohu veteránov, no v konečnom dôsledku nám neostávalo nič iné ako čakať.

Okolie Baziliky Narodenia Panny Márie pred a po skončení veteránskeho podujatia

Keďže sa nám nechcelo nečinne postávať na jednom mieste, vydali sme sa obcou v ústrety veteránom. Cestou nás zdravili niekoľkí robotníci, ktorí aj v tento sviatočný deň usilovne pracovali na oprave miestnych chodníkov. Na rázcestí už čakal jeden z organizátorov v zelenej reflexnej veste a zvestoval nám, že každú chvíľu sa od Fačkova objavia prví účastníci. No skôr ako sme zaujali svoje miesta a pustili sa do roboty, objavili sa pri nás dvaja motorkári, ktorí si rovnako ako my prišli zdokumentovať prejazd historickej techniky. No aj keď bola táto netradičná kolóna poriadne dlhá, neboli v nej všetci účastníci.

Pohľad na kolónu veteránov od Fačkova

Kým sme dokumentovali prejazd jednotlivých vozidiel, niektorí ľudia v obci postávali popri ceste alebo mávali z okien rodinných domov a rovnako ako miestne ženy vo filme Slnko, seno, jahody od Zdeňka Trošku kričali „Už jedou! Už jedou!“

V dlhej kolóne nechýbali ani motorkári

Keď sme sa vrátili ku kultúrnemu domu, malebné námestie už bolo zaplnené celou plejádou historických automobilov a motocyklov rôznych rokov výroby.

Okolie baziliky sa na hodinu zaplnilo celou plejádou historických vozidiel

Na pódiu medzitým po boku hlavného organizátora vystúpila aj starostka obce Mgr. Erika Lašútová a správca farnosti Mgr. Marek Smatana, ktorí slávnostne privítali účastníkov v tejto čarokrásnej obci. A zatiaľ čo si oni priebežne chodili po balíčky s občerstvením, my sme v plnej sile dokumentovali vystavenú techniku.

Príhovor starostky obce Mgr. Eriky Lašútovej

Niektoré posádky následne využili čas a v rámci hodinovej prestávky sa vybrali na prehliadku Baziliky Narodenia Panny Márie a unikátneho monumentálneho rezbárskeho diela – Slovenského Betlehemu majstra Jozefa Pekaru z Rajeckých Teplíc, ktoré nezobrazuje len Kristovo narodenie, ale aj dejiny slovenského národa. Scéna Božieho narodenia sa nachádza uprostred diela a je začlenená do obce Rajecká Lesná. Okolo nej sú svojimi najznámejšími miestami a pamiatkami zastúpené všetky slovenské regióny. Každý návštevník zo Slovenska tu nájde kus zo svojho domova, jeho históriu a tradície. Dielo zobrazuje práce a remeslá, ktorými sa slovenský ľud v minulosti zaoberal, jeho národné kroje, zvyky a tradičný spôsob života. Spolu je tu rozmiestnených asi 300 postáv, z ktorých sa polovica aj pohybuje, pracuje a zabáva.

Slovenský Betlehem v Rajeckej Lesnej

Veľké rady však neboli len pri vstupe do baziliky a betlehema, ale aj pri neďalekom stánku so zmrzlinou v ktorom si okrem lahodnej pochúťky bolo možné zakúpiť aj chutnú kávičku, kúpeľné oblátky, lízanky, hrnčeky, zvončeky a magnetky s motívom obce. V miestnej reštaurácii sa zase dalo pochutnať na kofole, či domácej polievke a komu sa nechcelo chodiť priveľmi ďaleko, mohol ostať pri svojich vozidlách a besedovať so svojimi kamarátmi.

Účastníci akcie si pochutnali aj na domácej zmrzline

Keďže prestávka veteránistov v Rajeckej Lesnej nebola dlhá, museli sme pracovať v zrýchlenom režime. Inak by sa totiž mohlo veľmi ľahko stať, že niektoré vozidlá ostanú nezdokumentované. A to sme určite nechceli.

Výstava veteránov v Rajeckej Lesnej

Desať minút pred pol druhou popoludní hlavný organizátor zavelil na odjazd. Jednotlivé posádky začali nasadať do svojich vozidiel a postupne štartovali motory. Nestrácali sme čas a presunuli sa na cestu za bazilikou, kde sme spolu s ostatnými ľuďmi čakali výjazd historických automobilov a motocyklov. Účastníkov akcie totiž čakala 57 km spiatočná jazda cez Žilinu do Martina.

Odjazd vozidiel na spiatočnú jazdu do Martina

Ani sme sa nenazdali a po spaľovacích motoroch neostala v tejto obci ani stopa. Obyvatelia i návštevníci sa síce rýchlo rozpŕchli preč, no my sme sa nikam neponáhľali. Vonku bolo príjemné počasie a tak sme sa namiesto skoršieho návratu do hlavného mesta rozhodli vybrať na miestnu kalváriu a k Lurdskej kaplnke s liečivou vodou.

Pohľad na miestnu kalváriu

Následný oddych sme využili na osvieženie zmrzlinovým pohárom a zvyšný čas do odchodu autobusu sme strávili prehliadkou betlehema a baziliky. Návštevu gejzíru a kaplnky svätej Anny si necháme na ďalšiu návštevu tejto obce. No ešte predtým sa vydáme na Považie na nemenej zaujímavé veteránske podujatie.

Autor: Jaroslav Filo

Zvonkohra v Rajeckej Lesnej

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.