Rekapitulácia: Rok 2013 z pohľadu dopravnej nostalgie

Máme za sebou prvé hodiny nového roka a to je ten správny čas na zhodnotenie najzaujímavejších veteránskych akcií, na renovácie historických vozidiel, ale aj rôzne zaujímavé projekty, ktoré sa v uplynulom roku podarilo úspešne zrealizovať.

 

METRO

V tomto roku hlavné mesto Veľkej Británie radom podujatí a aktivít oslávilo svoje 150. výročie metra. Ich úlohou bolo nie len skúmanie histórie, ale aj poznanie jeho budúcnosti tak v živote Londýnčanov ako aj  hospodárstva, mesta a Veľkej Británie.

Dopravný podnik hlavního města Prahy zase v rámci programu „Zážitková turistika“ každý mesiac vypravil na časť linky  „A“ „B“  a „C“ historické metrá Ečs alebo 81-71

 

TROLEJBUSY

V uliciach Bratislavy premávali historické trolejbusy Škoda 9 Tr HT ≠53 a 152 na Dni Bratislavy (20. a 21. apríla) na mimoriadnej linke H17 jazdiacej medzi Autobusovou stanicou a Búdkovou ulicou, ako aj počas Noci múzeí a galérií (18. mája) kedy premávali na vložených spojoch linky 212 čím zabezpečili nevšednú dopravu k Múzeu dopravy, ktoré sa tešilo veľkému záujmu návštevníkov. Oba trolejbusy boli vystavené aj na tradičnom dni otvorených dverí na ktorom ste mohli vzhliadnuť aj trolejbusy FBW – Tüscher – Oerlikon #80 a Škoda – Sanons S 200 Tr #6505, ktorý sa renovuje aj za pomoci finančnej zbierky na portáli ĽudiaĽuďom.sk.

V Brne ste počas Dňa otvorených dverí v depozitári v areáli bývalých kasární  na ulici Terezy Novákové mohli obdivovať historické trolejbusy historické trolejbusy Škoda 8 Tr, 9 Tr  a Tatra T 400, ktoré následne premávali počas festivalu Brno – mesto uprostred Európy a v letných mesiacoch počas víkendov a sviatkov na linke 24.

• Jazdy historických trolejbusov však nechýbali ani v mestách Pardubice, Zlín, Ostrava, Salzburg, soligen a Seged, kde v predvianočnom období premával trolejbus ZIU-9.

 

AUTOMOBILY

Uplynulý rok si prišili na svoje aj fanúšikovia automobilových veteránov. V Bratislave a okolí sa konala tradičná Prvomájová Tatra veterán rallye a v rámci Dní mesta Košice Veterán klub CASSOVIA RETRO Košice zorganizoval cez víkend 4. a 5. mája 11. medzinárodné stretnutie historických vozidiel.

Sobota 18. mája patrila 25. ročníku tradičnej Záhoráckej veterán rallye a v nedeľu 26. mája sa pri príležitosti otvárania letnej sezóny v Kúpeľoch Smrdáky konala divácka súťaž o najkrajšieho veterána.

V priestoroch areálu Kamenný mlyn sa 8. júna uskutočnila tradičná veterán rally Malačan známa aj pod názvom „Kameňák“ na ktorej sa predstavila aj cestná verzia legendárnej električky ČKD Tatra T3.

V kúpeľnom meste Piešťany sa v dňoch 6. – 9. júna uskutočnil 22. ročník podujatia Piešťanské Zlaté stuhy – Concours d’ elegance 2013.

O týždeň neskôr (15. júna) sa konal 8. ročník trojhraničného stretnutia cestných veteránov vyrobených do roku 1983 so štartom v Rusovciach, odkiaľ veterány pokračovali cez Rajku, Bezeny, Hegyeshalom, Nikelsdorf, Mönchof, Gols, Neusidel am See, Pandorf, Neudorf, Potzneusiedel, Deutsch Haslau, Prellenkirchen, Bazár Dürnsteiner, Hainburg a parkovisko na vrchu Braunberg do obce Wolfsthal.

Na začiatku letných prázdnin (4. – 6. júna) sa uskutočnil VIII. ročník populárnej automobilovej rely Donau Masters, a na oslavách 900. výročia prvej písomnej zmienky o obci Ostrov v okrese Piešťany nechýbal ani cestný veterán, historická Škoda Felicia v cabrio prevedení.

V nedeľu 7. júla sa na Kúpeľnej ulici v Nitre konala výstava cestných veteránov a sobota 13. júla sa v rekreačnom zariadení Chata Dolina – Raková Korcháň niesla v znamení 6. Kysuckého stretnutia automobilových veteránov značky Trabant.

Priatelia historických vozidiel Gbely v spolupráci s mestom Gbely zorganizovali v sobotu 27. júla 8. letné stretnutie 50. historických vozidiel v Gbeloch – rekreačnej oblasti Adamov známe aj pod názvom „Tour the Gbely“. Záver júla (25. – 28. 07.) patril tradičnému medzinárodnému podujatiu Beskyd rally Turzovka.

Koncom augusta (21. – 25. 08.) sa uskutočnila Oldtimer Rallye Tatry. A v nedeľu 8. septembra sa konal tretí ročník benefičného podujatia Krištáľovej rallye Pomôže celé Slovensko ktorej trasa viedla z Trenčianskych Teplíc cez Bobotu, Bánovce nad Bebravou, Partizánske, krásne a Dolné Lefantovce do Nitry. V rovnakom dátume sa uskutočnil aj 8. ročník Danubia rallye, tradičných pretekov historických vozidiel a 21. september patril VII. ročníku veterán rallye Lednické Rovne – Dulov.

 

AUTOBUSY

Vďaka projektu EF European Bustour od 16. do 19. apríla navštívil Západné Slovensko známy londýnsky Doubledecker, ktorý zavítal na vybrané stredné a vysoké školy, aby šíril osvetu jazykového vzdelávania na Slovensku.

V uliciach Bratislavy ste sa počas roka mohli odviesť s historickými autobusmi Škoda 706 RTO ≠236 a Karosa ŠM 11 ≠3350, ktoré premávali na Dni Bratislavy (linky H30 Historické SND – Železná studnička), Noc múzeí a galérií (linky H152 Most SNP – Rendez a H29 Nové SND – Vodárenské múzeum) a na Deň bez áut. Karosa ŠM 11 zabezpečovala kyvadlovú dopravu na celoslovenský zraz historických železničných vozidiel a 14. septembra ste sa s ňou mohli vydať po stopách viedenskej električky. Počas leta (15. júla – 31. augusta) premával centrom mesta dvojpodlažný autobus Sírius, ktorý budil pozornosť obyvateľov i návštevníkov mesta. Na Dni otvorených dverí dopravného podniku ste mohli vzhliadnuť historické autobusy Škoda 706 RTO ≠236, Karosa ŠM 11 ≠3350, Ikarus 283≠ 1512, Tam 232 166M #3702 a historické autobusy Karosa ŠM a ŠL 11 a Ikarus 280.10 patriace Klubu historických autobusov.

V Nitre ste sa s historickými autobusmi mohli odviesť počas osláv 1150. výročia príchodu svätého Cyrila a Metoda na veľkú Moravu (Ikarus 280.08 na mimoriadnej linke P1), ako aj v rámci Dňa bez áut (Karosa ŠD 11 a Ikarus 280.08). Počas letnej turistickej sezóny premávala počas víkendov a sviatkov dnes už historická Karosa B 732 NR-519BM v úprave cyklobus spájajúca Klokočinu s Mestským parkom na Sihoti a Zoborom.

Dva známe pojazdné autobusy Škoda 706 RTO LUX „Bažant kinematograf“ priniesla počas leta do 36. miest na Slovensku skvelé slovenské a české filmy.

V Brne ste historické autobusy mohli vzhliadnuť počas Dňa otvorených dverí v areáli bývalých kasární na ulici Terezy Novákové, odkiaľ v hodinových intervaloch po okružnej trase premávali autobusy kde boli vystavené historické autobusy Škoda 706 RTO MTZ ≠202 Karosa ŠL 11 ≠1305 Karosa ŠM 11 ≠2854 a Praga RND. S historickými autobusmi sa však dalo odviesť aj v rámci festivalu Brno – mesto uprostred Európy.

V sobotu 25. mája sa v areáli Vojenského technického múzea v Lešanoch uskutočnil 14. celoštátny zraz českých historických autobusov s bohatým sprievodným programom.

Od 20. júla do 24. augusta každú sobotu dopravca Kukabus nasadil na spoje č. 34 prímestskej linky 132400 historické autobusy Škoda 706 RTO LUX, Škoda 706 RTO CAR a Karosa ŠD 1. Autobus odchádzal z Prahy o 09::00 a zo Zvikovského Podhradí o 16:15. Na týchto spojoch platilo bežné cestovné.

Historické autobusy premávali aj v Otrokoviciach, Pardubiciach, v okolí Liberca, medzi Boleloucí, Dubem n/M a Tovačovom, resp. Troubkami a Tovačovom (Karosa ŠL 11), v Chomutove (betlehemský autobus Škoda 706 RTO), v Budapešti (Ikarus 180), Poznani, Krakove a od 30. novembra do 31. decembra aj v Hornom Rakúsku (Steyr Postbus 380q  a Steyr 480a v).

 

ELEKTRIČKY

Aj v tomto roku pripravila nezisková organizácia Trenčianska elektrická železnica nevšedné jazdy kúpeľnou električkou. Odviesť ste sa s ňou mohli cca raz za mesiac, pričom každá jazda bola inak tematicky zameraná.

Historické električky premávali v Bratislave počas Dní Bratislavy (linka H1), Noc múzeí a galérií (linka H6), Deň detí, Dni pary (linka H5), Deň bez áut (linka H1) a v období adventu. Na týchto akciách ste sa mohli odviesť s električkami GANZ ≠104, DPMB ≠38 + SGP ≠135, ČKD Tatra T2 ≠215 a K2 ≠317. Na Dni otvorených dverí ste mohli obdivovať historické električky BMEŽ ≠18, ≠31, DPMB ≠38, ČKD Tatra T2 ≠215 a K2 ≠317.

Pri príležitosti Otvorenia sezóny na Košickej detskej historickej železnici premávali po trase linky č. 2 (Staničné námestie – Havličkova) historické električky Ringofern ≠104 „Cassovia“ a ČKD Tatra T1 ≠203.

Premávka historických električiek sa v Brne uskutočnila nie len počas akcie Brno, mesto uprostred Európy, ale aj počas letnej premávky na nostalgickej linke H4 a 21. decembra (Betlehémska električka). V Prahe jazdili historické električky od 30. marca do 17. novembra na nostalgickej linke č. 91 a 21. decembra so skautmi vozili tradičný symbol Vianoc – betlehemské svetlo.

Vo Varšave sa na začiatku roka sa fanúšikovia električkovej dopravy rozlúčili s električkou typu Konstal 13N a v nemeckom Magdenburgu sa 27. januára po 44. rokoch skončila éra československých električiek ČKD Tatra T4D a T6A2. Zaujímavý program sa uskutočnil aj v Tramway Muzeu Graz, ktoré si 30. júna pripomenulo 50. výročie článkových šesťosých električiek 260er.

Vo Viedni ste sa s historickou električkou mohli odviesť v období pôstu (22., 23., 25., 26. a 27. marca), na 29. Dni električiek (7. september, električková vozovňa Favoriten) a v období adventu (16. novembra – 22. decembra). V Budapešti ste sa cez víkend 6. a 7. júla mohli odviesť historickou električkou 436, ktorá premávala pri príležitosti svojho 100. výročia. Historické električky však premávali aj v Krakove (30. júna – 22. septembra na linke „0“, Varšava (linka T), Poznaň  (linky 00N) a Szeged  (električky FVV “Bengáli” ≠813 a FI ≠313 – 314)

Od soboty 29. júna do 8. septembra počas víkendov a sviatkov premávala v Mariazelli historická električka ťahaná parnou, alebo motorovou lokomotívou.

V nedeľu 11. augusta sa Tatrách pre verejnosť konečne predstavila zrekonštruovaná historická električka “Kométa”, ktorá následne premávala každú nedeľu až do 15. septembra ako aj 26., 29., a 31. decembra.

 

ŽELEZNICE

Aj v tomto roku sa konalo najviac akcií na železnici., kde bol najväčším záujem o jazdy nostalgickým vlakom po lokálnych tratiach na ktorých je svojho času pravidelná osobná doprava zastavená.

Spoločnosť Považskej dráhy Žilina pripravila viacero zaujímavých akcií, medzi ktorými nechýbali ani jazdy na trati Nemšová – Lednické Rovne, či Žilina – Rajec.

V železničnom múzeu na Rendezi sa uskutočnili akcie Prvý parný deň (19. apríla), Celoslovenský zraz historických železničných vozidiel (15. a 16. júna) a Posledný parný deň (22. septembra)

Cez víkend 20. a 21. apríla 2013 sa  pre všetkých fanúšikov železníc uskutočnila tradičná víkendová akcií Prebúdzanie Katky.

V nedeľu 5. mája usporiadal Klub železničných historických vozidiel Poprad (KŽHV) jazdu historickým vlakom na trase Poprad-Tatry – Stará Ľubovňa – Plaveč – Muszyna a späť .

V sobotu 11. mája zorganizoval Albatros klub celodenný výlet parným vlakom ťahaným rušňom 498.104 „Albatros“ do železničného múzea MÁV NOSZTALGIA v Budapešti.

Klub Modrý Horizont Topoľčany, mesto Topoľčany a MsKS Topoľčany zorganizovali 8. júna stretnutie historických rušňov v rušňovom depe Topoľčany a jazdu historickým vlakom na trati Topoľčany – Radošina. V rovnaký deň sa konala aj mimoriadna jazda historickým motorovým vozňom M 132.1443 “Hurvínek” na trati Piešťany – Trebatice – Krakovany – Vrbové , ktorú Spoločnosť Považskej dráhy Žilina a občianske združenie ČANGO zorganizovali pri príležitosti osláv 900. výročia obce Trebatice.

V sobotu 14. septembra sa v priestoroch železničnej stanice Zvolen nákladná stanica uskutočnil jubilejný 15. ročník pretekov parných rušňov Grand Prix Slovensko.  V rovnaký deň zorganizoval Klub histórie železničnej dopravy Bratislava-Východ mimoriadnu jazdu nostalgickým vlakom do Plaveckého Podhradia.

Zaujímavé akcie počas roka pripravili aj Košická detská historická železnica, Klub historických koľajových vozidiel pri rušňovom depe Haniska pri Košiciach, Výhrevňa Vrútky i Klub historickej techniky Zvolen.

Koncom roka sa konalo viacero mikulášskych jázd a nechýbala ani jazda sviatočného Albatros vlaku Spartak Myjava.

V oblasti záchrany koľajových vozidiel sa KHKV  podarilo zachrániť a zrenovovať historický motorový vozeň M 131. 1538 „Ľubka“ a Košická detská historická železnica zahájila verejnú zbierku na renováciu parnej lokomotívy ČKD 900 BS 200 “Krutwig“.

Nostalgické jazdy parnými, motorovými i dieselovými vlakmi sa konali aj našich západných susedov v Českej republike. Spomenúť môžeme napr. pravidelné jazdy s motorovým a parným vlakom na trati Břeclav – Lednice, jazdy do železničného múzea v Lužnej u Rakovníka a Novej Bystrice, Krivokladský expres, Bezdecké parné leto, S lokálkou okolo Humprechtu, mimoriadne jazdy na trati Kojetín – Továčov a mnohé ďalšie.

 

VOJENSKÉ AKCIE

Klub& vojenskej histórie zorganizovali 8. mája v centre Bratislavy rekonštrukciu bojov z 2. svetovej vojny počas ktorej sa účastníci podujatia vrátili do roku 1945, kedy vojská Červenej armády bojovali proti vojskám nemeckého Wehrmachtu, ktorý v bitke o Bratislavu prehral a musel sa vydať na ústup. Prvý júnoví víkend sa v Arsenali (Vojenské múzeum a Vojenský historický ústav) uskutočnil 6. ročník obľúbeného podujatia Na kolesách a pásoch 2013  – Veľké stretnutie veteránov.

V sobotu 22. júna si Bratislava pripomenula 204. výročie obliehanie mesta Napoleónom, počas ktorého mohli obyvatelia i návštevníci mesta vzhliadnuť dobový tábor a vojaci, historické delá a zbrane, vojenské kone, vojenský výcvik– rakúsko-uhorskej a francúzskej armády a delostrelecké ostreľovanie.

KVH Polom Žilina a obec Zázrivá zorganizujú v sobota 6. júla v jedinečnom prostredí horského sedla Rovná hora medzi Kysuckou vrchovinou a Malou Fatrou 3. ročník ukážky bojov z obdobia Druhej svetovej vojny pod názvom Zázrivá – OSTFRONT 1943-44.

Regrutačná skupina Nitra zorganizovala rekonštrukciu bojov z 2. svetovej vojny, ktorá sa uskutočnila v sobotu 27. júla od 09.00.

V dňoch 1. – 12. augusta sa uskutočnil 5. ročník vojenskej akcie Slovenské piesky 2013.

Najväčšie a najvýznamnejšie stretnutie vojenských historických vozidiel a klubov SAHARA je najväčším a najvýznamnejším stretnutím vojenských historických vozidiel a klubov vojenskej histórie na Slovensku „SAHARA“ sa uskutočnilo od 24. do 26. augusta.

Pri príležitosti 24. výročia Nežnej revolúcie a štátneho sviatku „Dňa boja za slobodu a demokraciu“ sa v nedeľu 17. novembra v areáli vojenského múzea a v bunkri  BS-8 Hřbitov  na Kopčianskej ulici v Petržalke uskutočnilo spomienkové kultúrne podujatie pod názvom ,,Aby ľudia nezabudli“.

 

LETECTVO

Od marca získala Bratislava vďaka ukrajinskej spoločnosti Air Onix opäť pravidelné letecké spojenie s Kyjevom. V decembri sa ČSA po vyše dvoch rokoch opäť vrátili k svojej tradičnej linke Praha-Bratislava, ktorá zároveň pokračuje až do Košíc. ČSA tak v úseku Bratislava-Košice nahradili Danube Wings, ktoré v novembri túto túto svoju poslednú pravidelnú linku zrušili. Po tomto neslávnom kroku sa tak prvýkrát v histórii od vzniku samostatnej samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993 stalo, že už žiaden slovenský letecký dopravca nelieta na nijakej pravidelnej linke.  Letisko v Košiciach sa po 4 rokoch dočkalo obnovenia pravidelného spojenia na Britské ostrovy – maďarská nízkonákladová spoločnosť Wizz Air spustila linku na londýnske letisko Luton, kde kedysi lietali SkyEurope Airlines.

Aeroklub Dubnica nad Váhom vo februári odkúpil chátrajúci Tupolev 134, ktorý stál na parkovisku pred letiskom v Piešťanoch. Leteckí nadšenci bývalé lietadlo ČSA reg. OK-AFB postupne rozobrali a previezli na letisko v Slavnici, ked ho opäť poskladali a zároveň natreli do pôvodných farieb Československých aerolínií a stal sa tu dominantou zbierky historických lietadiel.

1. júna usporiadalo dopravné krídlo Ozbrojených síl SR na leteckej základni v Kuchyni deň otvorených dverí.  Návštevníci tu mohli vidieť a zároveň aj nazrieť do interiéru súčasných i vyradených lietadiel – L-410, L-29 Delfín, L-39 Albatros, AN-24 a AN-26. Nechýbali ani ukážky leteckých modelárov a na svoje si tu prišli aj priaznivci cestných veteránov a hasičskej techniky.

V dňoch 31.8. – 1.9. sa na Sliači konali medzinárodné letecké dni SIAF 2013. Najväčšiu pozornosť  upútalo vystúpenie stíhacieho lietadla Suchoj Su-27 a španielskej akrobatickej skupiny Patrulla Águila.


LODNÁ DORPAVA

Aj v tomto roku ste sa počas Bratislavského majálesu mohli odviesť vyhliadkovými loďami Martin a Prešov, ktoré premávali medzi oboma brehmi Dunaja. Medzi Devín a Hainburgom zase premával historický parník z roku 1929 a vyhliadkové plavby loďou sa konali aj v Lednici.

Dlhoročná snaha aktivistov o vznik Lodného múzea v Bratislave vyvrcholila 8. apríla odovzdaním vyradeného vlečného remorkéra ŠTUREC zo štátneho podniku  Slovenský vodohospodársky podnik (Povodie Dunaja) do správy Múzea Dopravy v Bratislave, ktoré je súčasťou štátnej príspevkovej organizácie – Slovenského technického múzea.

 

NETRADIČNÉ AKCIE

K netradičným akciám nepochybne patrili oslavy 1. mája a 17. novembra v záhoráckej obci Dojč, ktorá si za svoj názov pridala aj skratku ZSSR, t.j. Záhorácka sebestačná svojpomocná republika. Na oboch akciách nechýbali automobilové veterány a dobové ukážky v retroštýle.

Koncom augusta sa v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu v Nitre konala tradičná výstava historických traktorov „Traktorparáda“. Tieto unikátne stroje ste spolu s historickými kočíkmi mohli vzhliadnuť aj 5. októbra v Plaveckom Mikuláši.

K netradičným akciám patrili aj sezónne jazdy vlakobusu v Nitre, Senci a Piešťanoch, ako aj počas dúbravských a karloveských hodov v Bratislave.

 

Tak takýto bol uplynulý rok v oblasti dopravnej nostalgie. V závere tohto článku chceme preto poďakovať všetkým veteránistom (jednotlivcom, klubom, či múzeám) za všetky zrealizované akcie, za práce na záchrane historických vozidiel a do nového roka im prajeme veľa osobných i pracovných úspechov.

Redakcia



Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.