Redakčný príhovor do novej sezóny

Vážení čitatelia, 15. septembra 2024 to bude už úctyhodných 15 rokov, čo na slovenskom internete pôsobí náš magazín o veteránoch a histórii hromadnej dopravy – Veterány.EU. Len málokto z vás si dnes možno spomenie na to, že vznikol zlúčením dvoch stránok – Veteránbus.sk a Priatelia dopravnej nostalgie.

V čase vzniku tohto portálu sme poriadne nevedeli do čoho ideme. Nemali sme síce žiadne partnerské kluby, múzeá, či iné inštitúcie, no vedeli sme, že chceme svojou troškou prispieť k popularizácii veteránizmu na verejnosti. Inými slovami propagovať najrôznejšie podujatia na jednom mieste a informovať o záchrane historických vozidiel a iných artefaktov z oblasti dopravy pre budúce generácie. Bola to pre nás veľká výzva, no postupnými krokmi si stále ideme pevne za svojim cieľom. Nadviazali sme spoluprácu s rôznymi subjektmi, ktorým na tomto mieste dávame priestor na bezplatnú prezentáciu svojej činnosti.

Okrem značného množstva pozvánok v článkovej i plagátovej forme vám pravidelne prinášame aj zážitkové reportáže z osvedčených i menej známych podujatí, tlačové správy, odborné články, pohľady do histórie, či seriály. Aby sme boli vždy aktuálni, na našich facebookových stránkach vám ponúkame malú ochutnávku z podujatia, na ktorom sa práve nachádzame. Aktualizácia našich stránok je o to ťažšia, že potrebujeme mať neustáli prehľad o všetkom, čo aspoň trochu súvisí s veteránizmom. Pomerne zaujímavou činnosťou je pátranie po histórii nepoužívaných, zrušených, či nedostavaných železničných tratí, ako aj samotná práca v teréne pri mapovaní najrôznejších akcií u nás i v zahraničí. Z tých najzaujímavejších môžeme spomenúť slávnostný návrat vozidiel Viedenskej elektrickej železnice – električkovej lokomotívy Ganz Eg 6 a kurzového vozňa BDCFa #1400 späť do Bratislavy, oslavy 110. výročia Trenčianskej elektrickej železnice, prevoz historickej električky EMU 89.0003 „Trojča“ po železnici na renováciu do Depa Jurajov dvor, Celoslovenský zraz historických železničných vozidiel, Piešťanské zlaté stuhy, zážitkové jazdy historickými parnými a motorovými vlakmi a mnohé ďalšie.

Hoci väčšina článkov pochádza z pera mojej maličkosti, značnú zásluhu na fungovaní tohto webu majú aj moji kolegovia a spolupracovníci Jaroslav Verlík, Jaroslav Bilka „Gilbert“, Ľubomír Nádaždy, Marián Stanko, Martin Žarnovický, Peter Vodička a mnohí ďalší. V našom tíme však radi uvítame aj nových členov, ktorí nám bude aktívne pomáhať pri našich aktivitách.

Aby sme prispeli k aktívnej záchrane historických vozidiel pre budúce generácie a k podpore domáceho cestovného ruchu, založili sme v roku 2014 rovnomenné občianske združenie, v rámci ktorého sa o. i. snažíme pravidelne organizovať zážitkové jazdy historickým vlakom po nepoužívaných tratiach v rôznych kútoch Slovenska. V tejto súvislosti chcem vyzdvihnúť dobrú spoluprácu so železničnými klubmi, krajskými i miestnymi samosprávami a ďalšími partnermi, vďaka ktorým je zo strany verejnosti o tieto akcie veľký záujem.

Začala sa ďalšia veteránska sezóna a my pre vás opätovne mapujeme známe i menej známe podujatia. No aj keď sa snažíme budovať tieto stránky na profesionálnej úrovni a jednotlivé reportáže spracovať v čo najkratšom možnom čase, nie vždy ide všetko podľa plánu. Vzhľadom k tomu, že sa našim veteránskym aktivitám venujeme iba v rámci svojho voľného času, na niektoré reporty z akcií a odbornejšie články si z objektívnych dôvodov musíte počkať. A pretože nemôžeme byť úplne všade, radi uvítame pomoc od vás čitateľov. Ak máte informácie o zaujímavých podujatiach u nás i v zahraničí, alebo ste sa na niektorom z nich zúčastnili a chceli by ste nám z neho priniesť krátku reportáž, neváhajte a ozvite sa nám e-mailom na redakcia@veterany.eu, alebo jaroslav.filo@veterany.eu. Rovnaká výzva platí aj pre veteránske kluby, múzeá, či združenia, ktoré môžu prostredníctvom našich stránok bezplatne informovať o svojej činnosti (pripravované akcie, reportáže, renovácie vozidiel…).

Na záver tohto krátkeho článku by som sa chcel úprimne poďakovať všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomáhajú budovať našu veteránsku komunitu. Všetkým klubom, združeniam, múzeám i jednotlivcom prajem veľa úspechov pri renovácií veteránov a organizovaní tohtoročných podujatí a vám čitateľom, veľa zážitkov s historickými vozidlami. Verím, že vám aj v nasledujúcich dňoch, týždňoch, mesiacoch i rokoch budeme prinášať aktuálne informácie a zaujímavosti zo sveta veteranizmu.

Mgr. Jaroslav Filo
predseda OZ Veterány.EU

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.