Prvé stretnutie majiteľov historických autobusov na Slovensku sa vydarilo

img_0038Počas uplynulej nedele sa v Hoteli Park v Hokovciach uskutočnilo prvé stretnutie majiteľov historických autobusov na Slovensku. I keď sa na stretnutí nezúčastnili všetci ohlásení, akcia sa skončila výborne. Zúčastnení  prediskutovali množstvo otázok, prezreli si priestory budúceho múzea historických autobusov a popozerali si budúce exponáty. Na jednom z nich absolvovali aj pekný výlet po okolí.

Cieľom stretnutia bolo prediskutovanie otázok súvisiacich s pripravovaním prvého celoštátneho zrazu historických autobusov, ktorý by sa mal konať na budúci rok pod organizačnou taktovkou Klubu historických autobusov Slovenska.  Po krátkom zosumarizovaní vozidiel podpredseda klubu Mikuláš Ivaško odhaduje počet autobusov, ktoré by sa vedeli zúčastniť prvého stretnutia, na 12. Samozrejme, časť z týchto vozidiel sa v súčasnosti renovuje, alebo sa podrobí renovácii či opravám počas nadchádzajúcej zimy. Na akcii budú vítaní aj majitelia vozidiel, ktoré nie sú evidované v klube, alebo sa nezúčastnili tohto stretnutia. Všetky podrobnosti uvedie KHA v aktuálnej chvíli.

Na stretnutie došli aj majitelia nitrianskej RTO LUX, ktorú sme ešte na stránkach Veteranbusu ani Veterany.EU ešte nemali. Máme sľúbené fotografie aj príbeh ich vozidla a dúfame, že vám ju v krátkom čase predstavíme.

Počas rokovania sme si prezreli rôzne fotografie a prediskutovali súčasný stav. Hovorilo sa najmä o možnosti koordinovaného postupu pri renováciách a zháňaní náhradných dielov, ale aj výroby na objednávku (najmä gumové tesnenia, bužírky a podobne) kde je požiadavka výrobcu na vyšší objem objednávok jednorázovo.

Po výbornom obede u nášho hostiteľa – majiteľa Hotelu Park a zakladateľa múzea Štefana Píriho – sa zúčastnení vybrali na malý výlet po okolí na jeho autobuse RTO, ktorý i napriek tomu, že je v predrenovačnom stave, nám poskytol príjemnú 30-kilometrový zážitok za pekného počasia  (toto vozidlo sa zúčastnilo na filmovačke v Modre, o ktorej sme písali prednedávnom).  Erťák šlapal ako hodinky a jazdu si nenechala ujsť dokonca ani manželka pána Píriho Darina – hádam sa jej náš  ,,polopodivínsky“ koníček okolo ,,zbierania“ a záchrany historických auutobusov bude pozdávať stále viac 🙂

Po malom výlete sme zaparkovali v areáli budúceho múzea historických autobusov v Hokovciach, kde sme si prezreli celú plejádu vozidiel RTO a RO, z ktorých je niekoľko vrakov, ktoré poslúžia ako zdroje náhradných dielov pre zachovalejšie alebo perspektívnejšie kusy. Cieľom je podľa Š. Píriho vybudovať čo najucelenejšie rady týchto vozidiel. Stavba haly pre múzeum má už svoje povolenie, ba dokonca je pripravená už aj konštrukcia. Múzeum by malo po dokončení mať možnosti presklenej výstavy exponátov a s miestnosťou pre posedenie. Nezanedbateľnou súčasťou bude aj možnosť výhliadkových jázd na vybraných vozidlách pre turistov či záujemcov o historické autobusy. Veľmi zaujímavým exponátom bude naprklad zrenovovaný sťahovák RO, či práve prebiehajúca renovácia vozidla Praga RND, ako aj všetky základné verzie autobusov RTO.  ,,Do švungu“ sa dostane časom aj ŠL-11, ktorá je až na skorodované zadné čelo vo veľmi peknom a zachovalom stave. V areáli sa nachdádza aj niekoľko zaujímavých autveteránov v predrenovačnom stave, z ktorých je väčšia časť na predaj pre serióznych záujemcov.

Prvé stretnutie majiteľov historických autobsuov sa teda podľa nášho názoru vydarilo a položilo slušný základ na ďalšie plánovanie a koordinovanie aktivít.  Týmto sa chceme poďakovať p. Pírimu za pohostinnosť a výborné služby v tomto prekrásnom a mimochodom  vyhľadávanom liečivom kúpeľnom kraji.  V tom ohromnom množstve českých turistov a návštevníkov hotela a jeho liečivých procedúr, sme si občas pripadali ako u našich západných susedov 🙂 Vrelo odporúčame a viac info nájdete na: www.park-hotel.sk. Š. Píri vám určite povie viac o autobusoch aj budúcom múzeu 🙂

-ver-

2 Comments

  1. Stretnutie bolo super. Ďakujem pánovi Pírimu za príjemnú pohostinnosť. Zúčastnení potvrdili záujem o spoločné stretnutie majiteľov historických autobusov v roku 2010. Do úvahy pripadajú dva termíny, v júni alebo v septembri v Bratislave. Bolo tiež prerokované, že v roku 2011 by sa stretnutie mohlo uskutočniť v Hokovciach, v priestoroch pripravovaného autobusového múzea.
    Organizačný výbor začne s prípravou budúcoročného stretnutia hneď na začiatku roka.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.