Prívesné vozne Tatra Calm/u #430-435

Prívesné osobné vozne Calm/u #430-435 vyrobené Vagónkou Tatra Smíchov boli dodané v roku 1954 spolu s rovnako vyzerajúcimi motorovými vozňami radu M 49.0. Ani prevádzka prívesných vozňov však nebola bezproblémová.

Technické parametre

Dĺžka: 15000 mm
Dĺžka so spriahadlami: 15800 mm
Šírka: 2660 mm
Výška: 3730 mm
Výška podlahy: 1100 mm
Rozvor: 2200 mm
Počet dverí: 6
Počet miest na sedenie: 44 + 2
Počet miest na státie: 76
Celkový počet miest: 120 + 2
Pohotovostná hmotnosť: 17500 kg
Maximálna rýchlosť: 30 km/h

Popis

Štvornápravové prívesné vozne mali oceľovú kostru skrine, zvonka oplechovanú. Spodok kostry bol z oceľových profilov. Skriňa bola osadená na dvoch dvojnápravových podvozkoch. Karoséria mala moderné zaoblené tvary. Interiér vozňa sa členil na nástupné plošiny, dva veľké oddiely pre cestujúcich, ktoré boli oddelené malým batožinovým oddielom. Oddiely boli oddelené posuvnými dverami. Do vozidla sa nastupovalo cez štvorkrídlové skladacie dvere s okienkami v hornej polovici na oboch koncoch vozňa. Interiér bol osvetľovaný žiarovkovými svietidlami, vykurovanie bolo elektrické. Vetranie bolo zabezpečené spúšťacími oknami a stropnými vetrákmi. Batožinový oddiel mal samostatné štvorkrídlové skladacie dvere. Na streche sa nachádzala zvýšená nadstavba s vetracími prieduchmi po bokoch. Čelo vozňa malo dve veľké čelné okná. V podokennej časti čiel sa nachádzala dvojica koncových svetiel, zásuvky tlakovej brzdy Knorr a elektrické zásuvky. Do vozidiel bolo údajne možné zabudovať elektrickú výzbroj a premeniť ich na motorové vozne.

Oddiely pre cestujúcich boli vybavené sivozelenými koženkovými sedadlami v usporiadaní 2 + 2 do oddielov s uličkou uprostred. Koženka bola vo vozidlách TEŽ použitá prvýkrát. Nad sedadlami boli priečinky na batožinu. Bočnice a strop v interiéri boli obložené drevovláknitými doskami. Podlaha pokrytá drevenými doskami. Vozne boli dodané už v červeno-bielom nátere so sivou strechou.

Úpravy

Vozne mali krátko po dodaní rekonštruované podvozky, nakoľko ich konštrukcia nevyhovovala prevádzke na TEŽ.

Prevádzka

Po početných vykoľajeniach krátko po uvedení do prevádzky boli vozne odstavené z premávky už v roku 1954. Po úpravách podvozkov sa vrátili opäť do premávky v druhej polovici roka 1956. V pravidelnej premávke jazdili do roku 1969, kedy boli odstavené.

Vyraďovanie a likvidácia

Minimálne jeden vozeň bol po vyradení prestavaný na pracovný vozeň a zachoval sa až do dnešných dní.

Zdroj: OZ IMHD

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.