Prípravy múzea aj renovácie v plnom prúde, zorganizuje sa prvé víkendové stretnutie na Slovensku?

SANY0700I keď nám v redakcii uplynulé dni opäť prinášajú nadmieru pracovných povinností, život okolo autobusových veteránov neutícha. Majiteľ niekoľkých vozidiel a autor myšlienky prvého múzea  historických autobusov Štefan Píri mám poskytol najnovšie informácie o renovácii jeho kúskov, ale aj o rozbehnutých prácach na výstavbe múzea, ktoré by malo vyrásť pri obci Hokovce. Okrem toho vznikla veľmi zaujímavá myšlienka akéhosi prvého víkendového stretnutia majiteľov a sympatizantov historických autobusov už v najbližšom období, ktorého hlavným cieľom by malo byť podychytenie činnosti majiteľov autobusov, vzájomné zoznámenie sa a hlavne –  každý by mohol priniesť svoje myšlienky, nápady, skúsenosti či vízie v súvislosti s autobusovými veteránmi na Slovensku a prípravami I. celoštátneho zrazu slovenských historických autobusov –  autorom tejto myšlienky je Mikuláš Ivaško a budúcim organizátorom pravdepodobne Klub historických autobusov Bratislava.  Zraz by sa mal uskuotčniť už na budúci rok.

Z aktuálnych informácií Štefana Píriho k výstavbe haly múzea: ,,Máme už povolenie na stavbu haly ktorá bude mať 15 x30 metrov – na začiatok to stačí. Zmestí sa do nej osem autobusov a posedenie pre hosti a kancelárie. Predpokladám, že do jari by to mohlo byť hotové .“

Š. Pírimu sa podarilo prikúpiť ďalší autobus RTO, ktorý sa momentálne nachádza na nakrúcaní filmu v Modre: ,RTO je z Liptovského Trnovca – prímestká verzia, kompletná s ŠPZ a pojazdná. Momentálne je na natáčaní filmu v Modre od začiatku septembra. V týchto dňoch mi filmári dali vediet, že nakrúcanie pomaly končia a tak  pre ňu čoskoro pôjdeme a odvezieme ju domov. Následne chceme autobus prehliadnúť, urobiť údržbu a 2 novembra ide naspät do Modry na týždňovú dokrútku filmu.

Zaujímavo sa vyvíjajú aj renovácie zakupovaných vozov: ,,Na autobuse RND sa aktuálne robí podvozok, je už na 90 %. Motor je po GO, treba ešte nalakovať motor a uložiť na pôvodné miesto a začne sa robit kabína. Dúfam, že do jari bude komplet hotový. Medzitým začneme na budúci týžden robiť jednu RTO LUX – najprv osadíme do nej motor, na ktorom sme urobili pretesnenie zadretý zotrvačník, natočíme ju, odskúšame a ideme robiť karosériu – rád by som ju dokončil taktiež do jari a špekulujeme nad tým vypraviť ju na cestu  do Prahy, spolu so spojením s výstavou v Lešanoch 2010.“

Z dávnejšieho stretnutia Štefana Píriho a Mikuláša Ivaška vznikla zaujímavá myšlienka zorganizovať  ešte pred samotným zrazom prvé stretnutie majiteľov historických autobusov v súvislosti s avízovaným zámerom zorganizovať prvé celoštátne stretnutie na Slovensku v roku 2010. Podľa návrhov Š. Píriho by sa takéto stretnutie malo uskutočniť už v tomto období na jeho Hoteli Park (www.park-hotel.sk)  počas niektorého z víkendov. ,,Uvažoval som nad tým skúsiť zorganizovat na našom hoteli  nejaké posedenie, rozhýbať to na Slovensku, spoznať sa a odovzdať si navzájom poznatky, skúsenosti a vymyslieť niečo na budúci rok v súvislosti so zrazom ako to naznačoval pán Ivaško ked bol u nás na návšteve,“ dodal Š. Píri.

Víkendové stretnutie by mohlo mať stanovený nielen program a body rokovania ako oficiálnu časť, ale aj štýlové neoficiálne atrakcie – napríklad príjazd historickým autobusom, návšteva miestnych pamätihodností na autobuse, posedenie vo vínnej pivničke majiteľa hotela, ochutnávka špecialít a podobne. Zámerom je zjednitiť slovenských majiteľov autobusov, ktorých je síce podstatne menej, než našich českých kolegov, ale o to je potrebné zjednotenejšie postupovanie.

Viacero slovenských autobusov sa v súčasnosti nachádza v renovácii, prípadne na údržbách a opravách. Cieľom by malo byť počas nadchádzajúcej zimy pripraviť čo najviac vozdiel, ktroré sa budú vedieť zúčastniť pripravovaného zrazu – či už ako úplne zrenovované vozidlá, alebo vozidlá v dobrom  udržiavanom stave.

Píšte nám vaše nápady, názory a pripomienky, prípadne aj predbežný záujem na: redakcia@veterany.eu.

Veľmi radi privítame na našich stránkach aj ostatných členov Klubu historických autobusov Bratislava a ostatných majiteľov, ktorí sa ešte na Veteranbuse neprezentovali!

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.