Příběh jednoho přeživšího autobusu 706 RTO LUX (V.část)

27.52009 – Pokračování z 11. května 2009: Rozborka Luxe v plném proudu… V posledním díle jsme při rozborce autobusu skončili ve chvíli, kdy z karosérie byl vyndán kompletní motor, převodovka, výfuk, kardan a karosérie byla kompletně odstrojena, vysklena a zbavena podlahy a oplechování od oken dolů.

Nyní je tedy možné zjistit rozsah zkorodování skeletu karosérie a konečně si bude možné udělat přesný obrázek o tom, co vše se na něm bude muset vyměnit. Prohlídka potvrzuje, že samotný rám podvozku je v dobrém stavu.

Průhled rámem do odstrojeného autobusu

Skelet polosamonosné karosérie je na tom již poněkud hůře. Některé výztuhy jsou shnilé, uhnilé či vlivem koroze značně zeslabené. Nejpracnější bude výroba a výměna skroužených profilů nadkolí, které své nejlepší roky nepochybně prožily ještě v době působení předsametové soli na zimních silnicích. Též spodní ocelové profily obou zadních oblin jsou prohnilé a bude je potřebné vyrobit nové. Obojí je stáčené ve dvou, navzájem příčných rádiusech, což bude náročné na čas i pracnost.

Stav dna kufru výztuhy pravé zadní obliny

Skelety zadních schrán byly zcela na kaši, a tak byly vyříznuty rovnou celé. Špatný je sloupek bouchacích dveří a pak některé další svislé i vodorovné výztuhy roštu karosérie.

Stav skeletu za levým předním kolem

Lak autobusů RTO

Přeneseně jsme se tak nyní dostali k tématu barevných provedení laků autobusů RTO, zejména pak Luxů. Pochopitelně nejvíce Luxů jezdilo v klasickém schématu pruhů, kdy asi jejich nejčastější barva byla tmavě červená, následovaná modrou, a díky tomu je tak my věkem starší máme uloženy v paměti. Ovšem skutečnost je taková, že právě u RTO vzniklo mnoho jiných provedení laků, ať již z popudu jejich výrobců anebo na přání zákazníků. Fotografických dokladů o tom, i když často nepříliš dobré kvality, se dochovalo poměrně dost, ale je jisté, že různé snímky a materiály o dalších provedeních laků, či alespoň kvalitněji zvěčněných i těch známých, jsou velmi dobře uloženy v mnoha nedostupných archivech, osobních, rodinných a jistě i firemních.

Řešení laku pro našeho Luxe byla v přípravách na renovaci pochopitelně věnována velká pozornost. Bylo sledováno řešení u již zrenovovaných autobusů, a zakrátko bylo zřejmé, že vzhledem k dochovanému množství Luxů v klasickém schématu laku, byť pro znalce s takovým množstvím odchylek, že co bus, to vlastně originál, se bude hledat řešení takové, které se jednoznačně odliší, ale přitom bude odpovídat některé dobové předloze, možná i zakázkové. O tom, že je z čeho vybírat, svědčí následující záběry:

RTO CAR, RTO LUX, RTO MTZ

Nejčastější, klasické řešení laku LUXE

Lak jednoho z prototypů

OBRÁZKY:

1. RTO na veletrhu v Brně 2. LUX pro CK Čedok 3 LUX pro CK Turista, 4. LUX DP Praha, dvoje bouchací dveře, fialová barva, r.v. 1963, 5. LUX v Karlových Varech 6. LUX z Rakovnicka, 7. Luxy s dvojími bouchacími dveřmi (+ 1 Ikarus) na Staroměstském náměstí v Praze, 8.RTO na Hradčanském náměstí v Praze. Povšimněte si řešení zadního nárazníku z prvních sérií výrob, 9.Luxy v Novém Městě nad Metují, 10. LUX kdesi na výletě, 11. LUX kdesi v Maďarsku, 12. LUX po provedení v NDR, 13.LUX v provedení pro NDR, dvoje bouchací dveře, 14.Lak pro export, 15. Lak s motívy z Bruseláku

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.