Prečo nitrianska Veolia ťahala za nos záujemcu o Ikarus 280?

Naozaj nepríjemnú skúsenosť opísal VETERANBUS-u český záujemca o renováciu autobusu Ikarus 280. Po tom, čo sa dozvedel, že nitriansky prepravca Veolia vyraďuje z premávky hneď niekoľko kusov, nelenil a kontaktoval spločnosť. Tá mu jeden z vyradených autobusov sľúbila k odpredaju, situácia sa však vyvinula úplne inak. Nechajme však hovoriť samotného záujemcu:

Ondřej Ž: ,, Dlouhodobě sháním autobus Ikarus 280.08 v pojízdném a funkčním stanu na kompletní renovaci. V říjnu/listopadu (október/november) 2008 – jsem se dozvěděl, že v Nitře budou vyřazovat na začátku prosince (december) všechny ikarusy 280. Zahájil jsem tedy jednání – vypadalo to bezproblémově, cena vycházela kolem 30tis, papíry, odvoz si zařídíme, vše ok. Mám zavolat 15 prosince (december)… Zjišťoval jsem si jaká mne čeká lítačka po úřadech aby se dal přepsat autobus ze zahraničí v ČR. Jde to, ale jednoduché to není.

15. Prosince (december) volám abych se domluvit se na dokončení. Bylo mi sděleno, že je vyřadí koncem ledna.

Super, nemohli dát vědět? Dozvěděl jsem se, ale z jiného zdroje že se jim zdržela dodávka nových autobusů (proč mi to neřekli rovnou netuším), to by se dalo pochopit, ale stejně jednání už bylo přinejmenším podivné.

Na konci ledna (január) tedy opět volám, že zrovna, ale nemají na to čas a mám zavolat za deset dní.

V polovině února (február) opět volám a že jo, že jsou na dvoře odstavené a papíry v depozitu (SPZ sundané).

Hned na začátku března (marec) volám a domlouvám si prohlídku a schůzku. Na druhý den jedu ze Zlína do Nitry, ale ještě v telefonu dozvěděl překvapení; Všechny autobusy jsou K.O.,  jeden z nich má šanci na záchranu – má závadu na hlavě motoru a že oprava by stála tak 20-100tisíc ale to že mi neřeknou… . I přes to jsem se na ně přijel podívat.

Cesta: Ráno jsem se na ně přijel podívat; Pán s kterým jsem doposud jednal byl na nějakém jednání a odkázal mne na nějakého mistra (musím podotknout, že tento pán byl velmi ochotný a že se mě ujal i když mne nečekal). Šli jsme tedy prohlédnout busy, před tím jsem se, ale dozvěděl že už jsou všechny vyřazené – odhlášené – bez papíru a spz. Další překvápko, super.

Vyřazené autobusy stály v zadní části dvora – asi 9 vyřazených autobusů – dvě karosy a zbytek ikarusy.

Ten jediný ikarus který by byl při té opravě schopen znova fungoval – byl VYKUCHANÝ!!! To si snad dělaj pr**l!!! Omlouvám se, ale toto už bylo do nebe volající – kabina pro řidiče – sedalo pryč, palubní deska pryč, a spousta krytů po celém autobusu pryč!

Navíc skříň byla chycená – hnila… Ostatní autobusy vypadali podobně, kromě dvou, které byly oproti ostatním ve velmi slušném stavu – ale každý že prej má neodstranitelnou závadu.

Kdybych tedy chtěl to zrealizovat musel bych odhadem mít připravených tak 200 tisíc abych – zakoupil minimálně dva autobusy (jeden kvůli motoru, druhý kvůli skříni a chybějícím dílům), dále sehnat si opravu motoru, a nakonec odtažení obou vozů do Zlína. Sice to ráno co jsem se tam jel podívat upravili cenu na 19tisíc, což by se možná zdálo výhodné, jen kdyby nebyl už vykuchaný a díly by se tak museli sehnat a vyšlo by to na ty samé peníze jako kompletní vůz.

Teď s odstupem jsem se minulý týden u nás ve Zlíně u šéfa jednoho z místních podniků které opravují autobusy dozvěděl, že ve Veolie Nitře jsou i z jejich zkušeností takoví…. 🙁

Mě osobně tato zkušenost dost nemile překvapila, a přitom stačilo, aby mi řekli jasné NE, NIC VÁM NEPRODÁME, ihned na začátku a mohl být klid a hledat jinde… Nečekal jsem, že za předpokladu kdyby pár autobusů se vyřazení nedožilo v pojízdném stavu, že by byli jen dva, tři… že všechny nepřežili, zdá se až nemožné.

Děkuji, ale jednomu z Nitranských řidičů (nebudu ho jmenovat z jistých důvodů – aby neměl případně problémy), který ochotně se mnou celou dobu komunikoval a pomáhal mi po stránce informací co a jak se má.

Dopravní podnik v Nitře si nakonec nechali jeden Ikarus 280.08 jako historický vůz.  Tento vůz, ale nebyl předmětem mé cesty (DP naplánoval zachování jednoho konkrétního vozu již prosinci (december)). Ostatní vozy buď již byli sešrotovány nebo je to čeká v následujících dnech.

 1. ale 31.1 bola rozlúčka z ikarusom v Nitre bola tam Nitrianska 280.10 280 mestská
  a Bratislavská 283 ikarus ta 280.10 bola v 100% stave takže je jej škoda že takto skončila

 2. Ja by som odporúčal skúsiť osloviť Dopravný podnik Mesta Košice. teraz kúpili 10 klbákov Citelis a zrejme budú nejaké Ikarusy 280 vyraďovať.

 3. Boris: no pokiaľ viem tak kolega tu, chcel Ikarus 280.08 a v KE mame už len jeden taky Ikarus a ten ma ostať pre KE.

 4. paťo:
  ano mělo to být dřív jelikož měli dostat v decembri nové busy, ale jelikož je dostali pozděj, bylo rozloučení a vyřazení oddáleno…

 5. Na foru, v sekci hist. busy, větev AD: je moje reakce na tento článek.
  (ať se taky hýbe trochu forum.)

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.