Pozývame vás: Predstavenie nového areálu železničného múzea Zlonice

20100322_Lisovice_schemaZLONICE – Na sviatok svätého Juraja, v sobotu 24. apríla 2010 železničné múzeum Zlonice pozýva všetkých na prvú verejnú prehliadku nového areálu múzea. Ide o bývalé vidiecke sídlo expremiera Jána Malypetra vybudované v roku 1848 zakladateľom klobouckého cukrovaru, Kašparem Vopršalem asi kilometer západne od zlonického nádražia. 

V nových priestoroch budú môcť záujemcovia vzhliadnuť priestory dokončovanej expozície zabezpečovacieho zariadenia, historické nákladné automobily i prvé presťahované železničné vozidlá. V priestoroch zlonickej výtopne súčasne prebehne výstava lokomotív a nákladných vozov z rokov 1897 – 1955. Prehliadku bude možné uskutočniť od 09:00 do 15:00.

20100322_Lisovice_schema

 

V tomto roku chce Zlonické múzeum všetkým záujemcom umožniť sledovať nie len exponáty, ale aj samotný proces budovania nového múzea. Minuloročný požiar, strata hlavného finančného zdroja i tuhá zima – to všetko narobilo svoje škody a práce idú veľmi pomaly. Cena vstupného je dobrovoľná.

Zámer presťahovať múzeum do zákaznícky vyhovujúcich púriestorov vznikol už v roku 2006. Ako vhodné sa ukázali práve objekty v Lisoviciach, ktoré sú súčasťou městyse Zlonice. Opravy budoou prebiehajú od konca roku 2007. Hlavná budova je po výmene okien, pred dokončením je depozitár lokomotív a depozitár zabezpečovacieho zariadenia. V polovici augusta je naplánované sprevádzkovanei 1. časti úzkorozchodnej malodráhy s rozchodom 600 mm.

Posledná pravideľná prehliadka, dnes už neexistujúcej expozície zabezpečovacieho zariadenia i postupné presťahovanie deopozitára koľajových vozidiel prebieha od septembra 2009 pri príležitosti ukončenia 13. sezóny Železničného múzea Zlonice. K urýchleniu dlhodobého procesu presťahovania prispeli dlhodobé nejasné vlastnícke vzťahy k budove výtopne vzniknuté pri prevode majetku Českých dráh na štátnu organizáciu Správa železniční dopravní cesty.

Autor: Jaroslav Filo
Za informácie ďakujeme Železničnému múzeu Zlonice

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.