Pozývame Vás: Prehliadky Légiovlaku v Múzeu dopravy

653202Múzeum dopravy Bratislava Vás pozýva na návštevu Légiovlaku – vojenského múzeum v štýle Prvej svetovej vojny na koľajniciach. Počas výstavy konanej od 26. novembra do 4. decembra 2015 bude múzeum tvorené denne medzi 09:00 – 17:00, okrem doobedia 1. decembra, kedy v ňom bude termín pre médiá. Výklad a prehliadka trvá do 60 minút. Nachádza sa tesne vedľa hlavnej železničnej stanice, vchod je však na rohu od Šancovej a Pražskej ulice so skvelými dopravnými možnosťami autobusom, trolejbusom i električkou a dá sa zaparkovať aj pred múzeom.Légiovlak je projektom Československej obce legionárskej, ktorá vytvorila presnú repliku legionárskeho vlaku z rokov 1918 až 1920, kedy na Transsibírskej magistrále v Rusku bojovalo vyše 70 tisíc vojakov Československých légií dávno po skončení Prvej svetovej vojny v iných častiach sveta. Aj preto sa mnohí naši prastarí otcovia vrátili do vlasti až dva roky po skončení vojny.

Légiovlak chce oboznámiť verejnosť ale  najmä žiakov a študentov, čo to boli ČS légie a aké majú zásluhy na vzniku samostatného Československého štátu. Vstup do expozície Légiovlaku pre školy je zadarmo a to vďaka podpore Ministerstva obrany ČR, Ministerstva obrany SR, Českých dráh,  Železníc Slovenskej republiky a ďalších partnerov.

V každom z jedenástich vagónov je nainštalovaná výstava panelov aj trojrozmerných predmetov, ktoré približujú život a boje čs. legionárov na Transsibírskej magistrále. Návštevníci si môžu pozrieť fotografie, získať zaujímavé informácie ale aj si pozrieť originálne časti vojenskej výstroje,  aj premety každodenného života. Časť exponátov bude určená aj na dotýkanie sa, čím myslíme aj na niektoré zo zbraní. Ale strieľať z nich nebude možné 🙂

Odborný výklad budú poskytovať sprievodcovia v kópiách legionárskych uniforiem. Návšteva bude postupne prevedená cez všetky vagóny : obrnený (guľometný), vagón s predajnou, krajčírsky, poštový, kováčsky, plošinový, zdravotnícky, veliteľský, cez tzv. teplušku a ubytovací . Vtedajší vlak bol vlastne pojazdným mestečkom, poskytujúcim vojakom zázemie ale umožňoval aj bojovú činnosť.

Anna Abramovičová

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.