Pozývame vás: 4. národné letecké dni na Letisku Piešťany

Narodne letecke dniPIEŠŤANY – Cez víkend 29. a 30. mája 2010 sa na letisku Piešťany uskutočnia 4. národné letecké dni, ktorých cieľom je zorganizovať statické aj dynamické ukážky čo najatraktívnejšie a zároveň ponúknuť návštevníkom nielen príťažlivý program v atraktívnom prostredí, ale tradične aj zaujímavé sprievodné podujatia a tiež dobré služby na letisku počas oboch dní.

Medzi hlavné lákadlá tohtoročných leteckých dní patrí bezpochyby účasť historických lietadiel Supermarine Spitfire z Veľkej Británie, Jak-3U z Nemecka, v Maďarsku registrovaný Lisunov Li-2 či unikátna česká Tatra T-101.2. Tematický blok venovaný 65. výročiu ukončenia 2. svetovej vojny v Európe uzavrie trojčlenný roj  s kamuflážou nemeckých lietadiel z 2. svetovej vojny, ktoré predvedú útok na zrekonštruovaný pancierový vlak „Štefánik“.

Dominantou bude už tradične letová i statická ukážka Vzdušných síl OS SR, ktoré predvedú stíhacie lietadlo MiG-29, cvičný L-39 Albatros, lietajúci tank Mi-24 a transportný vrtuľník Mi-17, ako aj lietadlá L-410 a An-26. Kombináciou stíhacích lietadiel JAS-39 Gripen, L-159 Alca a vrtuľníkov Mi-171 a Mi-24 sa bude prezentovať i Armáda Českej republiky. Nebude chýbať ukážka slovenského vládneho špeciálu Tu-154 a vrtuľníka Mi-171 z Letky ministerstva vnútra SR.

Fanúšikovia stíhacích a stíhacích-bombardovacích zahraničných lietadiel si prídu na svoje pri ukážkach ruského Su-35 či talianskeho Eurofightera a holandskej F-16 vo vzduchu, alebo francúzskej Mirage 2000D a nemeckého lietadla Panavia Tornádo na statickej ukážke. Americké vzdušné sily zopakujú divákmi oceňovanú statickú ukážku transportného C-130 Herkules a na piešťanskom nebi sa objaví aj lietadlo včasnej výstrahy AWACS E-3A Sentry, či transportný C-27J Spartan.

Adrenalín rozprúdi už tradične letová ukážka Zoltána Veresa na známom akrobatickom špeciále Extra-300S a akrobatické skupiny budú reprezentovať tím Orlik z Poľska a Flying Bulls z Českej republiky. Predstaví sa skupina lietadiel An-2 z českého tímu Heritage of Flying Legends a pre fanúšikov civilného a športového lietania je pripravená napríklad ukážka vetroňa Blaník, historického klzáka Honza a parašutistov. Projekt www.aerosalon.sk predstaví malé lietadla slovenských i zahraničných výrobcov.

4. národné letecké dni sa uskutočnia na počesť najúspeš­nejšieho slovenského stíhača v službách RAF Otta Smika, 65. výročia ukončenia 2. svetovej vojny a 130. výročia narodenia gen. M. R. Štefánika.  Viasc o generálmajorovi Ottovi Smikovi TU.

Brány letiska v Piešťanoch sa po obidva dni otvoria o ôsmej hodine ráno a program potrvá do 18.00 hod, letové ukážky sa začnú od 11.00 hod. Vstupné pre deti do 150 cm, dôchodcov nad 65 rokov a pre ZŤP sú 2 eurá. Dospelí zaplatia 6 eur. Deti do 2 rokov, ZŤP-S a jedna sprevádzajúca osoba majú vstup zdarma. Vzhľadom na rastúci záujem návštevníkov odporúčajú organizátori využiť alternatívne spôsoby dopravy a cestovať napríklad vlakom a následne kyvadlovou dopravou na letisko.

Spolu s usporiadateľmi vás na túto akciu srdečne pozývame.

Autor: Mgr. Tomáš Kika
riaditeľ komunikácie NLD
Úprava: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.