BRATISLAVA – STM-Múzeum dopravy v Bratislave je už 25 rokov Váš výpravca do minulosti. Pri tejto príležitosti pre návštevníkov pripravilo zaujímavú výstavu 110 ROKOV VIEDENSKEJ ELEKTRIČKY, ktorú si môžete pozrieť od 11. októbra 2024 do 30. septembra 2025.
V roku 1914 spojila Bratislavu s Viedňou elektrická lokálna železnica. Nové dopravné spojenie dvoch významných miest monarchie sa vtedy tešilo obrovskému záujmu obyvateľstva, pričom bolo i technickou atrakciou. Len za prvý rok prevádzky boli na celej trase z Viedne do Prešporku prepravené 3 milióny cestujúcich. Vo vtedajšom Prešporku sa pre túto dráhu ujalo ľudové pomenovanie Viedenská električka (Bécsi villamos, Wiener Bahn), v Rakúsku sa táto dráha dodnes nazýva Pressburgerbahn. Zaujímavú históriu tejto trate priblížia návštevníkom výstavy informačné panely a exponáty v podobe dobových artefaktov, dokumentov i modelov vozidiel, ktoré prevádzku na trati Viedenskej električky zabezpečovali. Počas trvania výstavy, ktorú STM-Múzeum dopravy v Bratislave pripravilo v spolupráci s Klubom priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy a ďalšími partnermi, budú môcť návštevníci v areáli múzea vidieť zreštaurovanú električkovú lokomotívu GANZ s označením P.O.H.É.V. Eg 6 i podvozok nákladného vozňa s pôvodným označením P.O.H.É.V. Gk 202 v nálezovom, predrenovačnom stave.
,,Elektrická lokálna železnica, ktorá je témou našej výstavy, spájala dve významné metropoly – Bratislavu (vtedajší Prešporok) a Viedeň. Kým Viedenčania ju podľa cieľovej destinácie skrátene nazývali „Pressburgerbahn“, Prešporáci, naopak „Wiener Elektrische (Bahn)“, resp. „A Bécsi villámos (vasút)“. Pojem „Elektrische“ zdôrazňoval, že išlo o železnicu s elektrickým pohonom, čo v čase jej prevádzky nebolo na tratiach takéhoto rozsahu bežnou záležitosťou, keďže väčšine železníc vládli parné rušne. Názov „Wiener Elektrische“ sa v slovenskom jazyku voľne interpretoval ako „Viedenská električka“. Prispieval k tomu i fakt, že vozidlá tejto železnice premávali v centre Bratislavy na spoločnej trati s mestskými električkami, pričom vozne miestnej dopravy do Kopčian s nimi boli i konštrukčne zhodné,“ doplnil kurátor výstavy Michal Jajcaj.
Od skončenia prevádzky Viedenskej električky na území Bratislavy, teda od konca 2. svetovej vojny, uplynulo mnoho rokov. Samotné mesto prešlo búrlivým rozvojom a zmenami, ktoré definitívne zmenili jeho výzor a panorámu. Dodnes sa však na území mesta a v jeho okolí zachovalo niekoľko fragmentov z infraštruktúry tohto zaniknutého železničného spojenia. ,,Napriek relatívne krátkemu časovému obdobiu (1914 – 1935), kedy boli centrá oboch dunajských metropol spojené touto, po technickej stránke pozoruhodnou elektrickou dráhou, sa spomienka na Viedenskú električku nezmazateľne a legendárne zapísala do pamäte starších Bratislavčanov, ktorí na ňu s nostalgiou spomínali,“ dodal kurátor výstavy Michal Jajcaj, referát cestnej dopravy STM-Múzea dopravy v Bratislave.
STM-Múzeum dopravy v Bratislave bude realizovať výchovno-vzdelávacie programy súvisiace s výstavou. ,,Zvlášť pre rodiny s deťmi, škôlkarov z MŠ i žiakov I. stupňa ZŠ pripravujeme špeciálny výchovno-vzdelávací program: hravé „Pátranie po Viedenskej električke“. K dispozícii bude interaktívny dotykový kiosk, sprievodné informačné panely a metodický pracovný list s kvízovými otázkami,“ priblížila Zuzana Brnoliaková, múzejná pedagogička STM-Múzea dopravy v Bratislave.
„Podnetom na založenie Múzea dopravy boli oslavy 150. výročia príchodu prvého parného vlaku z Viedne do Bratislavy z roku 1848 do priestorov areálu dnešného múzea. Pri 25. výročí vzniku múzea si tak symbolicky pripomíname dopravné prepojenie týchto dvoch najbližších hlavných miest Európy. Železničná, cestná a v poslednom desaťročí aj vodná doprava sú samozrejme nosnými špecializáciami bratislavskej pobočky Slovenského technického múzea, preto pri príležitosti tohtoročného jubilea symbolicky komunikujeme aj tému súvisiacu s mestskou hromadnou dopravou,“ dodáva Ľuboš Kačírek, riaditeľ STM-Múzea dopravy v Bratislave.
Na záver ešte doplníme, že na koľajisku múzea pred niekoľkými dňami pribudol nový exponát v podobe vynoveného parného rušňa 310.0107.
STM-Múzeum dopravy je otvorené denne okrem pondelka od 10:00 do 17:00 s posledným vstupom o 16:30. Každú prvú stredu v mesiaci je vstup zdarma.
Zdroj: Slovenské technické múzeum
Doplnil: Jaroslav Filo
Be the first to comment