POZVÁNKA | Rušňoparáda 2024, alebo posledná rozlúčka s elektrickou jednotkou Pantograf

KOŠICE – Už tento víkend, 25. a 26. mája, sa v Košiciach uskutoční 21. ročník Rušňoparády, najväčšej prehliadky historických a moderných železničných vozidiel na Slovensku. Toto podujatie, ktoré organizuje Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v spolupráci s Podvihorlatským železničným spolkom, je skvelou príležitosťou pre celú rodinu zažiť čaro železnice zblízka. Brány depa budú v sobotu otvorené od 9:00 do 16:30 a v nedeľu od 10:00 do 15:00.

„Minuloročná Rušňoparáda prilákala takmer 12-tisíc návštevníkov. Tento rok bude opäť najväčším lákadlom množstvo historických, ale aj moderných vlakov. Slávnostne sa rozlúčime s poslednou starou elektrickou jednotkou, Pantografom, ktorá do svojej konečnej stanice príde v pondelok 13. mája. Vyradzovanie starých vlakov je prirodzená súčasť modernizácie našej vlakovej flotily,” hovorí Peter Helexa, generálny riaditeľ ZSSK.

Návštevníci si budú môcť pozrieť:

Historické železničné vozidlá: Parné rušne Papagáj z Popradu, CP 600 a Dvojka alebo Štvorkolák z Hanisky pri Košiciach, motorové a ručné dreziny a mnoho ďalších.
Moderné železničné vozidlá: Rušne 383 Vectron a 350 Gorila, elektrická jednotka 660/661 Panter a spoločenský a reštauračný vozeň.
Chill out zóna v modernej vlakovej jednotke 660/661 Panter: Návštevníci si tu budú môcť oddýchnuť, dozvedieť sa o produktoch a službách ZSSK a vyskúšať si interiér jedného z najmodernejších vlakov. K dispozícii bude klimatizácia aj Wi-Fi pripojenie.
Veterány: V nedeľu sa v Košiciach predstavia aj desiatky historických veteránov, ktoré sú súčasťou akcie 500 km slovenských. ZSSK ich prepraví do Košíc autovlakom. Návštevníci si budú môcť pozrieť ich vykládku v priestoroch košickej autorampy
Zábavné aktivity pre celú rodinu: Nostalgické jazdy vlakom a retro autobusom v Košiciach, tvorivé dielne, ukážky policajnej, hasičskej a vojenskej techniky, simulátor prevrátenia vozidla, šmýkačka, skákacie atrakcie, hudobný program od Usmievanky a mnoho ďalších.
Výstava „Študuj dopravu“: Pre žiakov a študentov bude pripravená prezentácia benefitov práce v ZSSK a výhody duálneho vzdelávania.

Medzi košickou železničnou stanicou a depom bude v hodinových intervaloch bezplatne premávať kyvadlová doprava. Depo Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. sa nachádza 10 minút pešou chôdzou od stanice i centra mesta.

Vstupenky v hodnote 5,- € pre dospelých, 2,50 pre deti a 12,- € pre celú rodinu platia na oba dni a kúpite ich priamo na mieste podujatia alebo na stanici pred kyvadlovou dopravou:.

V sobotu 25. mája 2024 bude v rámci Rušňoparády do ulíc mesta vypravená historická električka ČKD Tatra T2 #212, ktorá bude bezplatne premávať po trase linky číslo 6 Staničné námestie – Havlíčkova a späť.

 

Zdroj: Železničná spoločnosť Slovensko, a. s.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.