POZVÁNKA | Prehliadka automobilovej techniky 2024

BRNO – Technické múzeum v Brne ako každý rok otvorí depozitár v Brne-Rečkoviciach s historickými vozidlami. Záujemcovia si budú môcť pozrieť vozidlá z múzejných zbierok – vozidlá mestskej hromadnej dopravy (autobusy, trolejbusy), vojenskú techniku ​​i osobné automobily. Chýbať nebudú ani obľúbené okružnej jazdy historickými autobusmi do okolia. Akcia sa uskutoční cez víkend 20. a 21. apríla 2024.

Účasť na prehliadke prisľúbila aj dopravná spoločnosť Busline Semily, ktorá predstaví historický autobus Karosa ŠL 11. Členovia Tatra Historik Klub ČR z Kolína tento rok privezú cisternový automobil Tatra 111C .

Okružné jazdy autobusmi zo zbierok Technického múzea v Brne sa uskutočnia od 10:00 do 16:30 z areálu prehliadky automobilovej techniky na trase ulice Terezy Novákovej – Vážneho – Hapalova – Maříkova – Rečkovická – Príjazdová – Mácova – Čiernohorská – Žilkova. Cestovné lístky v sume 50,- Kč na osobu sa kupujú priamo v areáli a bude nutné si vybrať konkrétny spoj (čas) podľa voľnej kapacity autobusu.

Hasičský záchranný zbor Juhomoravského kraja

Prehliadky automobilovej techniky sa každoročne zúčastňujú aj hasiči, ktorí tu predstavia ako svoju najmodernejšiu techniku, historické vozidlá a vybavenie. Návštevníci si budú môcť pozrieť aj expozíciu vývoja dýchacej technik , ktorá je neoddeliteľnou súčasťou hasičského výstroja. Pre deti aj dospelých je pripravený preventívny stánok HZS Juhomoravského kraj, kde si záujemcovia môžu otestovať svoje znalosti tiesňových liniek alebo sa poradiť, ako zabezpečiť domácnosť proti vzniku požiaru. Kto bude chcieť, môže si vyskúšať hasičské zásahové oblečenie alebo uhasiť maketu horiaceho domčeka.

Divácky veľmi atraktívne budú dynamické ukážky o 11:00 a 14:00 v zadnej časti areálu. Návštevníci si môžu pozrieť ukážku činnosti hasičov pri riešení dopravnej nehody s vyslobodením zranenej osoby z havarovaného vozidla. Družstvo profesionálnych hasičov tiež predstaví postup hasenia horiaceho vozidla pomocou hasiacej plachty .

Hasiči tiež predstavia aj špeciálne hasiace zariadenia COBRA, ktoré vedia prerezať rôzne silné steny, strechy alebo aj plášte budov. Na rezanie a hasenie sa používa hydraulicky ovládaná prúdnica so systémom založeným na vodnom prúde, do ktorého je primiešané abrazivo.

Všetkým kuchárkam a kuchárom hasiči predvedú, ako majú správne postupovať, ak sa im vznieti olej na panvici alebo napríklad vo fritéze .

Užitočné informácie:

Vchod do areálu depozitára (bývalá kasárne na ul. Terezy Novákové 64) leží priamo pri zastávke autobusových liniek č. 41 a 71, zastávka „Žilkova“, prípadne je dostupný pešo z konečnej električky č. 1 v Řečkovicích (cca 700 m).
Parkovanie: s ohľadom na značne obmedzenú kapacitu vyhradených parkovacích miest v depozitári odporúčame návštevníkom využiť MHD.
Vstupné do areálu činí 40,- Kč , voľný vstup majú deti do 6 rokov a osoby s preukazom ZŤP. Platba je možná iba v hotovosti, organizátori uvítajú ak si pripravíte drobné.
K dispozícii budú stánky s občerstvením a upomienkovými predmetmi.

Aktualizované 23. apríla 2024 o 10:25

Autor: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.