POZVÁNKA | MDD jazda s Albatrosom do Komárna

BRATISLAVA, KOMÁRNO – Pozývame Vás a Vaše ratolesti na letnú verziu krásnej jazdy južným Slovenskom – MDD jazda Albatrosom v sobotu 4. júna 2022. Mimoriadny MDD vlak bude ťahaný rýchlikovým parným rušňom  498.104 Albatros na trati Bratislava hlavná stanica – Dunajská Streda – Veľký Meder – Komárno – Nové Zámky – Palárikovo – Galanta – Sládkovičovo – Senec – Bernolákovo – Bratislava hlavná stanica (okružná jazda z Bratislavy do Bratislavy, cez žiadne mesto sa nepôjde 2x).

 

Cena miesteniek:

deti do 3 rokov bez MDD balíčka: 10,- €
deti do 15 rokov: 25,- €, v cene miestenky je aj hodnotný MDD balíček
dospelí: 35,- €
dospelí nad 60 rokov, ZŤP: 25,- €

Program: tombola, súťaže už priamo vo vlaku, na základe cestovného lístka ALBATROS klubu: návšteva Termálneho kúpaliska Komárno s 15% zľavou, návšteva komárňanského opevnenia so zľavou na vstupnom.

Rezervácie miesteniek: e-mailom na adrese albatrosklub@albatrosklub.sk. Nezabudnite uviesť meno, priezvisko, počet osôb – deti/dospelí a miesto nástupu. Následne Vám organizátori pošlú mejlom údaje k úhrade.

V prípade storna objednávky zo strany cestujúceho sa po 23. máji 2022 cestovné nevracia, a nevracia sa ani z dôvodu nevyužitia služby. Cestujúci si však môže zabezpečiť náhradníka.

Kam v Komárne:

Termálne kúpalisko
https://komarno.sk/miesta/termalne-kupalisko/

Využitie termálnej vody je známe už z čias Rimanov. Má priaznivé účinky na kĺbové, reumatické a ženské choroby. Jej blahodarné účinky je možné nájsť v srdci Komárna počas celého roka. Počas leta je pre návštevníkov dostupný areál s rozlohou 2,5 ha so 7 rôznymi bazénmi. V rámci areálu Termálneho kúpaliska Komárno nájdete tobogány, stolný tenis, skákací hrad, obrí šach či rôzne preliezky a mnoho iného. V zime sa využíva najmä bazén s mobilným prestrešením, fínska sauna a infra sauna.

Pevnosť
https://komarno.sk/miesta/pevnost/

Pevnosť v Komárne je najväčšia historická pamiatka mesta Komárno. Tento jedinečný fortifikačný objekt je súčasťou najrozsiahlejšieho pevnostného systému v strednej Európe, ktorý sa rozkladá na území Slovenskej republiky a Maďarska.

Najstaršia časť, tzv. Stará pevnosť, bola postavená v 16. storočí na mieste stredovekého hradu. V 17. storočí bola rozšírená o tzv. Novú pevnosť. Po tom, čo ňou otriasli dve silné zemetrasenia v 18. storočí, stratila Pevnosť svoj vojenský charakter. Avšak, v dôsledku vojenských ťažení francúzskeho cisára Napoleona I., bola na začiatku 19. storočia obnovená, modernizovaná a rozšírená na najrozsiahlejší pevnostný systém Rakúsko-Uhorska, ktorý mal v prípade potreby pojať až 200.000-ovú armádu.

Svoju vojenskú funkciu si Pevnosť zachovala aj po zániku Monarchie, až do roku 2003, kedy sa stala majetkom Mesta Komárno. Od tej doby sa postupne obnovuje a jej brány sú otvorené širokej verejnosti počas celého roku.

Nádvorie Európy
https://komarno.sk/miesta/nadvorie-europy/

Základná idea vzniku Nádvoria Európy (podľa projektov Ing. Nándora Litomericzkého a Ing. arch. Petra Vargu) je úzko spätá s prelomom tisícročia, zároveň poukazuje na spoločné korene európskej kultúry. Podstatou architektonického riešenia je, že jednotlivé budovy námestia prezentujú v štylizovanej forme architektonické znaky staviteľstva širokej palety európskych krajín a regiónov.

Návštevníci tak majú možnosť na jednom mieste vidieť charakteristické črty architektúry 36 krajín a regiónov. Doteraz boli vybudované nasledovné stavby: Nemecko, San Marino, Island, Grónsko, Wales, Škótsko, Írsko, Anglicko, Dánsko, Nórsko, Holandsko, Frízsko, Belgicko, Fínsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Česko, Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Rakúsko, Španielsko, Turecko, Portugalsko, Vatikán, Malta, Taliansko, Švajčiarsko, Lichtenštajnsko, Rumunsko, Sedmohradsko, Grécko, Kréta, Cyprus, Andorra. Stavebný súbor Monarchia tvoria Slovenský, Maďarský a Rakúsky dom. Nádvorie Európy sa rozkladá na ploche 6500 m², z toho 3500 m² je zastavaných budovami, zastavaná plocha na všetkých podlažiach je 25.000 m². Nádvorie Európy je s historickým centrom mesta prepojené piatimi bránami. Brány sú pomenované po panovníkoch, ktorí zohrali významnú úlohu v dejinách Európy a prispeli k rozvoju mesta Komárno.

Zdroj: Albatros klub

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.