POZVÁNKA | Leto na Kysucko-Oravskej lesnej železnici

ORAVA, KYSUCE – Aj v tomto roku sa počas letných prázdnin môžete odviezť historickou lesnou úvraťovou železnicou v úseku Tanečník – Sedlo Beskyd a Stanica Skanzen – Stanica Chmúra a späť. Zvyšné časti trate v úseku Kubatkovia – Stanica Skanzen a Stanica Chmúra – Sedlo Beskyd sú ešte stále mimo prevádzky.

 

 

ORAVSKÁ LESNÁ ŽELEZNICA

Historické vlaky vedené parnou, alebo motorovou lokomotívou, či drezina premávajú v úseku Tanečník – Sedlo Beskyd a späť. V stanici Beskyd je možné navštíviť expozíciu venovanú histórii a súčasnosti oravskej lesnej železnice. Nájdete tu modely lesných dopravných prostriedkov a predmetov z obdobia pred vznikom lesných železníc ako priehrada, plte, drevené mosty, model horárne a exponáty nástrojov na prácu s drevom. Okrem modelu úvratí tu môžete vzhliadnuť aj umiestnené návesti a informačnú tabuľu z lesnej železnice, ako aj drevené makety na výrobu foriem, z ktorých sa odlievali súčiastky na koľajové vozidlá. Samostatný celok predstavuje masívny štipák, ktorý slúžil na manipuláciu s guľatinou. Nechýbajú však ani dobové komunikačné prostriedky na lesnej železnici: telefón, baterky, lampáše, archívne dokumenty, fotografie a iné nemenej zaujímavé materiály.

Vo vonkajšej časti areálu sa nachádza bufet, voliéry s pávmi a ovečkami a preliezačky pre deti. Jeho súčasťou je aj vonkajšia expozícia venovaná pôvodným dopravným prostriedkom a zbierkovými predmetom. Počas špecializovaných podujatí Oravského múzea slúži tento priestor na ukážky rôznych druhov remesiel.

V záujme sprístupnenia zaujímavých prírodných, kultúrnych a historických regionálnych informácii vybudovalo Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne náučný chodník Oravskej lesnej železnice, ktorý je situovaný v malebnej krajine Oravskej lesnej a Zákamenného pozdĺž železničnej trate a slúži ako alternatívna trasa pre cykloturistov a peších turistov. Môžete tu získať cenné poznatky o histórii Oravskej lesnej železnice, o tunajšom osídlení a živote ľudí v minulosti a prírodnom bohatstve krajiny.

Nad stanicou Sedlo Beskyd sa v nadmorskej výške 970 m. n. m. nachádza 12 metrová rozhľadňa s tromi poschodiami, ktorá ponúka návštevníkom nádherný výhľad na okolie: Rozsutec, Západné Tatry, vysielač na kopci Magurka nad Námestovom. Môžete sa k nej dostať chodníkom po lúke od stanice Sedlo Beskyd.

Pokladňa Oravskej lesnej železnice sa otvára o 09:00. Návštevníci sú povinní dodržiavať prísne protiepidemické opatrenia – rúško / respirátor / prekrytie horných dýchacích ciest, dezinfekcia rúk a bezpečné odstupy.

Historický vlak s motorovou lokomotívou DH 120 v stanici Sedlo Beskyd
ORAVSKÁ LESNÁ ŽELEZNICA
Tanečník – Sedlo Beskyd a späť
máj – október 09:30 11:00 13:00 14:30 15:45 17:00*
Mikuláš a od 27. decembra 2021 11:00 13:00 14:30 15:45
* ide cez víkendy a štátne sviatky

 

MOTOROVÝ VLAK, DREZINA
Typ cestovného lístka Obojsmerná jazda Jednosmerná jazda
Dospelá osoba 7,- € 6,- €
Dieťa 0 – 6 rokov* Zadarmo, bez nároku na miesto
Dieťa do 6 rokov na podujatí 1,- €
Dieťa do 15 rokov** 3,50 € 3,- €
Žiak, študent do 26 rokov
Dôchodca nad 60 rokov
Osoba ZŤP
Sprievod ZŤP-S Zadarmo, s nárokom na miesto
Pes, kočík, bicykel*** 2,50 €

 

PARNÝ VLAK – premáva len počas vybraných podujatí
Typ cestovného lístka Obojsmerná jazda Jednosmerná jazda
Dospelá osoba 10,- € 8,- €
Dieťa do 6 rokov* Zadarmo, bez nároku na miesto
Dieťa do 6 rokov na podujatí 1,- €
Dieťa do 15 rokov** 5,- € 4,50 €
Žiak, študent do 26 rokov
Dôchodca nad 60 rokov
Osoba ZŤP
Sprievod ZŤP-S Zadarmo, s nárokom na miesto
Pes, kočík, bicykel*** 2,50 €

* dieťa v sprievode rodiča
** dieťa, žiak, študent v organizovanej skupine
*** dieťa do 15 rokov + každé ďalšie dieťa zadarmo
**** pes musí mať nasadený ochranný náhubok a vôdzku
Každá 16. osoba v akejkoľvek organizovanej skupine má jazdu zadarmo

RODINNÉ – SPIATOČNÉ CESTOVNÉ
Typ cestovného lístka Motorový vlak, drezina Parný vlak
2 dospelí + 1 a viac detí do 15 rokov 17,50 € 25,- €
+ každé ďalšie dieťa do 15 rokov Zadarmo, deti do 6 rokov bez nároku na miesto, deti od 7 do 15 rokov s nárokom na miesto

Poskytované zľavy

dieťa do 6 rokov, ktoré sa preukáže platným preukazom poistenca alebo cestovným pasom a nie je súčasťou organizovanej skupiny má nárok na bezplatnú jazdu (bez nároku na miesto), okrem jazdy počas kultúrneho podujatia, ktorá je spoplatnená
žiak materskej a základnej školy, ktorý je súčasťou organizovanej skupiny má nárok na 50% zľavu z výšky plného vstupného na základe veku (do 15 rokov), v prípade ak sa preukáže platným cestovným pasom alebo preukazom poistenca
študent strednej a vysokej školy má nárok na 50% zľavu z výšky plného vstupného na základe predloženého preukazu poistenca (do 19 rokov) alebo platného preukazu ISIC alebo študentského preukazu (do 26 rokov)
dôchodca nad 60 rokov má nárok na 50% zľavu z výšky plného vstupného na základe predloženého OP alebo cestovného pasu
držiteľ preukazu osoby s ŤZP alebo ŤZP-S má nárok na 50% zľavu z výšky plného vstupného na základe platného preukazu ŤZP
sprievodca osoby s ŤZP má nárok na bezplatný vstup na základe platného preukazu ŤZP-S

 

HISTORICKÁ LESNÁ ÚVRAŤOVÁ ŽELEZNICA

Historická lesná úvraťová železnica premáva od mája do októbra denne od stanice Skanzen po stanicu Chmúra a späť! Parné lokomotívy nepremávajú. Drezina na Oravu do odvolania nepremáva! Múzeum Kysuckej dediny Novej Bystrici – Vychylovke je otvorené denne od 09:00 do 17:00; v júli a v auguste cez víkendy a štátne sviatky do 18:00.

Historický vlak s motorovou lokomotívou DH 120 v stanici Skanzen
HISTORICKÁ LESNÁ ÚVRAŤOVÁ ŽELEZNICA
Stanica Skanzen – Stanica Chmúra a späť

máj – október 09:15 10:30 11:30 13:00 14:00 15:00 16:00
Minimálny počet osôb na jazdu je 10 osôb.
Skupiny nad 15 osôb sa objednávajú na telefónnom čísle 041/439 72 19.

Základné cestovné na jazdu vlakom je 5,- €, deti a mládež od 7 do 26 rokov, osoby s ŤZP, osoby nad 60 rokov a držitelia preukazu ITIC zaplatia polovicu. Deti do 6 rokov, osoba ŤZP-S vrátane doprovodu a zamestnanci ZMS cestujú zdarma.

 

Autor: Jaroslav Filo

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.