POZVÁNKA | Leto 2023 na Kysucko-Oravskej lesnej železnici

ORAVA, KYSUCE – Aj v tomto roku sa počas letných prázdnin môžete odviezť historickou lesnou úvraťovou železnicou v úseku Tanečník – Sedlo Beskyd a Stanica Skanzen – Stanica Kubatkovia – Stanica Chmúra – časť 1. úvrate a späť. V úseku Stanica Skanzen – Stanica Chmúra – Sedlo Beskyd a späť premáva drezina V 760/2004 na objednávku.

 

 

ORAVSKÁ LESNÁ ŽELEZNICA

Historické vlaky vedené parnou, alebo motorovou lokomotívou, či drezina premávajú v úseku Tanečník – Sedlo Beskyd a späť. V stanici Beskyd je možné navštíviť expozíciu venovanú histórii a súčasnosti oravskej lesnej železnice. Nájdete tu modely lesných dopravných prostriedkov a predmetov z obdobia pred vznikom lesných železníc ako priehrada, plte, drevené mosty, model horárne a exponáty nástrojov na prácu s drevom. Okrem modelu úvratí tu môžete vzhliadnuť aj umiestnené návesti a informačnú tabuľu z lesnej železnice, ako aj drevené makety na výrobu foriem, z ktorých sa odlievali súčiastky na koľajové vozidlá. Samostatný celok predstavuje masívny štipák, ktorý slúžil na manipuláciu s guľatinou. Nechýbajú však ani dobové komunikačné prostriedky na lesnej železnici: telefón, baterky, lampáše, archívne dokumenty, fotografie a iné nemenej zaujímavé materiály.

Vo vonkajšej časti areálu sa nachádza bufet, voliéry s pávmi a ovečkami a preliezačky pre deti. Jeho súčasťou je aj vonkajšia expozícia venovaná pôvodným dopravným prostriedkom a zbierkovými predmetom. Počas špecializovaných podujatí Oravského múzea slúži tento priestor na ukážky rôznych druhov remesiel.

V záujme sprístupnenia zaujímavých prírodných, kultúrnych a historických regionálnych informácii vybudovalo Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne náučný chodník Oravskej lesnej železnice, ktorý je situovaný v malebnej krajine Oravskej lesnej a Zákamenného pozdĺž železničnej trate a slúži ako alternatívna trasa pre cykloturistov a peších turistov. Môžete tu získať cenné poznatky o histórii Oravskej lesnej železnice, o tunajšom osídlení a živote ľudí v minulosti a prírodnom bohatstve krajiny. Predpokladaný čas strávený zážitkovým poznávaním na náučnom chodníku je 1 až 2 hodiny.

Jednotlivé stanoviská sú osadené informačnými panelmi s témami Gorali na Orave a Tradičné hospodárenie, Podmáčané lúky a slatiny, Les a Živočíchy voľnej krajiny, Systém úvratí na vrchu Beskyd, Technické riešenie a Stručná história Oravskej lesnej železnice.

Nad stanicou Sedlo Beskyd sa v nadmorskej výške 970 m. n. m. nachádza 12 metrová rozhľadňa s tromi poschodiami, ktorá ponúka návštevníkom nádherný výhľad na okolie: Rozsutec, Západné Tatry, vysielač na kopci Magurka nad Námestovom. Môžete sa k nej dostať chodníkom po lúke od stanice Sedlo Beskyd.

Pokladňa Oravskej lesnej železnice sa otvára o 09:00.

Historický vlak s motorovou lokomotívou DH 120 v stanici Sedlo Beskyd
ORAVSKÁ LESNÁ ŽELEZNICA
Tanečník – Sedlo Beskyd a späť
máj – október 09:30 11:00 13:00 14:30 15:45 17:00*
3., 27., 28., 29., 30 a 31. 12.2023 11:00 13:00 14:30 15:45
* ide cez víkendy a štátne sviatky od mája do augusta

 

MOTOROVÝ VLAK, DREZINA
Typ cestovného lístka Obojsmerná jazda Jednosmerná jazda
Dospelá osoba 7,- € 6,- €
Dieťa 0 – 6 rokov* Zadarmo, bez nároku na miesto
Dieťa do 6 rokov na podujatí 1,- €
Dieťa do 15 rokov** 3,50 € 3,- €
Žiak, študent do 26 rokov
Dôchodca nad 60 rokov
Osoba ZŤP
Sprievod ZŤP-S Zadarmo, s nárokom na miesto
Pes, kočík, bicykel*** 2,50 €

 

PARNÝ VLAK – premáva len počas vybraných podujatí
Typ cestovného lístka Obojsmerná jazda Jednosmerná jazda
Dospelá osoba 10,- € 9,- €
Dieťa do 6 rokov* Zadarmo, bez nároku na miesto
Dieťa do 6 rokov na podujatí 1,- €
Dieťa do 15 rokov** 5,- € 4,50 €
Žiak, študent do 26 rokov
Dôchodca nad 60 rokov
Osoba ZŤP
Sprievod ZŤP-S Zadarmo, s nárokom na miesto
Pes, kočík, bicykel*** 2,50 €

* dieťa v sprievode rodiča
** dieťa, žiak, študent v organizovanej skupine
*** dieťa do 15 rokov + každé ďalšie dieťa zadarmo
**** pes musí mať nasadený ochranný náhubok a vôdzku
Každá 16. osoba v akejkoľvek organizovanej skupine má jazdu zadarmo

RODINNÉ – SPIATOČNÉ CESTOVNÉ
Typ cestovného lístka Motorový vlak, drezina Parný vlak
2 dospelí + 1 a viac detí do 15 rokov 17,50 € 25,- €
+ každé ďalšie dieťa do 15 rokov Zadarmo, deti do 6 rokov bez nároku na miesto, deti od 7 do 15 rokov s nárokom na miesto

Poskytované zľavy

dieťa do 6 rokov, ktoré sa preukáže platným preukazom poistenca alebo cestovným pasom a nie je súčasťou organizovanej skupiny má nárok na bezplatnú jazdu (bez nároku na miesto), okrem jazdy počas kultúrneho podujatia, ktorá je spoplatnená
žiak materskej a základnej školy, ktorý je súčasťou organizovanej skupiny má nárok na 50% zľavu z výšky plného vstupného na základe veku (do 15 rokov), v prípade ak sa preukáže platným cestovným pasom alebo preukazom poistenca
študent strednej a vysokej školy má nárok na 50% zľavu z výšky plného vstupného na základe predloženého preukazu poistenca (do 19 rokov) alebo platného preukazu ISIC alebo študentského preukazu (do 26 rokov)
dôchodca nad 60 rokov má nárok na 50% zľavu z výšky plného vstupného na základe predloženého OP alebo cestovného pasu
držiteľ preukazu osoby s ŤZP alebo ŤZP-S má nárok na 50% zľavu z výšky plného vstupného na základe platného preukazu ŤZP
sprievodca osoby s ŤZP má nárok na bezplatný vstup na základe platného preukazu ŤZP-S

 

HISTORICKÁ LESNÁ ÚVRAŤOVÁ ŽELEZNICA

Historická lesná úvraťová železnica premáva od mája do októbra denne na predĺženej trase od stanice Skanzen cez Stanice Kubatkovia (zrekonštruovaný úsek) a Chmúra k časti 1. úvrate (zrekonštruovaný úsek) a späť. Jedna jazda trvá 45 minút. Parné lokomotívy z prevádzkových dôvodov nepremávajú. Drezina na Oravu do odvolania nepremáva! O obnovení premávky vás budeme informovať. Jej trasa vedie zo Stanice Skanzen cez Stanicu Chmúra do Sedla Beskyd a späť. Celá jazda trvá hodinu a pol, maximálne dve hodiny. V prípade, že vystúpite na Stanici Sedlo Beskyd, môžete využiť  návrat do Stanice Skanzen individuálne, pešo po turistickej trase, vlastným autom, alebo pokračovať na Oravskú Lesnú, Múzeum Kysuckej dediny Novej Bystrici – Vychylovke je otvorené denne od 09:00 do 17:00; v júli a v auguste cez víkendy a štátne sviatky do 18:00.

Historický vlak s motorovou lokomotívou DH 120 v stanici Skanzen
HISTORICKÁ LESNÁ ÚVRAŤOVÁ ŽELEZNICA
Stanica Skanzen – Stanica Kubatkovia – Stanica Chmúra  – časť 1. úvrate a späť

máj – október 09:30 10:30 11:30 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00*
* premáva v sobotu a v nedeľu v mesiacoch júl a august
Minimálny počet osôb na jazdu je 10 osôb.
Skupiny nad 15 osôb sa objednávajú na telefónnom čísle 041/439 72 19.

Základné cestovné na jazdu vlakom je 5,- €, deti a mládež od 7 do 26 rokov, osoby s ŤZP, osoby nad 60 rokov a držitelia preukazu ITIC zaplatia polovicu. Deti do 6 rokov, osoba ŤZP-S vrátane doprovodu a zamestnanci ZMS cestujú zdarma.

Drezina V 760/2004 premáva na objednávku v úseku Stanica Skanzen – Stanica Chmúra – Sedlo Beskyd a späť (foto: Múzeum Kysuckej dediny)
HISTORICKÁ LESNÁ ÚVRAŤOVÁ ŽELEZNICA
Jazdy drezinou Stanica Skanzen – Stanica Chmúra – Sedlo Beskyd a späť
  A A B
Stanica Skanzen 10:20 13:00 16:00
Sedlo Beskyd 11:05 – 11:25 13:45 – 14:10 16:45 – 17:10
Stanica Skanzen 12:20 14:55 17:55
A – jazdí na objednávku denne
B – jazdí na objednávku cez víkend
Maximálny počet cestujúcich je 5 osôb.

Cena obojsmerného cestovného lístka je 7,- €. Jazdu drezinou objednávajte na t. č. 041 / 439 72 19.

Pozvánka na podujatie:

9. júl 2023 – Deň železnice (podrobnejšie informácie doplníme hneď ako budú k dispozícii)

 

Autor: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.