POZVÁNKA | Karosou ŠM 11 na prehliadku železnej opony

BRATISLAVA – V rámci podujatia Víkend zatvorených hraníc, ktoré organizuje Bratislavský samosprávny kraj v dňoch 12. – 14. novembra 2021 sa v sobotu 13. novembra 2021 uskutoční aj komentovaná prehliadka bývalej Železnej opony historickým autobusom Karosa ŠM 11 po trase Most SNP – Devín – Devínska Nová Ves. Cestujúci tak zažijú dobovú atmosféru linky 29, ktorá premávala pozdĺž Železnej opony. Prehliadka bude obohatená o kuriózne úteky cez železnú oponu.

Odchody autobusu z terminálu Most SNP budú o 11:00, 13:00 a 15:00. Nástup do autobusu bude možný len do zaplnenia miest na sedenie (29). Podujatie sa koná v režime kompletnej zaočkovaný.

V nedeľu 14. novembra 2021 sa ráno o 10:00 symbolicky uzatvoria hranice na Cyklomoste Slobody a opäť sa otvoria o 17:00. Cez hranice sa bude možné dostať len s „cestovnou doložkou“, ktorú vám organizátori pomôžu na mieste vybaviť. Vyvrcholením podujatia bude pietna spomienka v režime OTP na obete železnej opony, ktorá sa začína o 17-tej hodine čítaním mien 42 zdokumentovaných obetí a jej súčasťou budú aj spomienkové salvy a položenie sviečok k pamätníku.

Nedeľný program doplní aj Múzeum colníctva a finančnej správy, ktoré bude otvorené od 10:00 do 16:00. „Návštevníci si pozrú expozíciu múzea zameraného na colnú a daňovú tematiku. Predstavíme im uniformy, výstroj a výzbroj finančnej stráže, uniformy a predmety každodennej potreby colníkov, budú mať možnosť vyskúšať si colnícku uniformu, plombovanie a pečiatkovanie na upomienkové karty, či CDV. Tí skôr narodení si zaspomínajú na prechody cez hranice v ČSSR prostredníctvom seriálu „Ve znamení Merkura“. Nebudú chýbať ani ukážky predmetov určených na pašovanie v období socializmu.“

Kompletný program podujatia nájdete TU.

Autor: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.