POZVÁNKA | Festival letectva 2022

PIEŠŤANY – Po dlhej dobe si opäť môžeme naplno užívať slobodu aj počas kultúrnych podujatí. Už tento víkend 6. – 8. mája 2022 vás preto srdečne pozývame na Letisko Piešťany, kde budete môcť zažiť neopakovateľnú atmosféru Festivalu Letectva. Na svoje si určite prídu nie len rodiny s deťmi, ale aj dopravní nadšenci. Nabitý program pre malých i veľkých návštevníkov začína v piatok popoludní a potrvá až nedeľného podvečera.

 

Čo všetko je pre vás pripravené na tomto zaujímavom podujatí?

1. NOČNÁ SHOW
Na Slovensku sa v rámci šou pred divákmi predvedú lietadlá vo vzduchu absolútne prvýkrát za šera a noci, za sprievodu pyrotechnickej a laserovej šou. Doteraz sme boli zvyknutí na letový program len počas dňa. Ale tento ročník Leteckého festivalu, to všetko zmení. Po západe slnka nekončíme, ale budeme pokračovať do hlbokej noci. Bude to neskutočný zážitok, aký ste na Slovensku ešte nemali kde zažiť.

2. AEROSALÓN
Vzhliadnete európsku výstavu letectva – AEROEXPO, kde bude viac ako 70 kusov leteckej techniky. V priestore na statické ukážky leteckej techniky uvidíte prezentáciu výrobkov a služieb, príslušenstva a komponentov pre leteckú a pozemnú techniku, vybavenie a doplnky pre posádky lietadiel, technický a zabezpečujúci personál, ktoré ponúkajú jednotliví vystavovatelia, majitelia alebo prevádzkovatelia leteckej techniky. Bonbónikom budú kúsky, ktoré zožali úspech na nedávnom EXPO v Dubaji a slovenská premiéra ultraľahkého vrtuľníka.

3. DRONOVÁ SHOW
Prvenstvo bude patriť aj slovenskej šou so 100 dronmi počas tmy. Predstavte si hromadný štart svietiacich sto dronov v sprievode hudby, ktoré budú na nebi vytvárať rôzne dynamické tematické obrazce a symboly. Každý bude mať približne 40 až 60 metrov.

4. DYCHBERÚCA PILOTNÁ AKROBACIA
Lietať budú najväčšie pilotné esá zo Slovenska, Čiech, Spojeného kráľovstva, Švédska, Litvy, Poľska a Maďarska. Uvidíme povestný „súboj titanov“, pretože počas Festivalu letectva uvidíte postupne Zoltána Veresa. Kairysa Jurgisa a Martina Šonku. Budete tak môcť porovnávať kvality týchto „nebeských bláznov“. Samozrejme, okrem nich, sme pre vás pripravili naozaj pestrý letový program počas dňa, šera a noci. Spomenúť môžeme aj Švédsku skupinu uznávaných profesionálov (Scandinavian airshow), ktorá predvedie na dennej oblohe predstavenie s atraktívnymi akrobatkami na krídlach lietadiel.

5. BALÓNOVÁ SHOW
Balóny sú vždy obdivuhodné svojou letmou krásu, voľným a pomalým pohybom po horizonte. Ale videli ste už balón aj z blízka? Leteli ste v balóne? Videli ste jeho nafukovanie počas večera? Festival Letectva spolu so spoločnosťou Letecké Zážitky si pre vás aj v tomto smere pripravilo zaujímavý program. Spoločnosť Letecké Zážitky pôsobí na Slovensku už od roku 1996. Vtedy ešte pod pôvodným názvom. Dnes sprostredkováva lety, zoskoky a iné aktivity po celom Slovensku a snaží sa prispievať aj k rozvoju a napredovaniu slovenského letectva. Na Festivale sa zúčastnia s úplne novým balónom BB45Z, ktorý zišiel z výrobnej linky Kubíček Factory iba začiatkom tohto roka (2022). Svojou netypickou farebnou schémou patrí k najkrajším a najzaujímavejším balónom na Slovensku.

6. DETSKÝ LETECKÝ FESTIVAL
Pripravená je najväčšia rodinná a detská zóna na ploche až 8 000 m2, kde sa zabavia celé rodiny. Nájdete tu atrakcie a zábavu pre deti a mládež, tvorivé dielne a kreativitu, interaktívne technológie, edukačné aktivity, šport, nafukovacie skákacie hrady a mnoho iného.

7. HISTORICKÉ LETOVÉ, AJ STATICKÉ UKÁŽKY
Pre milovníkov histórie sme si pripravili zaujímavosti do letového programu ale aj statického. V letovom programe uvidíte naozaj zaujímavé skvosty, ktoré písali svoju históriou v minulom tisícročí, počas rôznych dôležitých momentoch ľudstva. Okrem leteckých exhibícií historických lietadiel, je pripravená aj vonkajšia expozícia lietadiel v spolupráci s Vojenským historickým mazom Piešťany.

PROGRAM – 06.05.2022 (PIATOK)

09:00 Otvorenie letiska pre odbornú verejnosť
10:00 Otvorenie výstavy AEROEXPO 2022
10:00 Prezentácie
14:00 Ukončenie programu pre odbornú verejnosť
16:00 Otvorenie letiska pre verejnosť
17:00 1. letový blok
18:00 2. letový blok
19:00 3. letový blok
20:00 Štart nočnej šou
20:10 1. letový blok (súmrak)
21:00 2. letový blok (noc)
23:00 Laserová a pyrotechnická šou

PROGRAM – 07.05.2022 (SOBOTA)

100:00 Otvorenie letiska pre verejnosť
11:00 1. blok letového programu
12:00 Otvárací ceremoniál
12:30 2. blok letového programu
16:00 Ukončenie
17:00 1. letový blok
18:00 2. letový blok
19:00 3. letový blok
20:00 Štart nočnej šou
20:10 1. letový blok (súmrak)
21:00 2. letový blok (noc)
23:00 Laserová a pyrotechnická šou

PROGRAM – 08.05.2022 (NEDEĽA)

10:00 Otvorenie letiska pre verejnosť
11:00 1. blok letového programu
13:00 Kultúrny program
13:30 2. blok letového programu
16:00 Ukončenie

Podrobný letový program na jednotlivé dni nájdete TU.
Zoznam zúčastnených lietadiel nájdete TU.

Vstupenky sú rozdelené do jednotlivých skupín a od toho sa odvíjajú aj ich cenové rozdiely. Je možnosť kúpiť si jednodňovú vstupenku do verejnej zóny, zľavnenú vstupenku, ktorá sa vzťahuje na deti od 6 do 15 rokov (vrátane), ZŤP/ZŤP-S (sprievod zdarma) a dôchodcov nad 62 rokov, jednodňovú vstupenku na tribúnu a jednou z možností je aj permanentka (festivalová vstupenka), ktorá dovolí návštevníkovi užiť si letecký festival od piatku do nedele. Ceny vstúpeného a predaj vstupeniek online TU.

Ďalšie informácie o podujatí nájdete na stránke festivalletectva.sk.

Autor: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.