POZVÁNKA | Batôžková jazda 2023

MARTIN, TERCHOVÁ – Neviete čo s predĺženým víkendom? Združenie veteránistov Turca pozýva všetkých priaznivcov historických vozidiel na 11. ročník obľúbeného podujatia Batôžková jazda určeného pre historické automobily a motocykle, ktoré sa už tradične koná 8. mája (tento rok pripadá na pondelok).

 

 

PROGRAM:

08:00 – 08:55 Príchod účastníkov na parkovisko pred HM Tesco Martin a registrácia vozidiel.
09:00 Štart jazdy z Martina – smer Žilina – Terchová (cca 55 km) v Terchovej bude prestávka a voľný program  (cca 1 hod.)
11:30 Štart jazdy z Terchovej – smer Párnica – Martin (cca 55 km)
12:30 Príchod k HM Tesco Martin, výstava vozidiel účastníkov, občerstvenie, tombola, vyhodnotenie a ukončenie podujatia.

JAZDA VOZIDIEL

Podujatie  je  jednodenné, určené len pre vozidlá vyrobené do roku 1980, ktoré spĺňajú požiadavky pre historické vozidlo a pre jazdcov, ktorí sa odhodlajú počas jedného dňa zdolať nástrahy ciest stredného Slovenska, a zažiť krásy jazdy v okresoch Martin, Žilina a Dolný Kubín. Riaditeľ podujatia má právo udelenia výnimky aj pre novšie vozidlo. Jazda je usporiadaná ako voľná jazda, každý účastník môže absolvovať trasu na okruhu dlhom približne 110 km. Čas jazdy aj s prestávkou na trase je približne 3,5 hodiny. Registrácia vozidiel a účastníkov je od 08:00, zaregistrovaní účastníci si zároveň prevezmú príslušné pokyny a výbavu.

Na jazde sa môžu zúčastniť len vozidlá, ktoré spĺňajú predpisy stanovené pre prevádzku na cestných komunikáciách a sú v správnom technickom a historickom stave. Vozidlá musia mať uzatvorené príslušné poistenie. Jazda prebieha počas plnej premávky, každý jazdec je povinný dodržiavať stanovené pravidlá. Jazdci sa na podujatí zúčastňujú na vlastné riziko, usporiadatelia nenesú zodpovednosť za ich spôsob jazdy.

O PODUJATÍ

Na jazde, ktorá mala pôvodne okružný etapový charakter v dĺžke cca 170 km. sa zúčastňovali posádky na historických vozidlách z celého Slovenska a tiež zo zahraničia.

Prvý ročník tohto podujatia sa konal v roku 2011 ako motojazda, ale pre narastajúci záujem motoristov sa neskôr do zostavy zaradili aj automobily. Počet účastníkov sa postupne rozrastal a už v roku 2016 bol dosiahnutý rekordný počet 234 účastníkov na 167 vozidlách, z čoho bolo 92 motocyklov a 75 automobilov.

V rokoch 2020 a 2021 sa z dôvodu obmedzení uložených vládou SR podujatie nekonalo, ale od roku 2022 sa jazda obnovila v novom formáte. Z dôvodov zaistenia bezpečnosti na cestách sa znížil počet vozidiel a etapová okružná jazda sa zmenila na cieľovú, s trasou vedúcou vždy na iné miesto.

Súčasťou jazdy sú aj výstavy historických vozidiel, ktoré vždy prilákajú značný počet divákov všetkých vekových kategórií.

Autor: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.