Aktuálne: Pôvodná zastávka Viedenskej električky sa dočká obnovy

Viedenska-elektricka-na-zastavkeBRATISLAVA – V sobotu 21. júna 2014 o 10.00 ožije miesto, ktoré je spojené s legendárnou Viedenskou električkou. Klub priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy v spolupráci s Bratislavským okrášľovacím spolkom sa rozhodli obnoviť historickú zastávku električky na Viedenskej ceste. Podujatie podporili: Hlavné mesto SR Bratislava a Dopravný podnik Bratislava.

Z pôvodnej zastávky električky na Viedenskej ceste sa nám zachovala historická dlažba, ale aj dobový múrik. Pri príležitosti 100. výročia začatia premávky dráhy Bratislava – Viedeň sme sa rozhodli túto zastávku nielen obnoviť, ale aj doplniť o lavičku a cyklostojan.“ informuje Michal Milata, predseda Klubu dopravy a člen BOS. „Naša predstava je, aby sa z tohto miesta stal turisticko-oddychový bod pre peších a cyklistov,“ dopĺňa.

Cieľom obnovy je odkrytie zachovaných častí, ktoré sa rokmi stratili v hline. Na zastávke pribudne lavička a cyklostojan. Dopravný podnik Bratislava v tomto mieste zároveň zriadi zastávku linky 82 so symbolickým názvom Viedenská električka, ktorá bude doplnená o informácie z histórie miesta. Členovia vykonajú aj prieskum, či sa v priestore zastávky pod asfaltom nenachádzajú pôvodné koľajnice, ktorých časti sa našli aj v súvislosti so stavebnými prácami na Starom moste.

Zastávka Viedenskej električky sa v týchto miestach nachádzala v rokoch 1914 – 1938. Jej názov bol Petržalka Výhybňa, Stadtwäldchen Ausweiche, Liget kitérö. V rokoch 1936 – 1938 bola premenovaná na Petržalka sad.

Organizátori na podujatie srdečne pozývajú všetkých Bratislavčanov a návštevníkov mesta. Zastávka sa nachádza na Viedenskej ceste, približne oproti reštaurácii Au Café.   

Elektrická lokálna železnica Bratislava – Viedeň bola v prevádzke v rokoch 1914 – 1945 a dotvárala neopakovateľnú charizmu Bratislavy. Po zániku lokálnej dráhy sa dve špeciálne vyrobené vozidlá pre bratislavský úsek, GANZ Eg 5 a 6, dostali do Rakúska. Rušeň GANZ Eg 6 sa Klubu priateľov a partnerom podarilo zachrániť a v súčasnosti sa rekonštruuje do historickej podoby. Verejnosti bude predstavený na jeseň tohto roka.

Autor: Michal Milata
Foto: Viedenská električka na pôvodnej zastávke pred sto rokmi (zdroj: archív Petra Martinka) a Celkový pohľad dnes (Michal Milata)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.