Záber z linky k poslednému vyrobenému busu ŠX!

Tak takýto neuveriteľne vzácny záber sa podarí zohnať iba máloktorému majiteľovi historického autobusu. Tým skôr, ak ide o posledný vyrobený kus rady ŠX, ktorý vlastní podpredseda KHA Bratislava Mikuláš Ivaško! Vnútri článku nájdete tento obrázok v možnosti zväčšeného náhľadu.

ORIGINÁLNY OBRÁZOK Kliknite pre zväčšenie

foto: Karosa

Osobne považujeme za fascinujúcu symboliku aj prázdny priestor za autobusom v hale, ktorý symbolizuje koniec výroby jedného z legendárnych vozidiel 70-tych a 80-tych rokov minulého stročia.

Radostnú správu obdržal podpredseda KHA Bratislava Mikuláš Ivaško. Listom zo dňa 13.1.2009 správca múzea Karosy pán Josef Víšo potvrdil avizovanú skutočnosť, že autobus ŠM 11 s výrobným číslom 26669, ktorý vlastní M. Ivaško, je posledným vyrobeným vozidlom rady Š11 vyrobeným v Karose Vysoké Mýto.

Majiteľa tohto autobusu čaká teraz neľahká práca. Býva zvykom, že posledný vyrobený kus končí v podnikovom múzeu. Tak je to napríklad u Mercedesa. Aj keď Karosa, resp Iveco takýto úzus nemá, bolo by vhodné, aby posledne vyrobený autobus dôstojne reprezentoval celú túto radu.
Držme palce jeho majiteľovi, aby sa mu tento zámer vydaril.

Renovácia tohto výnimočného autobusu je na samom počiatku. Nakoľko slúžil iným účelom, bolo potrebné chýbajúce diely zabezpečiť z iného autobusu. Renováciu zabezpečí spoločnosť, zaoberajúca sa opravami autobusov.

O priebehu renovácie Vás budem samozrejme informovať

5 Comments

  1. Má ten autobus pořád původní funkční dvoustupňovou převodovku Praga 2M70 ?

  2. Áno, autobus je plne pojazdný. Automatická prevodovka je tam pôvodná.

  3. Je štěstí, že autobus přežil až do dnešních dnů! Právě ta automatická převodovka odsoudila tolik ŠM 11 k záhubě. Ten kdo si stavěl camp, přepravník či pojízdnou prodejnu, chtěl manuál. Vím že se dochoval ještě jeden vůz, DP měst Most a Litvínov měl velké plány na jeho záchranu a renovaci, ale nakonec skončil někde u soukromníka a údajně není ani pod přístřeškem, což je škoda. Několik vozidel tohoto typu je odstavených někde na Ukrajině a ještě jsou snad kompletní, možná by nebylo na škodu zjistit kde. Každopádně to jsou poslední krásné Karosy! Ale tím se nechci nikoho dotknout, každému se zdá krásné něco jiného! Čus-bus! Pavel.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.