Posledný zástupca Ikarusov radu 200 posledný krát zatiahol do vozovne

CIMG3466BRATISLAVA – Piatok 2. júla 2010 sa na poslednú jazdu vydal Ikarus 283 ≠1512, ktorý je posledným zástupcom Ikarusov radu 200 v Bratislave. Jeho poslednou linkou sa stalo 14. poradie linky číslo 70, ktorá je následovníkom linky číslo 30 pôvodne premávajúcej z Dúbravky cez nábrežie do Podunajských Biskupíc. Tento autobus tak ukončil svoju púť na linke, na ktorej v roku 1974 začínali premávať prvé Ikarusy radu 200.

Vodič sa o vyradení Ikarusu dozvedel doslova na poslednú chvíľu. Keď mu štvrtok oznámili, že od budúceho týždňa už jeho autobus do premávky nezasiahne, zosmutnel. Dôvodom na vyradenie totiž nebol zlý technický stav vozidla, ale dodanie nových kĺbových autobusov, ktorých bude po neuváženom plánovanom vyradení kĺbových autobusov (najmä značky Ikarus) opäť nedostatok.

Správa o vyradení 1512 sa rýchlo rozšírila. Okrem bežných cestujúcich sa v tomto autobuse stretla aj skupinka dopravných nadšencov, ktoríá sa s ním prišla dôstojne rozlúčiť. S pribúdajúcimi hodinami, pribúdali aj fanúšikovia. Každý si chcel totiž spraviť posledný záber 1512 v uliciach Bratislavy.

O 18:30 sa Ikarus vydal na poslednú jazdu do Podunajských Biskupíc, kde dorazil cca o 18:30. Nasledovala 20-minútováá prestávka, ktorú mnohí využili na fotenie. Po nej naposledy odviezol cestujúcich pod Nový most. Poslednú jazdu zvládol na výbornú.

Po vystúpení cestujúcich pod Novým mostom ostala v Ikaruse už iba skupna fanúšikov,  ktorá sa s ním vydala na poslednú jazdu Bratislavou do Vozovne Trnávka. Hoci išlo o služobný spoj, autobus mimoriadne zastavil aj na zastávke Krížna, kde niektorí z fanúšikov vystúpili. Tí ostatní pokračovali až pred brány vozovne, kde vodič umožnil spraviť poslednú fotku tohto autobusu. Potom s ním napoosledy zatiahol do vozovne.

Posledný deň premávky sa za predným oknom objavili 2 tabuľky. Tá prvá oznamvoala definitívny koniec Ikarusov radu 200 v Bratislave. Tá druhá – plastová  bola ozančená trasou linky číslo 30 z jednej strany. respektíve linky číslo 70 z druhej strany.

Ikarus 283 je predĺženou verziou Ikarusov 280, vďaka čomu môže pojať viac cestujúcich ako Ikarus 280 i ako Karosa B 741. V uliciach Bratislavy sa tieto autobsuy objavili v roku 1991 a vodiči si ich rýchlo obľúbili. V premávke sa objavili na všetkých linkách mestskej dopravy.

Ikarus 283 ≠1512 bol sprevádzkovaný 05. 04. 1991. Jeho domovskou vozovňou bola vždy Trnávka. V roku 1999 bol modernizovaný v BBDS a. s. Banská Bystrica. 23. 09. 2003 sa na Námestí 1. mája vyskytol požiar v motorovej časti vozidla. Autobus bol v tedy nasadený na linke číslo 31.

Od roku 2008 sa tento autobus obajvoval na linkách číslo 21, 25, 31, 39, 63, 70, 87, 93, 96 (do zmeny výrpavy) a 98.

Vodič nedal na svoj autobus nikdy dopustiť a vzorne sa o neho staral. A preto lúčenie s týmto autobusom preňho určite nebolo jednoduché.

Ako sme sa dozvedeli na výpravni, Ikarus už do premávky nezasiahne, no nebude ani rozpálený. Ale aký osud tento autobus čaká sme sa nedovzedeli. Podľa ich slov má totiž dopravný podnik aj lepšie kúsky z ktorých by sa mohli stať historické vozidlá. Veríme však, eže sa tento autobus podaťí zachrániť.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo

3 Comments

  1. Velmi by ma potesilo keby toto vozidlo dopravny podnik nezosrotoval

  2. Snáď sa zachová ako historický… Dúfam, že sa ako historický zachová aj posledný Ikarus 280 so skladacími dverami v Košiciach. Mal som tieto autobusy rád a je mi za nimi smutno, pretože pomaly miznú aj z košických ulíc. (neviem, koľko je ich ešte v premávke,ale asi už nie je žiaden okrem modernejších radu 400)
    Jo a ešte prepáčte moju nasledujúcu neprítomnosť behom nasledujúcich dní, nakoľko už zajtra idem do nemocnice na operáciu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.