Popisy vozidiel: Škoda Sentinel

Skoda SentinelŠkoda Sentinel bol parný nákladný automobil, vyrábaný v závode Škoda v rokoch 1924 – 1935 podľa licencie anglickej firmy The Sentinel Wagon Works Ltd. Toto pomalé, ale výkonné vozidlo bolo dodávané ako napr. valník, kropiaci či smetiarsky voz, sklápač. Konkurenciu tvorili vozy vyrábané podľa licencie firmy Garrett pod názvom Adamov-Garrett v rokoch 1925 -1927.

Opis konštrukcie:

Podľa vtedajších noriem išlo o konvenčný stroj. Pohon zabezpečoval dvojvalcový ležatý parný stroj uložený pred zadnou nápravou. Vŕtanie bolo 170 mm a zdvih 230 mm. Pri tlaku pary 19 atmosfér a otáčkach 250 za minútu dával výkon 70 konských síl. Kotol bol trubkový stojatý. Umiestnený bol v prednej časti rámu. Výhrevná plocha bola 5,06 m2. Spaľoval koks, uhlie, drevené uhlie, prípadne aj drevo. Najvhodnejšie palivo bolo koks. Prenos hnacej sily na zadnú nápravu bol pomocou (na dnešnú dobu netradične) reťazí. Nimi sa poháňali zdvojené kolesá. Podvozok bol zložený z dvoch pozdĺžnych nosníkov tvaru U, ktoré boli prepojená a zozvárané. V zadnej časti rámu bol uložený zásobník na 800 litrov vody. Kolesá boli oceľovo-liatinové s gumovýmu obručami, predné mali priemer 900 mm, zadné zdvojené 1050 mm. Neskoršie vyrobené vozy mali kolesa s rovnakým priemerom. Voz sa riadil volantom umiesteným na pravej strane v kabíne. Čeľusťové brzdy pôsobili len na zadné kolesá, voz bolo ešte možné brzdiť uzavretím pristupu pary do parného stroja, ktorý potom pôsobil ako kompresor – to bola veľká výhoda oproti vtedajším vozom so spaľovacím motorom. Karoséria bola z dreva a ocele, v kabíne bol prístup k zásobníku uhlia s kapacitou 300 kg. Užitočná hmotnosť bola 5 ton, akčný rádius 40 km pri prevádzkovej rýchlost 15-25 km/hod.

Prevádzka:

Príprava na jazdu trvala 30 minút a zahŕňala doplnenie vody a paliva, rozkúrenie a premazanie. Výhodou oproti vozom so spaľovacím motorom bola, okrem spomínaných brzdných vlastností, menšia opotrebovanosť pohyblivých súčiastok vyplývajúca z nižších prevádzkových otáčok parného pohonu, nižsia spotreba oleja a taktiež nižšie prevázkové naklady.

zachované 3 exempláre

Od roku 1959 sa môže zbierkový fond Baníckeho múzea v Rožňave popýšiť nákladným parným automobilom Škoda Sentinel. Tento sa vyrábal od 20. rokov minulého storočia na základe licencie anglickej firmy THE SENTINEL WAGGON-WORKS LTD, SHREWSBURY v Škodových závodoch v Plzni, a to v rôznych modifikáciách.V bývalej ČSFR sa zachovali 3 exempláre tohto vozidla: 2 valníky v ČR a sklápač v Rožňave s výrobným číslom 376. Výrobný štítok sa na vozidle nezachoval, preto rok výroby vozidla nie je známi. V zbierkach Baníckeho múzea sa nachádza aj výrobný štítok s výrobným číslom 560, ktorý bol mylne považovaný za pôvodný štítok rožňavského Sentinelu. Avšak podľa výskumov D. Feuereisla z Prahy, vozidlo s výrobným číslom 560 jazdilo do roku 1932 na Slovensku, v rokoch 1932-1934 v Čechách a potom v Dubnici nad Váhom. V novembri 1955 bol tento automobil podľa protokolu  parného kotla evidovaný ako majetok Závodov V.I. Lenina, n. p. v Plzni. Ako sa výrobný štítok dostal do múzea, sa dodnes nepodarilo zistiť. Škodu Sentinel používala aj Bratislavská plynáreň na prepravu uhlia od roku 1926 až neuveriteľných 40 rokov.

Niekoľko zaujímavých údajov: pohon automobilu zabezpečoval pomaloobrátkový dvojvalcový dvojčinný parný stroj na prehriatu paru. Parný plamencový kotol s predhrievačom pary (prehriata para mala teplotu 350°C). Spotreba tohto vozidla na 1 km jazdy bola 4,8 kg uhlia a 10 litrov vody. Nádrž so zásobou 800 l vody vystačila na 60 km, zásoba paliva (koks, uhlie) postačovala na 80-120 km. Priemerná rýchlosť vozidla činila 15 km/h, maximálna dosiahnuteľná rýchlosť sa pohybovala okolo 25 km/h. Hmotnosť prepravovaného nákladu mohla byť aj 5-6 t, pričom váha vozidla je 7 ton. V súčasnosti je Sentinel vystavený v Dopravnom múzeu v Bratislave.

Zdroj: Wikipédia

Videozóna:

Škoda Sentinel

Skoda – Sentinel

Škoda Sentinel na Moravském náměstí

Škoda Sentinel – 140. výročí MHD v Brně


Skoda Sentinel


Škoda Sentinel 1927


Škoda Sentinel 1925 1935 b2

Škoda Sentinel


Škoda Sentinel


Škoda Sentinel

Brno – Dopravní nostalgie 2008


Sentinel

1 Comment

  1. S tým autorom a ani zdrojom to tak celkom nie je. Najmä od časti 3 zachovalé exempláre.
    Zdar Boh!
    Pavol Horváth
    Banícke múzeum v Rožňave

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.