Prvý pancierový vlak, ŠTEFÁNIK, sa začal stavať 4. septembra 1944. Zvolenským robotníkom a železničiarom chýbala odborná dokumentácia, nebolo dosť materiálu, chýbali najmä dostatočne hrubé plechy na opancierovanie rušňov a vozňov. Na opancierovanie prvých dvoch vlakov sa použil kotlový plech, až na tretí, MASARYK, sa použil 10 až 15 mm plech, ktorý doviezli zo železiarní v Podbrezovej, kde ho pôvodne vyrobili na nemecké ponorky.
Každý vlak sa skladal z piatich vozňov a rušňa. Vpredu bol predsunutý tzv. tykadlový vozeň. Bol to plošiňák naložený koľajnicami a iným materiálom, ktorý slúžil na obranu vlaku pred podmínovaním trate. Aby bola vzdialenosť medzi nim a ostatnou súpravou väčšia, bol s ňou prepojený tiahlom. Za ním nasledoval delový a tankový (obr. 1) vozeň. Potom nasledoval rušeň, tankový a guľometný vozeň.
5 dní po začatí stavby bol prvý pancierový vlak v hrubých vrstvách hotový. Pracovalo sa s obrovským nadšením, bez ohľadu na čas, aby armáda mohla vlak čo najskôr využiť. O postupe prác pri stavbe prvého vlaku sa prišiel presvedčiť aj sám veliteľ povstaleckej armády Ján Golián, ktorý vydal ihneď rozkaz na výstavbu ďalších pancierových vlakov. Pancierový vlak ŠTEFÁNIK bol hotový za dva týždne. Jeho výzbroj tvorilo čs. horské delo vzor 15 s kalibrom 75 mm na čelnej strane delového vozňa, dve delá s kalibrom 37 mm v tankových vozňoch a desať ťažkých guľometov s kalibrom 7,92 mm.
Veliteľ vlaku bol kpt. F. Adam, jeho zástupca bol npor. A. Tokoly. Posádku vlaku tvorilo okolo 70 mužov. Skúšobnú jazdu a ostré streľby absolvoval ŠTEFÁNIK na trati Zvolen – Krupina a 27. 9. 1944 bol nasadený na trať Hronská Dúbrava – Kremnica. Pri Starej Kremničke zasiahol do ťažkých bojov povstaleckých jednotiek s Nemcami postupujúcimi od Handlovej na Zvolen.
Pri presune v Hronskej Dúbrave napadli pancierový vlak ŠTEFÁNIK nemecké bombardovacie lietadlá a značne ho poškodili. Po oprave vo Zvolene znova úspešne zasiahol do bojov pri Žiari nad Hronom, Jalnej, Hronskej Dúbrave, 18. októbra pri Krupine, 20. októbra o Dobrú Nivu a tam ho viackrát zasiahlo nemecké letectvo. Keď sa približovali nemecké jednotky ku Zvolenu, opustil 25. októbra mesto, presunul sa do Banskej Bystrice a odtiaľ do Uľanky. Tam ho zablokovali ustupujúce vlakové súpravy. Posádka znehodnotila zbrane a najdôležitejšie súčiastky, aby sa nedostali do rúk nepriateľa a prešla na partizánsky spôsob boja v horách.
Pancierový vlak ŠTEFÁNIK tvoria opancierované vozne ťahané parnou lokomotívou, pričom dva z vozňov – guľometný a tankový – sú originály z povstaleckého vlaku Štefánik a zvyšné dva sú repliky. Podľa riaditeľa Múzea SNP Stanislava Mičeva nemá takýto projekt obnovy pancierového vlaku vo svete obdobu.
Autentický guľometný vozeň patrí Múzeu SNP v Banskej Bystrici a bol vystavený v skanzene bojovej techniky pri Pamätníku SNP v Banskej Bystrici. Druhý originál – tankový vozeň – patrí Železničným opravovniam a strojárňam vo Zvolene. Delový vozeň stál mnoho rokov pod Zvolenským zámkom. Patrí mestu Zvolen a vyrobili ho v 70. rokoch minulého storočia ako maketu pre natáčanie filmu Deň, ktorý neumrie. Štvrtý, takzvaný tykadlový vozeň vytvorili úplne nanovo železničiarski nadšenci z Klubu historickej techniky vo Zvolene. Ako vysvetlil riaditeľ Múzea SNP, tykadlovým alebo nárazníkovým sa tento vozeň nazýval preto, lebo bol na čele vlaku, aby ako prvý prišiel do kontaktu s prípadnými mínami.
Rekonštrukcia a spojazdnenie pancierového vlaku Štefánik sa podarila za rekordne krátky čas jedného mesiaca. Pracovalo na tom od 20. júna okolo 10 mužov. ,,Vykonali sme revízie podvozkov a bŕzd, kontrolu ložísk tak, aby vozne spĺňali podmienky bezpečnosti železničnej dopravy. Najviac sme sa obávali o guľometný vozeň. Najmä toho, či sa nám nerozpadne,“ povedal technológ špeciálnych činností zo Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia Peter Oravec. Ako pripomenul Mičev, za rekordne krátky čas sa podarilo povstalecký vlak Štefánik nielen zrekonštruovať, ale pred vyše 65 rokmi aj vyrobiť, a to za 14 dní.
Pancierový vlak: Príprava rekonštrukcie 20090620
SNP boje pod Kečkou Stará Kremnička – Pancierový vlak Štefánik – 13.9.2009
756 002 + pancierový vlak Štefánik vchádza do zastávky Stará Kremnička
Pancierový vlak Štefánik
Odhalenie Pamätnej tabule IVP
Arrival combat train STEFANIK / Príjazd pancierového vlaku Štefánik do Starej Kremničky
Zdroj: Wikipedia
Be the first to comment