Zaujímavým typom vozidla vyrobeným špeciálne pre Plzeň boli jednosmerné dvojnápravové vozy Trabuko. Išlo o prvé jednosmerné vozy v Plzni, lebo až v roku 1937 vznikli na konečných Bory a Slovany smyčky čím odpadlo zdĺhavé otáčanie a prepriahanie vlečných vozňov.
Prvé štyri vozy ≠56 – 59 dodala firma Ringhoffer-Tatra v roku 1938 a ďalšie štyri ≠60 – 63 v jednoduchšom prevedení počas 2. svetovej vojny 1942. Elegantná a veľkopriestorová skriňa sedela na podvozku z oceľových profilov o veľkom rázvore 3 800 mm. Okrem priestranného interiéru električka vynikla aj výrazne zníženou podlahou a na rozdiel od ostatných oplechovaných boli na bokoch teakové palubky. Voz poháňali dva motory Škoda o výkone 55 kW, ktoré boli ovládané vačkovým kontrolórom s 28. jazdnými a 12.i brzdovými stupňami. Dvere a skladacie schodíky pri dverách boli ovládané elektropneumaticky a kompresor aj pre účely vzduchovej brzdy. Na čele vozu sklenený presvetlený transparent, ktorý vodič pretáčal z vnútra kabíny. Tá bola oddelená a elektricky vykurovaná. Na zadnom čele bol pomocný kontrolór pre manipulační cúvanie.
Prvé štyri vozy ≠56 – 59 boli dodané ešte pre ľavostrannú premávku. V prvých dňoch okupácie Plzne počas II. svetovej vojny bola premávka zmenená na pravostrannú čím muselo prísť k prestavbe vozov. Krátko po vojne bolo objednaných a po roku 1947 dodaných osem vlečných vozňov ≠64 – 71. Na vtedajšiu dobu tak vznikli veľmi kapacitné súpravy.
Trabuko ≠60
V roku 1948 sa uvažovalo o dodaní ďalších štyroch motorových i vlečných vozňov, avšak v tej dobe sa už pracovalo na vývoji električky typu T1 a tak už k nákupu nedošlo.
V pôvodnom stave sa však do dnešných dní nezachoval ani jeden z týchto vozňov. Električky „Trabuka“ boli vyradené v roku 1963, kedy sa Plzeň stala prvým mestom v ČSSR, kde skončila premávka dvojnápravových električiek a v premávke ostali len moderné električky rady T. Osem vlečných vozňov „trabuko“ bolo predaných do Olomouce, kde jazdili s číslami ≠91 – 98. Jeden z nich je zachovaný na záhrade v Olomouci, kde slúži ako kôlňa. Podľa našich informácii by sa v okolí Olomouca mohli nachádzať asi 3 – 4 vraky týchto vlečných vozňov.
Pokiaľ by Plzeň (nebo nejaký bohatý mecenáš) náhodou niekedy uvažovali o vytvorení repliky nejakého dvojnápravového vozu, určite by to malo byť Trabuko, lebo sa jednalo o vozy ktoré vo svojej podobe nikde inde nejazdili. Výnimku tvorili iba zmieňované vlečné vozne predané do Olomouca. Naopak klasické vozne Ringhofer (tzv. Terezky), sú zachované aj v Prahe.
Zdroj: http://www.plzensketramvaje.cz/?page=trabuko.htm
Be the first to comment