Poistenie historických vozidiel – aké sú aktuálne možnosti?

Na našom redakčnom e-maily častokrát nachádzame rôzne otázky, v ktorých sa nás pýtate na poistenie historických vozidiel na veteránskych ale aj neveteránskych značkách.  V spolupráci s portálom Poistenie.sk vám preto prinášame niekoľko informácií k tejto problematike.

Pre každé motorové vozidlo, bez ohľadu na to, či je to veterán, nové auto, alebo či má EČV, alebo nie, platia v poistení rovnaké pravidlá. Vychádzajú zo zákona o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti vozidla. Je preto povinnosťou každého majiteľa vozidla mať toto auto poistené. Historické vozidlá a veterány sú špeciálnou kategóriou, pričom pri povinnom zmluvnom poistení treba dávať pozor na niekoľko vecí.

Poisťovne v zásade rozlišujú dva druhy historických vozidiel. Prvý typ je historické vozidlo s bežným evidenčným číslom, pričom pri PZP poistení udeľujú takýmto vozidlám zľavu zväčša 75%. Predpokladá sa, že historické vozidlo nejazdí veľa, čo vyplýva hlavne zo štatistík poisťovní . Výška poistenia samozrejme závisí aj od kubatúry (objem valcov), výkonu a iných parametrov. Každá poisťovňa to má však trochu inak. Takéto poistenie je možné uzatvoriť za ceny od 20 do 30 eur.

Iné je to s historickým vozidlom so zvláštnym evidenčným číslom. Na tieto prihliadajú poisťovne ešte benevolentnejšie, pričom niektoré poisťovne znižujú poistné dokonca na jednu dvanástinu. V praxi to znamená, že sa potom poistné pohybuje aj pod 10 eurami.

Nie všetky poisťovne, ktoré ponúkajú na trhu PZP, sú ochotné poistiť historikov. Havarijne, bohužiaľ, takéto autá poisťovne nepoistia vôbec. Niektoré poisťovne zvyknú mať problém s poistením historických motoriek. V dnešnej dobe je trendom poistenie cez internet. Keďže však pri historických vozidlách potrebujete tento štatút vozidla doložiť preukazom, je v niektorých poisťovniach problém uzavrieť PZP online. Takže rekapitulácia:

  • Poistenie historických vozidiel je lacnejšie
  • Veľký rozdiel je v tom, aké EČV má historik pridelené
  • Vozidlo poisťujeme najlepšie cez internet

Poistenie.sk

1 Comment

  1. dobry den,chcel som sa vas spytat ake PZP by som mal platit na vozidlo ,na klasickych bielych znackach jedna sa o veteran FIAT 124 SPORT SPIDER 1800, replika ABARTH, r.v.: 6/1976, benzín, 87kw/117PS za info vopred dakujem.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.