Podrobnejšie informácie k záchrane parného rušňa 498.112 „Albatros“

V predošlom článku sme Vás informovali o záchrane parného rušňa 498.112 za ktorou stojí partia nadšencov zo Spolku železničnej nostalgie Děčín. Nakoľko nás príbeh renovácie posledného zo zachovaných Albatrosov zaujal, zo žiadosťou o podrobnejšie informácie sme sa obrátili na Ing. Jána Šimoníka, ktorý je o. i. aj systémovým špecialistom Českých dráh. Poskytnuté informácie uvádzame v plnom znení.

Na úvod bych rád uvedl, že se jedná o iniciativu nadšenců různých profesí, složených převážně ze zaměstnanců společnosti České dráhy, a. s. (ČD), jež se ve volných chvílích schází v České Lípě, kde v místním depu udržují, opravují a také provozují historická kolejová vozidla v majetku ČD. Naši činnost provádíme s podporou Centra historických vozidel (CHV) Lužná u Rakovníka, pod které historické lokomotivy a vozy administrativně patří a pod které spadá také část českolipského depa. V České Lípě se staráme a provozujeme např. parní lokomotivu 475.179 „Pětasedma“ z roku 1948, motorový vůz M 131.1130 „Hurvínek“ z roku 1948, motorovou lokomotivu T 478.3001 „Brejlovec“ z roku 1968 a další historická vozidla včetně kolejového jeřábu Kirow EDK 10/2 z 50. let 20. století, který slouží k zauhlování parních lokomotiv. Dlouhá léta jsme v českolipské rotundě měli také parní lokomotivu 524.1110 „Pětikolák“ z roku 1931, u které jsme provedli renovaci do vystavovatelného stavu. Nyní je lokomotiva vystavena jako neprovozní exponát v ČD muzeu v Lužné u Rakovníka. Naším nejnovějším přírůstkem je neprovozní parní lokomotiva 498.112 „Albatros“ z roku 1955.

Záchrana parní lokomotivy 498.112 s tendrem 935.2272

Projekt záchrany parní lokomotivy 498.112 s tendrem 935.2272 jsme měli v hlavách již několik let, ale některé okolnosti nebyly našemu záměru příliš nakloněny. Dochovaný zástupce největší, nejsilnější, nejrychlejší a nejmodernější v Československu vyrobené parní rychlíkové řady 498.1 – „Albatros“ 498.112 – bohužel dlouhá desetiletí chátral pod širým nebem nejprve v Lužné u Rakovníka, posléze v Lounech a jeho technický stav se díky povětrnostním vlivům neustále zhoršoval. Nepříznivý osud lokomotivy, kterých Škodovy závody v Plzni vyrobily v letech 1954-1955 pouhých 15 kusů, nám však nebyl lhostejný, a tak se v září 2020 znovu oprášila myšlenka tuto unikátní lokomotivu zachránit, přepravit ji do České Lípy, kde by konečně byla deponována pod střechou a kde by bylo možné začít s opravou do vystavovatelného stavu. Náš odvážný plán jsme představili novému řediteli CHV Lužná u Rakovníka panu Ing. Marku Plochému, který s naším nápadem souhlasil. Následně jsme se domluvili na termínu setkání v Lounech za účelem zjištění technického stavu lokomotivy i tendru z důvodu jejich bezpečné přepravy po kolejích do nového domova v České Lípě.

Kontrola technického stavu rušňa 498.112

Zjištění technického stavu

S kolegou Davidem Morcem a Jiřím Cikánem jsme 16.10.2020 zavítali do depa v Lounech, kde jsme za účasti ředitele CHV Lužná u Rakovníka Ing. Plochého a v nevlídném počasí provedli komplexní technickou prohlídku parní lokomotivy 498.112 a tendru 935.2272. Lokomotiva dlouhodobě stála v křovinách a mezi stromy, takže bylo nezbytné některé stromy odstranit, aby bylo vůbec možné s lokomotivou popojet a manipulovat. Jako takové memento současného stavu byla bříza rostoucí přímo z uhelné části tendru. Provedli jsme prohlídku všech důležitých částí lokomotivy, zejména pojezdu, jednotlivých dvojkolí, ložisek, čepů, vypružení, rámu, tažného a narážecího ústrojí atd. Lokomotiva byla shledána jako schopná přepravy, byť pouze maximální rychlostí 30 km/h. Jelikož k přepravě lokomotivy z Loun do České Lípy byla zapotřebí motorová lokomotiva a další doprovodné vozy plnící funkci brzdících a krycích vozů, bylo rozhodnuto, že se přeprava uskuteční v listopadu 2020.

Prehliadka technického stavu Albatrosu

Přeprava lokomotivy

V České Lípě jsme 8.11.2020 vytvořili konvoj vozidel v čele s historickou lokomotivou T 478.3001, doprovodným vozem a plošinovým vozem. Pozdě večer jsme vyrazili směr Lužná u Rakovníka, kde se v místním ČD muzeu druhý den časně ráno nakládaly některé dříve demontované díly z parní lokomotivy 498.112. Následovala přeprava do Loun, kde byla parní lokomotiva podrobena celodenní přípravě na přepravu, která spočívala především v důkladném namazání všech pohyblivých a kluzných součástek lokomotivy, zabezpečení některých zkorodovaných součástí proti uvolnění apod. Albatros byl připojen do konvoje a přepraven bez závažnějších problémů ve dnech 9.-10.11.2020 do České Lípy. Po dlouhých desetiletích tak lokomotiva získala střechu nad hlavou. Hlavní úkol pro rok 2020 byl splněn.

Príprava na odjazd do Lužnej u Rakovníka – Česká Lípa 08.10.2020

Renovační práce – co již proběhlo

Zahájení renovačních prací na parní lokomotivě 498.112 a tendru 935.2272 proběhlo ještě v roce 2020, první brigáda se uskutečnila již 28.11.2020. Cílem bylo nejen odpojení lokomotivy od tendru, ale také demontáž budky strojvedoucího a pomocníka nebo-li topiče. Oba cíle se podařilo naplnit. Následovala další brigáda 19.12.2020, která byla zaměřena na očistu tendru. Čekalo nás několik překvapení, např. ve vodním prostoru se nacházelo několik tun uhlí, což byl zřejmě pozůstatek z období, kdy lokomotiva sloužila v 70. a 80. letech 20. století jako vytápěcí kotel v dole v Tlučné a uhlí bylo do tendru dopravováno zřejmě z boku stabilním dopravníkem. Mimochodem, několik desítek let staré uhlí dostane každý náš podporovatel a fanoušek jako bonus, pokud si zakoupí tričko nebo mikinu z produkce spřátelené společnosti Locomotif, čímž přispěje na opravu parní lokomotivy 498.112. Více na: locomotif.cz/albatros/.

Další překvapení čekalo v uhelném prostoru v podobě ostatků zřejmě vysoké zvěře. Od letitého nánosu uhelného prachu, hlíny a nečistot byla vyčištěna všechna místa – prostor, který ukrýval převodovku mechanického přikladače paliva, žlab, ve kterém se objevil šnekovitý dopravník mechanického přikladače paliva a úložný prostor pod šikmou plochou uhláku nad vodním prostorem.

Deponovanie tendra v rotunde

V roce 2021 se začalo pracovat také na lokomotivě. Postupně došlo k vyčištění dýmnice a topeniště, ze kterého bylo odebráno klenutí v podobě šamotových cihel a dvou necitlivě navařených plechů (opět pozůstatek z období vytápěcího kotle v Tlučné), roštnice i natřásací rošt. Demontovány byly všechny prohlížecí a vymývací víka z kotle, kalové šrouby, víka parních dómů a dvířka do pece.

Demontáž rosníc z pece

Renovační práce – co nás čeká a nemine

Čeká nás opravdu hodně práce, nelze tu detailně popisovat všechno. Vybírám takové základní věci.

Lokomotiva

U lokomotivy bude zapotřebí demontovat všechna zařízení, která se nachází v oblasti lokomotivního kotle – tj. skříňového kotle, válcového kotle a dýmnice. Jedná se o část mechanického přikladače paliva, pneumatický servomotor, dveře do dýmnice a výfukovou soustavu. Následně bude kotel vyvázán od pojezdu lokomotivy. Lokomotivní kotel je třeba zbavit vodního kamene, usazenin a nečistot, proto dojde k vymývání kotle horkou vodou pomocí zatopené parní lokomotivy 475.179. Poté se rozběhnou renovační práce také na pojezdu lokomotivy. Čeká nás odstranění strávených částí, demontáž součástí, pískování, renovační práce, defektoskopické zkoušky, aplikace základního nátěru, postupné dostrojování chybějících dílů a součástí.

Tendr

U tendru bude zapotřebí vyvázat podvozek a dvojkolí z pevného rámu. Následně provést odstranění strávených částí, demontáž součástí, pískování, renovační práce, defektoskopické zkoušky, aplikace základního nátěru, postupné dostrojování chybějících dílů a součástí, lakování.

Jedná se o běh na hodně dlouhou trať. Čekají nás tisíce hodin poctivé práce… Hledáme cesty, jak nás mohou zájemci a příznivci podpořit. Již nyní běží spolupráce se spol. Locomotif, která nabízí trička a mikiny s unikátním motivem 498.112 po odpojení tendru a demontáži budky, viz odkaz výše. Plánujeme zřídit transparentní účet, kam nám mohou podporovatelé přispět libovolnou částkou na opravu parní lokomotivy 498.112 a tendru 935.2272. Budeme moc rádi za jakoukoliv podporu. Ať už mediální či finanční.

Za podrobnejšie informácie a fotografie zo záchrany a renovácie parného rušňa 498.112 ďakujeme Ing. Janovi Šimoníkovi.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.