Podarí sa zostaviť ucelenú radu ,,Š-iek“ na Slovensku?

8. 4. 2009 – Klub historických autobusov Slovenska má vo svojich radoch niekoľko zaujímavých modifikácií autobusov rady Šx. Z tohto faktu  pramení aj cieľ klubu, ktorým je podľa slov podpredsedu KHA Mikuláša Ivaška získanie všetkých dostupných verzií a modifikácii autobusov rady Šx, ktoré sa vyrábali a zostaviť čo najkompletnejšiu zbierku týchto krásnych vozov. Či sa podarí zostaviť ucelenú kompletnú flotilu Šiek je síce nateraz otázne, KHA sa však bude snažiť o záchranu všetkých tých, ktoré sú ešte na cestách.

V minulosti klub z rôznych príčin predal niektoré zaujímavé vozidlá z rady RTO, ba dokonca aj jediný náves N0 80, ktorý v tom čase nebolo vo finančných silách zrenovovať. Keďže však autobusy rady Šx sú už plnohodnotnými veteránmi (výroba sa ukončila pred 28 rokmi) a v súčasnosti jazdí v bežnej prevádzke na cestách ČR aj SR už len minimum kusov, prudko sa zdvihol záujem zo strany zberateľov o ne. Sme dokonca svedkami toho, že niektoré Šky sa už predávajú v predrenovačnom stave za ceny, podobné vozom RTO.

Pre názornosť si teda uveďme niektoré zaujímavé autobusy Šx, ktoré sú v súčasnosti v stave Klubu historických autobusov Slovenska.

KAROSA Karosa ŠD 2032 Europabus – ide o vozidlo z povestnej 100-kusovej série vozidiel s nedeleným zadným sklom a jednými prednými búchacími dverami. Na Slovensku je jediné a podľa zatiaľ dostupných informácií je vzhľadom k  roku výroby 1968 zároveň aj najstaršie dochované vozidlo ŠX. V súčasnosti sa podrobuje kompletnej renovácii.

KAROSA ŠL 11 Turist typ 1311 – ide o prevedenie ŠL s búchacími dverami a polovysokými sedačkami. Zatiaľ niesú dostupné informácie, či sa ďalšie vozidlo v takejto modifikácii dochovalo v rámci ČR či SR. Vozidlo má rok výroby 1972, patrí teda medzi najstaršie dochované kusy. Vozidlo je v predrenovačnom stave.

KAROSA ŠM 11 výrobné číslo 26999 – podľa údajov múzea Karosa Vysoké Mýto ide o posledný vyrobený kus rady Šx v závode v roku 1981, čo dokladujú aj početné fotografie z archívov vozidla. Autobus sa v súčasnosti podrobuje kompletnej renovácii.

KAROSA ŠL 11 1310 – ide o vozidlo, ktoré je vo vynikajúcom technickom stave a jeho zaujímavosťou sú dobové relikvie (červená hviezda) a vyhotovenie, ktoré verne dokumentuje dobu, počas ktorej autobus jazdil v bežnej prevádzke.

Množstvo ďalších informácií a zaujímavostí spolu s unikátnymi fotografiami vozidiel slovenských Šiek nájdete v papierovom vydaní ročenky čs. historických autobusov VETERANBUS 2009, ktorú práve pripravujeme. Súčasťou materiálov o KHA je aj klubový sumár, perspektívy a vízie na rok 2009 a profilový rozhovor s podpredsedom KHA MIkulášom Ivaškom. Takže – je sa na čo tešiť!

pripravil: ver

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.