Podarí sa zachrániť Arpáda?

CIMG1530Keď sme predvčerom uverejnili na stránke mimoriadne vydanie Retra-Špeciál o Arpádovi, Tatranskom exprese, ktorý na Slovensku začal premávať v roku 1942, netušili sme, aký veľký ohlas táto reportáž vyvolá. V nasledujúcom článku vám preto prinášame nové skutočnosti, ktoré sa nám za krátky čas podarilo zistiť.

Našim zámerom bolo kontaktovať Múzejno-dokumentačné centrum so žiadosťou o pomoc pri záchrane tohto veteránu. Ako sme neskôr z diskusie zistili, MDC o Arpádovi vie, ale neráta v pripravovanom, Národnom železničnom múzeu s týmto exponátom. To však neznamená, že Arpád je definitívne odsúdený na zánik – práve naopak. Železniční nadšenci a webstránka železnica.railnet.sk sa usiluje Arpáda zachovať.

V súčasnej dobe sa zisťuje či má Arpád nejakého vlastníka a či by ho bolo možné odtiahnuť na bezpečné miesto. Jeden z členov railnetu je dokonca ochotný dočasne umiestniť Arpáda na svoju záhradu. Nadšenci si uvedomujú, že takéto riešenie nemôže byť konečné. Z diskusie k reportáži o Arpádovi sme zistili, že ľudia by nám so záchranou tohto veterána radi pomohli. Náklady na prepravu a nakládku Arpáda odhaduje Railnet na 2 000 Є.

Keďže sa téme Arpáda, ktorého druhú časť sme objavili na našom nedávnom reportážnom výlete, venujeme a budeme pravidelne venovať aj na stránkach Veterany.EU, obraciame sa na vás o pomoc pri záchrane legendárneho Tatranského expresu z obdobia 2. svetovej vojny. V prípade, že by ste chceli akoukoľvek formou pomôcť kontaktujte nás emailom na: redakcia@veterany.eu.

Autor: Jaroslav Filo

1 Comment

  1. ja neviem že či sa podari zachranit Arpáda ale verím že ano a aj keď sa udalosti v tejto oblasti pohli druha otázka je kde ho po záchrane uskladniť dúfam že neskonči v kovošrote lebo zberači železa nespia a brúsia nanho zuby

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.