ZWICKAU – Spoločnosť Evawe (Energie- und Verkehrs-Aktiengesellschaft Westsachsen AG, Energetická a dopravná akciová spoločnosť Západné Sasko) sa už od počiatku 30. rokov zaoberala možnosťou zavedenia trolejbusovej dopravy v Zwickau. Podobnými myšlienkami sa v tej dobe zaoberali prakticky všetky dopravne spoločnosti – trolejbus prinášal výhody elektrického pohonu bez nutnosti nákladnej výstavby koľají. Evawe mala v pláne elektrifikovať autobusovú linku Weißenborn – Zwickau – Lichtentanne – Stenn, k čomu udelil vládny okres súhlas dna 2. apríla 1937.
Výstavba trolejového vedenia, napájacích káblov a meniarne bola objednaná v auguste 1937 u firmy Brown, Boverie & Cie. AG sídliacej v Mannheime. Zároveň boli objednané dva dvojnápravové trolejbusy pre 32 sediacich a 20 stojacich cestujúcich.
Nové vozy, označené číslami 8 a 9 (neskôr preznačené na 21 a 22), spadajúce podľa vtedajších noriem do kategórie „Normgröße I“ (veľkosť I), mali podvozok od firmy MAN Nürnberg, karosériu od Schumann GmbH, Werdau a elektrickú výzbroj (dvojkolektorový sériový motor o výkone85 kW, jemne odstupňovaný riadič pre spínání série-paralel) od firmy BBC. Podvozky oboch vozov sa odlišovali pohonom – „šnekový“ prevod 10,6:1 pri voze 8 a čelné súkolie 9,94:1 pri voze 9. Za zmienku stoja aj sypače piesku, umiestnené pred zadnými kolesami, ktoré ovládal vodič stlačeným vzduchom.
Podlaha sa nachádzala vo výške 820 mm nad úrovňou vozovky, pre nástup slúžili tri schody. Spodný bol vyklápací, ovládaný stlačeným vzduchom pri otváraní dverí. Dvere mohol otvárať a zatvárať nie len vodič ale aj sprievodca.
Trolejové vedenie, čiastočne jednostopové, bolo dokončené v dvoch etapách – Weißenborn / Kuhbergweg – Georgenplatz – Reichenbacher Straße/Stadtgrenze (letisko) 8. októbra 1938, úsek Stadtgrenze – Stenn, Schule 5. septembra 1938. Ku kolaudačnému konaniu došlo 29. septembra 1938. Zvláštnosťou novej trolejbusové trati bolo trolejové vedenie prispôsobené prevádzke tzv. jedno tyčových zberačov systému BBC, ktorého výhodou bola možnosť pohodlného otáčania trolejbusov takmer na každej križovatke. Zwickau bolo prvým nemeckým mestom, kde bol tento systém použitý. Ďalšími nasledovníkmi boli Gera (2. novembra 1939) a Eberswalde (3. novembra 1940).
Trať Weißenborn – Stenn bola dlhá 13,14 kilometrov a mala 32 zastávok, jazdná doba bola 41 minút. Na nej sa vo Weißenbornu napájala krátka odbočka Ludwig-Richter-Straße – Kuhbergweg s dĺžkou 0,45 km. S dodnes používanou električkovou vozovňou vo Schlachthofstraße bola trať prepojená spojkou dlhou 1,20 km, vedúcou cez Hohenzollernstraße (dnes Kurt-Eisner-Straße) a Roonstraße (dnes Franz-Mehring-Straße). Napojenie manipulačnej trate v Crimmitschauer Straße bolo riešené ručne obsluhovanou výhybkou, k jej obsluhe sa používalo lano.
Na linku boli nasadzované celodenne všetky tri trolejbusy, v špičkách bola prevádzka posilnená nasadením autobusu.
K predĺženiu trate na oboch koncoch došlo v roku 1940, v Stennu bolo vybudované predĺženie od školy k hostincu Luckner a vo Weißenborne z pôvodnej konečnej Kuhbergweg na novú Siedlung Nord. V tom istom roku bola pre zväčšenie kapacity zahájená prevádzka s vlečnými vozidlami, prvé dva (20 a 21, neskôr 40 a 41) vyrobila firma Schumann GmbH, Werdau. V júli 1941 boli zakúpené tri nové trolejbusy (23 – 25), vyrobené firmami Henschel (pojazd), Schumann (karoséria) a BBC (elektrická výzbroj), ktoré boli v januári 1942 dodatočne vybavené elektrickou odporovou brzdou. Zvýšil sa i počet vlečných vozov, dva vozy (42 – 43) v roku 1941 a ďalšie dva (44 – 45) o rok neskôr.
Trolejbusov sa nijak výrazne nedotkol nedostatok pohonných hmôt, ktorý vypukol v roku 1942 a postupne si vynútil prestavbu autobusov na pohon nestlačeným zemným plynom a výstavbu väčšieho množstva čerpacích staníc v okolí jednotlivých autobusových liniek.
V júli 1944 sa obrátila Evawe na eministerstvo dopravy so žiadosťou o súhlas k vybudovaniu trolejbusovej trati do Planitzu, mesta s 22 000 obyvateľmi, ktoré bolo 1.1.1944 pripojené ku Zwickau a ktorého obyvatelia boli zamestnaní väčšinou vo Zwickau v zbrojnej výrobe. Trolejbus mal nahradiť autobusovú linku Kraftverkehr Sachsen AG, ktorá zabezpečovala spojenie Planitzu a Zwickau v intervale 3 – 6 minút v špičke a 15 – 20 mimo špičku. K výstavbe však nakoniec nedošlo. Prednosť totiž dostala trať z Roonstraße (dnes Franz-Mehring-Straße) k výrobným halám firmy Lieder & Fischer v Pölbitz, v ktorých bola zrušená textilná výroba a objekt bol poskytnutý firme Flugzeugwerk Basser, zaoberajúcou sa výrobou pre potreby Luftwaffe. Následne bola zriadená nákladná trolejbusová linka spájajúca areál v Pölbitz so závodom firmy Basser na Reichenbacher Straße. Trolejové vedení na tejto odbočke bolo zrušené v roku 1947.
Koniec vojny a jej následky:
Koniec vojny zanechal stopy i na trolejbusoch. Trolejové vedenie bolo niekoľko krát zničené v oblasti neďaleko letiska na Reichenbacher Straße, zničená bola aj otočka Olzmannstraße vrátane priľahlej čerpacej stanice pre autobusy. Nálety spôsobili škody aj v uliciach mesta, ušetrená nezostala ani vozovňa. Od polovice apríla 1945 bola zastavená celá mestská hromadná doprava a 17. 4. 1945 obsadila mesto americká armáda. Mestská doprava sa v obmedzenom rozsahu obnovila až 4. mája 1945.
Začiatkom 50. rokov ponúkol dopravný podnik Zwickau firme Fahrzeugbau Schumann GmbH (v roku 1951 premenovanej na na LOWA Waggonbau), sídliacej v susednom mestečku Werdau, svoju trolejbusovú sieť k prevádzaniu skúšok novovyrobených vozidiel. V uliciach mesta tak bolo možné vzhliadnuť množstvo typov trolejbusov, ktoré tu v pravidelnej premávke nikdy nejazdili. A tak tu boli v dňoch 15. a 26. novembra 1951 skúšané dva trolejbusy určené pre Poľsko. Za zmienku stojí aj zvláštne vozidlo typu OS 6 pochádzajúce od firmy VEB Kraftfahrzeug „Ernst Grube“ Werdau, skúšané v apríli 1955 a určené pre dopravný podnik Berlín. Išlo o trolejbusový ťahač s poschodovým prívesom.
V marci 1953 bolo pre potreby údržby vrchného vedenia zaobstarané auto s montážnou plošinou od firmy Nagetusch z Draždian.
Rastúci počet trolejbusov v uliciach si vyžiadal aj zlepšenie napájacej situácie najmä v koncových úsekoch, preto bola začiatkom roku 1957 uvedená do prevádzky provizórna meniareň v Lichtentanne, ktorej vybavenie bolo prevzaté z Draždian.
Ešte v roku 1949 bola na linke Weißenborn – Stenn zaisťovaná premávka v intervale 30 minút ve špičke, v ostatnom čase 60 minút. Zväčšujúci záujem o prepravu a rastúci počet trolejbusov umožnil do roku 1966 skrátenie intervalu na 20 minút, v niektorých úsekoch potom 10 minút. Zmenil sa aj rozsah premávky – v roku 1949 to bolo 05:00 – 22:00, v roku 1966 už 04:20 – 01:00 (nepočíta sa to ako nočný voz).
V roku 1967 bola nahradená provizórna meniareň Lichtentanne novou (2000 A). Zároveň bola jednostopová trať medzi Lichtentanne, Thälmannstraße a „Schotts Gasthof“ prestavaná firmou VEB Starkstrom-Anlagenbau Halle/Saale na dvojstopovú.
Ukončenie prevádzky:
Pri zmene cestovného poriadku 1. júla 1976 došlo k očíslovaniu liniek označených doposiaľ písmenami. Trolejbusová linka A tak bola označená číslom 17.
Premávka trolejbusov bola ukončená 31.augusta 1977 po 17:30. Tým skončila nutnosť prestupov medzi autobusmi a trolejbusmi v čase dopravnej špičky v stanici Poetenweg, čo cestujúci uvítali. Všetky trolejbusy boli vyradené, zachovaný ostal iba voz 9 Tr číslo 309II (rok výroby 1970), ktorý bol prečíslovaný (98) a prevedený medzi služobné vozy. Jeho úlohou bolo pravidelné prechádzanie trolejbusovej trate a odstraňovanie vrstvy zoxidovaného kovu z trolejov – trolejové vedenie totiž zostalo aj naďalej zachované, a to aj nad rekonštruovanou Reichenbacher Straße,čo umožňovalo prakticky okamžité obnovenie prevádzky v pôvodnom rozsahu. K tomu už nikdy nedošlo a vedenie bolo preto po niekoľkých rokoch postupne odstránené.
Toľko teda ďalší diel seriálu o nepoužívaných, zrušených, či nedostavaných trolejbusových tratiach. Vaše tipy a námety do tohto seriálu očakávame na e-mailovej adrese redakcia@veterany.eu
Zdroj: http://www.spvd.cz/?p=svet/de/zwickau/zwickau.html&m=svet/de/menu_de.html
Spracoval: Jaroslav Filo
Be the first to comment