Po stopách nepoužívaných, zrušených, či nedostavaných železničných tratí 82: Škrobárenská vlečka Hul – Dolný Ohaj

155422História škrobárenskej železničnej vlečky, ktorá bola súčasťou výstavby železničnej trate Uľany nad Žitavou – Levice, siaha až do roku 1914. Jednokoľajná vlečka dlhé roky slúžila pre potreby miestnej škrobárne a liehovaru na prepravu surovín uhlia a zemiakov na spracovanie škrobu a opačne na vývoz škrobu a liehu. Za socializmu bola prosperita tohto závodu veľmi veľká a po trati sa prepravovalo aj 100 vagónov mesačne.

V minulosti sa uvažovalo o tom, že z dôvodu veľkej vyťaženosti sa táto vlečka zdvojkoľajní, no k realizácii tohto zámeru nikdy nedošlo. Žiaľ s postupným rozmachom automobilovej dopravy sa táto vlečka postupne prestala používať, až sa nakoniec úplne zrušila. Tovar sa začal prepravovať na kamiónoch, čo má negatívny dopad na naše cesty.

548510
Železničná vlečka vedie stredom obce

Ružové to však nebolo ani s výrobou škrobu. Po roku 1989 začal tento podnik podobne ako všetky odvetvia potravinárskeho priemyslu upadať. O pokles výroby škrobu sa pričinila najmä vojna v bývalej Juhoslávii, kde sa vyvážalo 95% vyrobeného škrobu. Po výmene niekoľkých majiteľov sa v roku 2004 výroba napokon úplne zastavila. Noví majitelia sa snažia tento závod znovu oživiť, no zatiaľ bezúspešne.

Putovanie po stopách vlečky som začal v železničnej stanici Hul, kde na začiatku trate stoja 2 dieselové lokomotívy pripomínajúce zašlú slávu tejto štreky. Odtiaľ sa odpája 4 km dlhá vlečka, ktorá sa pomaly ale isto rozoberá. Na mnohých miestach už dokonca koľajnice ani nie sú. No tam kde ešte ostali, sú už zarastené vegetáciou. Obce cez ktoré táto trať vedie dokonca uvažovali nad tým, že by malo prísť k jej úplnému zrušeniu a na jej zvršku by sa postavila cyklotrasa. Podobných úvah na využitie telesa železnice na cyklotrasu však už bolo aj pri iných nepoužívaných tratiach viac než dosť, no do dnešného dňa sa nezrealizovala ani jedna.

318280
Lokomotíva pripomínajúca zašlú slávu škrobárenskej vlečky

Podľa informácií od Pavla Valentu z FB Stránky Železnice na Slovensku bude „Prasiatko“ T 211.0601 jazdiť na novej trati SŽDC 243 Jemnice-Moravské Budějovice kde nájde nové uplatnenie na vozbe výletných vlakov. Jeho majiteľom je Spolok pre verejnú dopravu na Juhozápadnej Morave. Lokomotíva je deponovaná v Jemnickom depe a momentálne na nej prebiehajú posledné opravy pred skúšobnými jazdami.

V prípade, že o tejto vlečke viete niečo viac, napíšte nám do komentáru, alebo na e-mailovú adresu redakcia@veterany.eu. Radi sa potešíme aj Vašim tipom a námetom do ďalších dielov tohto seriálu.

Text a foto: Andrej Bertok
Úprava: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.