Po stopách nepoužívaných, zrušených, či nedostavaných železničných tratí 62: Lesná železnica vo Výhode

UKRAJINA – Najrozsiahlejšie systémy lesných úzkorozchodných  dráh v bývalej juhovýchodnej Haliči, dnes na území Ivano-Frankovskej oblasti západnej Ukrajiny, sa do konca 90. rokov 20. storočia nachádzali v pohorí Karpát a v oblasti pohoria Horhany (vo Vyhode, Luhách a Osmolode). V súčasnej dobe je po ničivých povodniach z roku 1998 plne prevádzkovaná iba lesná železnica Vyhoda, v minimálnom rozsahu pár kilomtrov trati v horách nad Mindunkom Beskydským.

 

Lesná dráha Vyhoda – Mindunok Solotvinskij – Soboľ / Mindunok Beskidskij

Lesná dráha vo Výhode vychádza asi 1 km od konečnej stanice od širokorozchodnej trate Dolina – Vyhoda, odbočujúcej z trate Stryj – Ivano-Frankovsk (predtým Stanislaw). Po vybudovaní píly vo Výhode barónom von Popperem v roku 1882 bola v roku 1891 vybudovaná prvá 12 km dlhá časť dráhy do údolia rieky Mizunky s rozchodom 800 mm. V medzivojnovom období bola dĺžka trate až 70 km. Hlavné trate viedli údolím Mizunky k nákladiskám Sobol a Jalový (približne 35 km) a pozdĺž Śvice (východná vetva) k nákladisku Mindunok Beskidskij (33 km). Na konci 30. rokov bola prevádzkovaná v úseku Vyhoda – Świca osobná doprava s jedným párom vlakov v pracovných dňoch.

Budovanie ďalších úsekov a odbočiek do bočných dolín a prestavba na rozchod 750 mm sa realizovalo až v povojnovom období. Na konci 50. rokov dosiahla železnica dĺžku cez 180 km vrátane odbočiek. Za účelom vzájomnej výpomoci so susednými lesnými dráhami v Rožňatove a v Brošneve (Osmolode) došlo k prepojeniu týchto dráh a celková dĺžka trate dosahovala až 500 km.

Po povodniach v roku 1998 bola značne poškodená východná vetva do Ludwikowky a doprava z Vyhody už nebola obnovená. V prevádzke už ostal iba izolovaný úsek na úpätí karpatského hrebeňa z Mindunku Beskydského (cca 6 km) za účelom približovania dreva z nedostupných dolín k ceste. Západná vetva je prevádzkovaná z Vyhody pozdĺž Mizunky do Myndunku Solotvinského (cca 24 km) a rozvetvená v stanici Soboľ (na km 30) na dve odbočky Pravy Tichyj a Levy Tichyj, celkom okolo 40 km. Ďalšia obnova odbočiek, predovšetkým v údolí Bukovec a Jalovyj nie je vylúčená a závisí na aktuálnej ťažbe. Na túto vetvu vychádza v pracovných dňoch okolo 06:00 z Vyhody nákladný vlak s prázdnymi vozmi, večer sa vracia späť s plne naloženou súpravou, spravidla v utorok, štvrtok a sobotu. V pondelok ráno vyráža s lesnými pracovníkmi do hôr “rabočij pojazd” zložený z uzatvorených vozňov, späť sa vracia v piatok k večeru.

Zmluvná preprava osôb je možná po dohode s pracovníkmi dráhy. Popri nákladných vlakoch sa po tratiach pohybujú rôzne dreziny pre lesných pracovníkov, ale i zberačov čučoriedok.

Ex LŽ Vyhoda – samostatný úsek nad Mindunkom Beskidským
Trate lesnej železnice vedúce z koncového bodu M. Beskidskij smerom od hlavného hrebeňu vytvárajú od povodne v roku 1998 izolovanú sieť tratí, oddelenú od pôvodnej “materskej” siete lesnej železnice Vyhoda. V súčasnosti je prevádzka zabezpečovaná súkromnou ťažiarenskou firmou s jednou lokomotívou TU8-0267 a 4 vozmi. Lokomotíva vychádza na trať až 3x denne na niektoré z nákladísk, kde prebieha – v júni západným smerom pod Vyškovský Horhan, najprv k bývalej horárni Beskid a na nákladisko Drabina (cca 5 km) a na nákladisko Hranica prava (cca 4 km). “Východná” vetva, vedúca pod vrchol Hyča je striedavo využívaná s predchádzajúcou časťou, je zjazdná k nákladiskám Malenka Sviča (cca 3 km) a na odbočky Novyj Us (1 km), ktorá je zase prevádzkovaná v júli. Celú trať udržiava v prevádzke “pán traťmajster” so svojou drezinou a udržuje tak trať prekvapivo vo veľmi dobrom stave.

Najvhodnejší prístup na Mindunok Beskidskij je z Myslovky, ležiacej na hlavnej ceste medzi obcami Vyhoda a Vyškov, vedúcej z Doliny do Chustu do Zakrapatskej oblasti. Zastavujú tam autobusy a maršrutky, ďalej pozdĺž Sviči možno dojsť alebo pokračovať stopom lesáckych “grozovikov”. Od konca dráhy možno kráčať po lesných cestách na “hraničný” karpatský hrebeň na Vyškovský Horhan alebo Hyču – od nej ďalej na východ na Popaďu.

Lesnú dráhu bohužiaľ v polovici septembra 2007 postihli povodne, následkom čoho bola na mnohých miestach poškodená. Už v októbri 2007 začala firma Uniplyt Vyhoda (dnešný prevádzkovateľ dráhy a píly) s obnovou dráhy a do záchrany poslednej lesnej železnice v ukrajinských Karpatoch investovala celkovo investovala 2 mil. Hrivien, ktoré boli predovšetkým na obnovu trate, zničených mostov a strhnutých násypov. V súčasnej dobe je lesná železnica prevádzkovaná po hlavnej trati na Mindunok Solotvinski a na nákladisko Soboľ – v prevádzke je tak celkom 30 km tratí.

Skupiny turistov si môžu u firmy Uniplyt objednať výletné vlaky v otvorených vozňoch.

Toľko teda 62. putovanie po nepoužívaných, zrušených, či nedostavaných železničných tratí. Vaše tipy a námety do tohto seriálu nám posielajte e-mailom na redakcia@veterany.eu.

Zdroj: www.karpaty.net
Autori: M. Škoda a A. Kučera
Spracoval: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.