Po stopách nepoužívaných, zrušených, či nedostavaných železničných tratí 49: Lesná dráha Felsötárkány

220px-Sarajevo-Klose-Radial-189-013MAĎARSKO – Panstvo egerského arcibiskupa vystavalo v roku 1915 lesné dráhy s konským pohonom Felsötárkány – Varró-ház – Pertes-orra (v údoliach Egeres a Hideg-kúti) a Varró-ház – Stimecz-ház (v údolí Vörös-kő) a ťažbu dreva spolu s jeho prepravou prenajalo firme Kromberver Matyás és Társai Rt. Po prvej svetovej vojne boli postavené ďalšie úseky dráhy, koňka Stimecz-ház – Lambot-ház (údolí Kós) a parostrojná železnica Felsötárkány – Káposztás-lápa (údolí Barát a Oldal).

Ku trati v údolí Oldal naväzovala aj odbočka. Z Felstárkánye postavili trať pozdĺž štátnej cesty k nádražiu MÁV Felnémet, neskôr predĺženú až k drevoskaldu v Egeru.

Po výstavbe továrne na sudy vo Felnémetu (1920-21) akciová spoločnosť ďalej rozširovala ieť lesnej dráhy. Trať údolím Hideg-kúti predĺžili k Esztáz-kö, trať v údolí Vörös-kő ku skladu Kecskor eröse, trať v údolí Oldal až k Határ-lápa. K poslednej zmieňovanej trati naväzovala 10 km dlhá visutá lanovka do údolia Hór, zaisťujúca prepravu dreva zo štátnych lesov miškolcského polesia. Prázdné vozy ťahali hore parné lokomotívy, odkiaľ naloženo vozy samé schádzali do Felnémetu, resp. Egeru.

Samotiažou schádzajúce súpravy obcou Felsötárkány zapríčinili niekoľko nehôd, preto v roku 1923 postavili trať, obchádzajúcu obec. Od roku 1933 dráha prešla späť do priameho riadenia panstvom egerského arcibiskupa. V roku 1938 odovzdali do prevádzky trať do vápencového lomu Berva, v roku 1942 trať z Varró-ház k nákladiskuu Mellér. V údolí Berva sa panstvo zaoberlo novou činnosťou, ťažbou a pálením vápna, do údolia Mellér sa rozšírilla ťažba dreva. V roku 1946 mala trať pri znárodnení ceľkovú dĺžku 33 km. Praviľelná osobná doprava bola zahájená v roku 1953 v úseku Felnémet – kamenolom Berva, 1954 Felnémet – Felsötárkány (výhrevňa) – Szikla-forrás a 1958 Felsötárkány – Varró-ház – Stimecz-ház. V roku 1964 bola prevádzka motorizovaná dieselovými lokomotívami. 30. októbra 1964 bola ukončená preprava kameňa, neboť již v roce 1963 kamenolom vystavěl lanovku, v roku 1969 bola ukončená aj preprava dreva. V snahe o zachovanie trate otvoril podnik v Vár-hegy dolomitový lom, kam postavil trať od odbočky Felsötárkány-Vadaskert. Od 16. januára 1969 do 30. júna 1985 vlaky prevážali kameň z lomu na prekladisko Felnémet. Pravideľná osobná doprava k lomu Berva skončila 16. mája 1984, víkendové turistické vlaky v úseku Felnémet – Felsötárkány (výhrevňa) dojazdili 29. septembra 1985. Tratze lesnej dráhy s výnimkou trate ku Stimecz-ház (5 km) do roku 1995 postupne zrušili.

Felsötárkány leží 10 km od Egeru v údolí potoka Tárkány, na ceste vedúcej do Miškolce. Vodu zo skalného kameňa (Szikla-forrás) hromadí od 18. storočia jazierko, v okolí vzniklo obľúbené výletné miesto s letnou scénou. V okolí zastávky Varró-ház je park, bohatý na zver, od konečnej Stimecz-ház vychádzajú turistické cesty do nedotknutých častí pohoria Bükk, do pralesa i na náhornú planinu.

Na budúci týždeň pre vás pripravujeme jubilejný 50, diel tohto zaujímavého železničného seriálu. Vaše tipy a námety nám ešte stále môžete posielať e-mailom na redakcia@veterany.eu.

Autor: Aleš Kučera
Zdroj: http://www.karpaty.net/zeleznice/felsotarkany.htm
Spracoval: Jaroslav Filo

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.