Po stopách nepoužívaných, zrušených, či nedostavaných železničných tratí 24: Zánik trate Pärnu – Mõisaküla

Zrusena stanicaESTÓNSKO, LOTYŠSKO – 5. októbra 1896 bola do prevádzky odovzdaná úzkorozchodná dráha s rozchodom 750 mm na trase Pärnu – Mõisaküla – Rūjiena – Valka. Dráha v celkovej dĺžke 122 km sa nachádzala na estónsko-lotyšskom pomedzí, pričom oba štáty boli až do vyhlášenia samostatnosti v roku 1918 súčasťou carského Ruska. Na túto železnicu naväzovala úzkorozchodná trať Mõisaküla – Viljandi, ktorá bola v prevádzke od 1. augusta 1897. Prečítajte si ďalšiu časť seriálu o železničných tratiach venovanú estónsko-lotyšskej trati Pärnu – Mõisaküla.

Z mestéčka Mõisaküla (v roku 2006 malo 1081 obyvateľov), ktoré ležalo vo vzdálenosti 54 km od Pärnu a 68 km od Valky, sa stal menší úzkorozchodný uzol. Význam tejto stanice narástol v roku 1900, kedy tu boli vybudované železničné dielne. V ďalších desaťročiach tunajšie dieľne naberali na význame. V období medzivojnovej samostatnosti Estonska tam – okrem údržby a opráv tunajšieho parku úzkorozchodných vozidiel – boli vyrábané i úplne nové vozidla. Niektoré z hnacích i ťažkých vozidiel, ktoré uzreli svetlo sveta v Mõisaküle, môžeme dodnes nájisť napr. v muzejnej expozícií v Lavassaare (Rašelinové dráhy v Lavassaare a Tootsi). Počas sovietskej okupácie Estónska sa však tunejšie dielne vrátili iba k údržbe a opravám koľajových vozidiel.

V 60. a 70. rokoch 20. storočia prebiehalo v Pobaltí hromadné rušenie úzkorozchodných tratí, prípadne ich prestavba na široký rozchod (ak s tak nestalo už skôr). To postihlo i trate vychádzajúce z Mõisaküly. Na estonskej strane bola k 5. januáru 1972 ukončená úzkorozchodnýá prevádzka v úseku Pärnu – Riisselja, krátkom potom – 3. júna 1973 – bola taktiež zastavená prevádzka na trati Viljandi – Mõisaküla. Na lotyšskej strane hranice už ale v tej dobe úsek Valka – Rūjiena neexistoval. Táto časť trate boal zničená v roku 1944 počas bojov medzi nemeckými a sovietskými okupantmi a po vojne už nebola obnovená. Na zostávajúcej časti trate Pärnu – Valka, tj. estonsko-lotyšskom úseku Riisselja – Mõisaküla – Rūjiena prevádzka vlakov na úzkom rozchode skončila 30. septembra 1975.

Zatiaľ čo úseky Valka – Rūjiena na lotyšskej strane a Viljandi – Mõisaküla na estónskej strane už neboli nikdy obnovené, trať z lotyšskej Rūjieny cez Mõisakülu do Pärnu bola prestavaná na široký rozchod. Po širokorozchodnom propojení v pohraničnom dvojmestí Valga/Valka tak vzniklo druhé širokorozchodné spojenie medzi Estónskom a Lotyšskom a zároveň najkratšia železničná spojnica hlavných miest oboch sovietských republík. Za oficiálny dátum otvorenia tejto trati možno považovať 17. júl 1981, kedy prvý širokorozchodný vlak prešiel celú trať z Rigy do Tallinnu.

Po rozpadu Sovietského zväzu a vzniku samostatného Lotyška a Estónska ale táto cezhraničná traž dlho v prevádzkke nebola  Už v roku 1992 bola zastavená premávka priamych osobných vlakov Tallinn – Mõisaküla – Riga. Potom bola osobná doprava prevádzkovaná izolovane iba do posledných staníc na území daného štátu, tj. do Mõisaküly na estónskej strane a do Ipiķi na lotyšskej strane hraníc. Cez hranice tak bola vedená iba nie príliž intenzívna nákladná doprava, avšak aj tá bola v roku 1995 pravdepodobne ukončená. Potom teda železničná doprava v pohraničnom úseku Mõisaküla – Ipiķi celkom utíchla, ale ani tento stav dlho nevydržal a začalo ďalšie obmedzvoanie prevádzky na oboch stranách hranice.

Už v roku 1996 bola ukončená prevádzka osobných vlakov z Rigy do Ipiķi a vlaky potom jazdili už iba do mestéčka Aloja, krátko na to už len do Limbaži, avšak aj tam iba do roku 1999. Od tej doby je prevádzka vlakov z Rigy týmto smerom ukončená v Skulte, ide teda o premávku prímestských elektrických vlakov v úseku, ktorý je elektrifikovaný jednosmernou sústavou 3 kV. Nákladná doprava bola postupne obmedzovaná – posledný nákladný vlak prišiel do Limbaži 1. júla 2001. Železničný zvršok na nepoužívanom úseku Skulte – Mõisaküla bol v rokoch 2005 až 2006 postupne odstránený.

Na estonskej strane hranice bola prevádzka osobných vlakov v úseku medzi zastávkou Pärnu a stanicou Mõisaküla ukončená 31. 1. 1996, nákladná doprava bola v úseku medzi stanicí Pärnu kaubajaam a Mõisakülou ukončená v roku 2002. Potom bola trať do Mõisaküly využívaná pre príležitostné jazdy ručných drezín a jazdy pracovných vlakov za účelom trhania koľajových polí vedľajšej v Mõisaküle a medziľahlých staniciach Kilingi-Nõmme a Surju. 14. januára 2008 zahájila spoločnosť Edelaraudtee Infrastruktuuri AS, teda najväčší prevádzkovateľ tejto dráhy, prípravné práce súvysiace s likvidáciou trate Pärnu – Mõisaküla. Celý asi 50 km dlhý úsek mal byť zlikvidovaný do konca apríla 2008. Iba v Mõisaküle zostalo asi 300 metrov koľají ako pripomienka niekdajšej železnice. Na tomto kratučkom úseku ako ďalšia pripomienka zašlej slávy stojí vyradený osobný vozeň, ktorý je darom dopravcu Edelaraudtee AS. Vozeň bol do Mõisaküly dopravený 23. januára 2008, predtímm stál odstavený v Türi.

Hoci pozemky pod zrušenou železnicou nebudú predané, aby mohla byť trať v prípade potreby obnovená, šanca, že k tomu dôjde, je velmi malá. Trať je totiž vedená nie príliž husto osídlenou oblasťou (čo platí najmä pre podstatnú časť Estónska), takže verejnú dopravu osôb omnoho lepšie zastúpia autobusy, priemysel ako zdroj či cieľ železničnej nákladnej dopravy je v tejto obalsti taktiež minimálny. Mõisakülou sice prechádza trasa jendej z variánt pripravovanej železničnej trati Rail Baltica, ale tá by viedla z Mõisaküly smerom na Viljandi (teda zhruba v trase niekdajšej úzkorozchodnej železnice), nie v smere na Pärnu.

Toľko teda naše putovanie po stopách estónsko-lotyšskej trate Pärnu – Mõisaküla. V našom seriáli by sme vám radi priniesli aj ďalšie zaujímavé železničné trate. Všetko však závysí od dostupnej literatúry a súhlasu autorov článkov o nimi spracovaných železničných tratiach.

Ďalšiu časť seriálu o nepoužívaných, zrušených, či nedostavaných železničných tratí vám prinesieme opäť o týždeň.

Pátrame:

Naša redakcia v súčasnosti pátra po podrobnejších informáciách o tratiach:
– Trenčianska Teplá – Nemšová – Lednické Rovné
– Zbehy – Radošina
– Vygľaš – Očová – Kyslinky
– Lesné a priemyselné trate v okolí Smoleníc
Ak o týchto tratiach viete niečo viac, alebo máte nejaké tipy a námety do tohto železničného seriálu, dajte nám o tom vedieť prostredníctvom redakčného e-mailu: redakcia@vetrany.eu, alebo našej stránky na Facebooku.

Autori článku: Henri Pokk a Petr Štefek, foto Henri Pokk
Zdroj: http://spz.logout.cz/trate/moisakula.html
Redakčná úprava: Jaroslav Filo
Tento článok bol publikovaný so súhlasom jeho autorov.

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.