Po stopách lanových dráh 8: Železnohorské vápenictví – lanovka z Prachovic do Závratce

lanovka-do-zavratce-zacatek-v-lomu-vyrez-vozikPRACHOVICE, ZÁVRATEC – Spolu s otvorením druhej časti lokálky z Čáslavi do Závratce – Třemošnice, konkrétne úseku z úvraťových Žlabov, bola v nedeľu („v polovici maja“ roku 1882) slávnostne zahájená doprava na nákladnej  lanovej dráhe Prachovice – Závratec, ktoru tiež nechala vystavať rakúska spoločnosť meistnach dráh. (ÖLEG). Povolenie k stavbe pod č. 83.440 vydalo c.k. miesto držiteľstvo v Prahe dna 3.1.1882.

Lanovka dlžky 5 kilometrov patrila vo svojej dobe v Čechách k najdlhším, mala za účel ulahčit dopravu vápenca k spracovaniu . Bola stavaná podľa patentu Adolfa Bleicherta z Lipska a mala drevené stožiare o výške 6 až 20 metrov, vzdialené 20 až 140 metrov, na nich na dvoch kolesách spočívalo nosné lano. Druhým, poháňacím lanom, a teda i zavesenými vozíkmi, huntami, pohybovala (v smeru proti smeru hodinových ručičiek) parná lokomobila o výkone 10 konských sil, umiestená pri skladisku  vápenca blizko stanice Závratec – Třemošnice. Lanovka viedla zo Závratce príkro do kopca, vedla zrucanini Lichnice.

 lanovka-do-zavratce-zacatek-v-lomu-cca-1906

Na dvoch kladkách, bolo  zavesených 90 vozíkov po zhruba 120 metroch (k čomu bolo treba výkonu 5 až 7 konských sil), ale nosnosť bola uspôsobená na dvojnásobok počtu vozíkov. Rýchlosť bola okolo 1,5 metru za  sekundu a jednu cestu prešiel  vozík za 48 minut. Maximálny sklon bol údajne 27 promile. Za desaťhodinovú smenu sa prepravilo 100 ton vápenca. Stavba vyžadovala náklad 15 000 zlatých na kilometer. Na začatie dopravy na „drátovce“ sa zišlo veľa hostí vrátane delegácie z Prahy a Viedne. Po 15 hodine sa na nádraží budovev Závratci konala hostina, na nej predniesli slavnostní prípitok císari a králi dr. Volkelt, predseda ÖLEG, starosta chrudimského okresu a miestodržiteľská rada dr. Töplý, Pán Stach, predseda rakúskeho spolku inžinierov, Dr. Buchar z Heřmanova Městce a rytier von Schwind. Zdôraznený bol význam „sekundárky“ i „drátovky“ pre povznesenie priemyslu kraja a obom symbolom technického pokroku bolo povolané „Na zdar!“

lanovka-do-zavratce-zacatek-v-lomu-vyrez-vozik

Okolo roku 1905 lanovku prevádzkoval pachtéř knížecích lomů D. Berl. Lanovka je uvádzaná v 30. rokoch tohoto storočia v prevádzke firmy Union. V roku 1943 je uvádzaný prevadzkovatel Königshofer Zementfabrik A.G. Prag, vedúcim správy prevadzky bol Johann Weigel a lanovka zamestnávala 13 ľudí. Po roku 1945 lanovka v dôsledku úpadku firmy zanikla.

Zápis v obecnej kronike obce Prachovice uvádza, že lanovka bola postavená v roku 1897 (údaj je pravdepodobne chybný) a zrušená v roku 1949, kedy bola nahradená nákladnými automobilmi Tatra 111.

Vaše tipy a námety do seriálu o lanových dráhach očakávame na e-mailovej adrese redakcia@veterany.eu.

Zdroj: http://muzeum.mineral.cz/vapenictvi/zeleznohorske-vapno/zavratec-lanovka.php
Spracoval: Patrk Špačinský

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.