Po stopách lanových dráh 2: Lanovka pod Mont Blanc (Aiguille du Midi)

Lanovka 1Po dvoch týždňoch vám opäť prinášame ďalší diel nového seriálu venovaného zaujímavým lanovým drahám u nás i v zahraničí. Dnes vám predstavíme náročnú lanovú dráhu pod Mont Blanc, ktorej projekt uzrel svetlo sveta už v roku 1905. Pôvodná trasa lanovej dráhy mala viesť z alpskej osady Les Pelerins, nachádzajúcej sa neďaleko známeho rekreačného strediska Chamonix, až na vrchol Aiguille du Midi (3842 m). Postavené však boli len prvé dva úseky pôvodnej plánovanej lanovky a projekt výstavby lanovky tak ostal nedokončený. Práce na výstavbe lanovky obnovili až v roku 1936, kedy bola navrhnutá nová trasa zo Chamonix na vrchol Aiguille du Midi. Výstavbu lanovej dráhy spomalila 2. svetová vojna a tak prevádzka na lanovke sa začala až v roku 1955.

Lanová dráha pozostáva z dvoch úsekov dlhých 5,4 km. Prepravná kapacita lanovky je 680 osôb za hodinu v prvom úseku a 500 osôb za hodinu v druhom úseku. Po nastúpení do osemdesiatmiestnej kabíny sa za desať minút vyveziete z výšky 1 030 metrov až do medzistanice v nadmorskej výške 2 317 metrov. Tu prestúpite do druhej, menšej kabínky, ktorá vás o ďalších desať minút vyvezie z medzistanice na plošine Plan l´ Aiguille na vrchol Aiguille du Midi. Počas cesty sa návštevníkom ponúkajú nádherné výhľady na masív a vrchol Mont Blancu a na neďaleký ľadovec Bossons. Za ním sa na horizonte čnejú zasnežené vrcholky skalných veží Aiguille du Verde, Drus a Aiguilles de Chamonix. Po pravej strane vidieť trasu bývalej lanovky na Col du Midi.

Lanovka 2

Skalná veža Aiguille du Midi je popretkávaná sieťou chodieb vysekaných do masívu, ktoré umožňujú prístup návštevníkom ku špičke veže Piton Nord, kde sa okrem konečnej stanice lanovky nachádza aj reštaurácia, snack bar a predajňa suvenírov. Odtiaľ sa môžeme vyviezť výťahom na centrálny vrchol Piton Central a z neho prejsť mostíkom k vyhliadkovej plošine s výhľadom na okolité horské masívy. Za priaznivého počasia uvidíte pred sebou snehobiely vrchol Mont Blancu, vpravo od neho Refuge Valot a Dome du Gouter, na opačnej strane Mont Maudit, Mont Blanc de Courmayeur, Mont Blanc du Tacul a Aiguilles du Diable. Z centrálneho vrcholu zostúpite na terasu nad údolím Vallé Blanche, odkiaľ vychádza lanovka ku Helbronneru na talianskej strane.

Lanovka na Aiguilles du Midi premáva za priaznivého počasia po celý rok. Výhodné sú ranné hodiny, keď je najpriaznivejšie svetlo a všade vôkol je naprostý pokoj. Aj počas letných dní však treba počítať s výkyvmi teploty, ktoré na vrchole bežne klesajú až na – 10 °C. Cesta lanovkou na vrchol Aiguille du Midi stojí asi 20 €, pri väčšom počte osôb možno využiť výhodné skupinové zľavy.

Ďalšie údaje o lanovke:

Cenník lanovky
Cestovný poriadok lanovky
Dalšie informácie o lanovke pod mont blanc
Celá lanovkova siet Chamonixu

Toľko teda naše putovanie po zaujímavej lanovej dráhe na Mot Blanc. V prípade, že viete aj vy o nejakej zaujímavej lanovej dráhe či už atraktívnej pre turistov, alebo čakajúcej na záchranu, neváhajte a dajte nám o nej vedieť na e-mailovú adresu redakcia@veterany.eu. O dva týždne sa vydáme po stopách ďalšej zaujímavej lanovej dráhy a už o týždeň sa vyberieme po stopách niektorej z mnohých zaujímavých železničných tratí.

Autor: Autor: Ing. Vladimír Miartuš
Zdroj: http://www.montblanc.navrchol.sk/lanovka
Úprava: Jaroslav Filo
Foto: internet

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.