Táto lanovka vznikala v Mariánských Lázních, teda v oblasti, kde nikdy žiadna iná lanovka nebola. Jej stavba nebola veľmi nutná a vyvolaná pevádzkovou potrebou, išlo skôr zatraktívnenie tohto kúpeľného strediska(keď už v Karlových Varoch majú lanovky dve). Projekt sa plánoval od začiatku 80. rokov minulého storočia, často sa menil, až sa nakonic rozhodlo o vybudovaní pulzačnej gondolovej lanovky, prvej v ČSSR. Na celej, necelých 600 metrov dlhej trase sa počítalo s dvoma skupinkami 5 gondol, každá o štyroch cestujúcich. Počítalo sa s tým, že nástup a výstup cestujúcich bude za jazdy, avšak za zníženej rýchlosti. Po niekoľkých zmenách bola definovaná i trasa, ktorá vychádzala od reštaurácie Koliba a vieda na vyvíšeninu za mestom.
Navrhnutím tejto trasasy však bolo okamžitě jasné, že lanovka bude mať nízku návštevnosť, jej dolná stanica je totiž pomerne ďaleko od centra Mariánských Lázní, čo vzhľadom k tomu, že kúpele by mali návštevovať nie úplne zdraví ľudia, vedie k problémom. Pôvodný projekt však počítal s výstavbou trolejbusovej trate k reštaurácií Koliba. K tomu ale nedošlo (niet sa čomu čudovať, k reštaurácií Koliba jazdí autobusová linka 12 Taxislužba – Závišín, v hodinových intervaloch, a je zudôvodu malého záujmu cestujúcich je obvykle prevádzkovaná mikrobusom).
So stavbou trate sa začalo v roku 1988 a medzi drobné nedostatky napríklad patril aj chýbajúci prevádzkovateľ tejto lanovej dráhy. Dodávateľom síce bola firma Tatrapoma, ale problémy s nevyzrelou konštrukciou viedli k niekoľkokrát odkladanému sprevádzkovaiu lanovky. Situáciu skomplikovalo i rozdelenie štátu, v októbri 1993 sa po mnohých odkladoch nakoniec podarilo lanovku uviesť do prevádzky.
V zimnej sezóne 1993/1994 lanovka jazdila lanovka v skúošobnej prevádzke bez problémov, ale zúfale stratová. V lete 1994 sa preto rozhodlo o prevzatí lanovky Dopravným podnikom Mariánské Lázně, ktorý síce na jeseň 1994 obnovil prevádzku, ale čoskoro ju opäť ukončil, a od tej doby sa lanová dráha nepoužívala! Nádej na prevádzkoanie lanovky stále klesala, ale v roku 1998 sa podarilo vyriešiť majetkové vzťahy medzi mestom a Dopravným podnikom Mariánské Lázně a lanová dráha tak po piatich rokoch konečne zahájila pravidelnú pevádzku.
V súčasnosti jazdí lanovka od piatku do nedele. Lanovka je dokonca čiastočne integrovaná aj do mestskej dopravy (je na nej dvojnusobné cestovné než v mestských autobusoch a trolejbusoch), pretože počas premávky čiastočne nahradzuje autobusovú linku 12. V interních interných materiáloch je lanovka uvádzaná ako „linka“ 10.
Technické parametre lanovky:
Typ lanovky: osobní´á visutá jednolanová dráha obežného systému s pevným uchytením štvormiestnych (KLP-4)
Výrobný typ: TCP 4/5.2
Ťažná vetva: ľavá
Umiestnenie pohonu: horná stanica
Systém napájania: hydraulický v hornej stanici
Prepravná kapacita: 306 osôb/hod
Šikmá dĺžka: 587 m
Vodorovná dĺžka: 578 m
Dolná stanica: 653 m.n.m.Koliba
Horná stanica: 759 m.n.m.Krakonoš
Prevýšenie: 106 m
Výkon hlavného pohonu: 137 kW
Priemer dopravného lana: 30 mm
Maximálna dopravná rýchlosť: 5,0 m/s
Čas jazdy: 3,7 min – 222 s
Časový interval kabiniek: neuvádzaný
Vzdialenosť kabiniek v súprave: 2,8 m
Počet kabiniek: 2 x 5
Počet podpier: 10 z toho 2 tlačné
Výrobca: Tatrapoma
Zariadenie je v prevádzke od roku: 1993
Rekonštrukcia lanovky ešte nebola
Cestovné:
– Jednosmerné: dospelí – 40,- Kč, deti – 30, Kč
– Spiatočné: dospelí – 60,- Kč, deti – 40,- Kč
Toľko teda ďalší diel seriálu o lanových dráhach. Vaše tipy a námety do tohto seriálu nám posielajte e-mailom na redakcia@veterany.eu.
Spracoval: Patrik Špačinský
Zdroj: www.skiarea.cz a http://www.lanove-drahy.cz/?page=lan&lan=29
Be the first to comment