Po stopách dopravných stavieb 8 – alias Stanice, ktoré menili svet 6/10 – Stanica Filiálka v Bratislave

Po dvoch týždňoch sme opäť tu. Isto ste si všimli, že náš seriál po novom vychádza raz za dva týždne a dnes si môžete v ďalšom kratšom článku prečítať o bratislavskej stanici Filiálka. Železničná stanica Bratislava Filálka sa nachádza na najstaršom úseku železnice v Bratislave.

 

HISTÓRIA:

Stanica vznikla v roku 1840 na trase konskej železnici tzv. Prešporskej rarity, o ktorej ste sa mohli dočítať v minulej časti tohto seriálu hoci budova bola vybudovaná až okolo roku 1905. Vtedy sa nachádzala na kraji Bratislavy, kde vznikalo priemyselné centrum. Schátraná budova stanice Filiálka sa nachádza kúsok od električkovej zastávky Ursínyho (1 zastávka od Račianskeho mýta) a jej koľaje donedávna pokračovali až k Tržnici na Trnavskom mýte k Šancovej ul., kde trať končila.

Od roku 1973 tu končili osobné vlaky z Trnavy a od roku 1977 aj ďalšie osobné vlaky, tzv. zamestnanecké spoje, ktoré sem privážali ľudí z okolia do fabrík ako napr. Figaro, BEZ, Jedľa, Dynamitka…. V roku 1985 zelektrifikovali trať do stanice ŽST Predmestie, ale ďalej na Filiálku už nepokračovali. Aj to bol jeden z dôvodov prečo od 1.6.1985 stratila opodstatnenie a doslúžila.

SÚČASNOSŤ:

Z dôvodu potreby bezpečného prechádzania cez koľajnice, pre spájanie ulíc Kukučínova a Račianská slúžil nadchod, ktorý bol z dôvodu katastrofálneho stavu uzavretý dňa 22. mája 2005 a v roku 2006 zbúraný. Dnes sa dá prechádzať iba priamo cez koľajnice, čo je však zakázané a upozorňujú na to aj informačné tabule, ktoré sa nachádzajú pred prechodom. V 2. polovici tohto roku sa to však zmení. Železnice Slovenskej republiky totiž po kladnom stanovisku z Ministerstva dopravy súhlasili s tým, aby mestská časť Bratislava-Nové mesto v miestach bývalého nadchodu vybudovala dočasný úrovňový priechod cez železničnú trať. S realizáciou stavby sa počíta na jeseň tohto roku a jej zhotoviteľom bude spomínaná mestská časť. V súčasnosti „slúži“ stanica ako obydlie pre bezdomovcov a je aj obľúbeným miestom pre užívateľov drog. Okolo stanice a takmer celej trati sa nachádzajú garáže, ktoré mnohí miestni radšej opustili z dôvodu ich častého vykrádania.

BUDÚCNOSŤ:

Už niekoľko rokov sa hovorí o znovuotvorení tejto stanice, ktorá by mala byť presunutá bližšie k Trnavskému mýtu. Presunúť by sa mala do podzemia, odkiaľ by jej podzemná trasa viedla do Petržalky. Na novej trase by mali byť stanice Predmestie, Slovany, Stanica Filiálka (Trnavské mýto), Mlynské nivy (autobusová stanica), Centrum (Eurovea), Bratislava Petržalka. Vzniklo by tak vlastne akoby bratislavské metro. 1. etapu tohto systému mali dokončiť v júny 2015 avšak tento projekt, ktorý mal byť financovaný z fondov EÚ stoplo ministerstvo dopravy na základe  zlého  projektu s nedomyslenými prestupmi na MHD. Takéto riešenie by bolo nevhodné z hľadiska integrovanej dopravy. Projekt sa nenapájal ani na podchod pod Trnavským mýtom a samotná stanica sa nachádzala ďaleko od zastávok MHD.

Fondy EÚ sa využijú na náhradné projekty ako na nákup nových vlakov v bratislavskom a košickom kraji, obnovu Starého mosta v Bratislave, obnovu električkového a trolejbusového vozového parku DPB,  „modernizáciu“ (rekonštrukciu) električkovej trate do Dúbravky a výstavbu rýchloelektričkovej trate do Petržalky. Po doriešení projektu by sa mali využiť fondy EÚ na stanicu v nasledujúcom období cez operačný program doprava.

Ďalší článok o ŽST Filiálka nájdete v našom archíve alebo po kliknutí na nasledujúci odkaz: HIER!

Text: Martin Žarnovický
Zdroj: wikpedia.sk, archív Veterany.eu
Zdroje fotografií: ww.asb.sk, www.railnet.sk, www.vlaky.net, www.cas.sk, www.hrapko.sk





návštevníkov si pozrelo článok

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.