Po stopách dopravných stavieb 5 – alias Stanice, ktoré menili svet 3/10 – Najväčšia železničná stanica v Európe

NEMECKO – Viete kde sa nachádza najväčšia železničná stanica v Európe? Bezpochybne tento top má hlavné mesto Nemecka – Berlín. Nielenže je len najväčšia v Európe, je aj jednou z najmodernejších na svete a je vytvorená do skvostného moderného štýlu.

Dnešná megastanica stojí na mieste bývalej Lehrtskej stanice (Berlin Lehrter Bahnhof), ktorá bola postavená medzi rokmi 1868 – 1871 a na prvý pohľad sa dosť podobala známej stanici Keleti pályaúdvar v Budapešti o ktorej sa dočítate v pokračovaní nášho seriálu o týždeň. Jednalo sa o 188 metrovú koncovú stanicu. Nachádzali sa tu štyri koľaje na výstup a nástup a jedna pre obehnutie lokomotív. Počas druhej svetovej vojny bola stanica zbombardovaná. Po vojne bola z dôvodu nedostatkov iných alternatív obnovená do núdzového stavu prevádzky. V roku 1951 sa začalo s jeho likvidáciou avšak z dôvodu tesnej blízkosti stanice S-Bahnu a regionálnej dopravy musela byť jeho likvidácia opatrná a tak sa natiahla až do roku 1959. Po roku 1951 stratila táto pôvodne prestupná stanica aj z dôvodu rozdelenia Berlína význam, pretože pokračovanie trate viedlo vo Východnom Berlíne do ktorého vlaky premávať samozrejme nemohli. Ale aj tak zostala v pamiatkovej ochrane.

Stanica bola v roku 1987 (k 750. výročiu založenia mesta) rekonštruovaná avšak v roku 2000 pred výstavbou nového nádražia sa táto stanica S-Bahnu a regionálnej dopravy zbúrala.

Potreba nového riešenia berlínskej infraštruktúry prišla s pádom múru v roku 1989, pretože do tej doby malo mesto doslova dva nezávisle oddelené dopravné systémy, čo bolo pre jeho ďalší chod a integráciu nemysliteľné. Berlín mal za celú históriu niekoľko významných železničných nádraží prepojených S-Bahnom a až v tomto prípade sa zjednotili do jedného. V roku 1993 bola vyhlásená súťaž o novú hlavnú stanicu. O dva roky neskôr začali prvé práce na rozsiahlom podzemnom systéme tunelov. Bolo nutné preraziť 4 tubusy pre regionálnu a diaľkovú dopravu, dva pre metro a jeden pre cestnú premávku. Nová stanica mala svoju premiéru pri príležitosti zahájenia majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2006, ktorého usporiadateľom bolo práve Nemecko. Povrchové koľaje by ste hľadali len veľmi ťažko, pretože celý systém sa odohráva pod zemou, pričom tento typ stanice miestami pripomína skôr luxusnú nákupnú galériu, než prepravnú budovu. Celá operácia vyžadovala preloženie celého toku rieky Sprévy, ktorá so stanicou priamo susedí. S výstavbou nadzemných častí budov sa začalo o mnoho rokov neskôr, konkrétne v roku 2002, kedy došlo k zastrešeniu hlavnej haly tvorenej futuristickou oceľovou konštrukciou osadenou viac ako 8000 sklenenými segmentmi rôznych rozmerov a tvarov. V nadzemnej časti sú nástupiska určené na prevádzku prímestských liniek S-Bahn.  Počas zastrešovacích prác došlo k už zmienenému konfliktu architektov, pričom pôvodný návrh von Gerkana by výrazne negatívne zasahoval do rozpočtu aj termínu dokončenia celej stavby, ktorá musela byť bezpodmienečne dokončená do zahájenia futbalových majstrovstiev. K slávnostnému otvoreniu došlo už 26. júna. Európska železnica tak dostala svoj ďalší unikát v podobe päťposchodovej stanice. Regionálna doprava spolu s obchodmi a administratívnym centrom sa nachádza v nadzemnej časti, ale to hlavné sa nachádza pod povrchom. V hĺbke 15 metrov čaká na cestujúcich spolu 8 koľají a niekoľko rozľahlých nástupíšť, ktoré denne prepravia 300 000 cestujúcich, pričom každých 90 sekúnd z nich vyjde ďalší vlak.

Ku stanici premáva metro U55.

V ďalšom diele relácie Stanice, ktoré menili svet sa dočítate o známej budapeštianskej Keleti palyaúdvar.

Úprava textu: Martin Žarnovický
Zdroje: www.infoglobe.sk, www.wikipedia.sk

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.