Po stopách dopravných stavieb 4 – alias Stanice, ktoré menili svet 2/10 – Najstaršia železničná stanica na svete

Predpokladá sa, že prvá postavená železničná stanica bola na trati konskej železnici Swansea and Mumbles Railway. Nájsť najstaršiu železničnú stanicu na svete, ktorou premávali vlaky, bol dosť problém. Čakal som, že to je veľká turistická atrakcia s morom fotografií a informácií o nej na webe. Na moje veľké prekvapenie to tak zďaleka nie je.

ANGLICKO – Vraj prvá železničná stanica, ktorou prechádzal parný vlak sa nachádza v Anglicku v časti Liverpool. Postavená bola v roku 1830 a premávali ňou na dnešné pomery dosť primitívne vlaky do Menchesteru. Po rekonštrukcii stratila svoj pôvodný vzhľad a zďaleka nepôsobí reprezentatívne. Vlastne až na tento unikát nieje ničím zaujímavá a ani nepripomína obdobie vzniku. Jej okolie je taktiež odpudzujúce. Železnica, ktorá túto stanicu prevádzkovala a bola vôbec prvou medzimestskou  železnicou na svete vznikla ako lacná doprava surovín textilu ale i osôb medzi prístavom v Liverpoole a mlynmi v Manchestri a textilnými továrňami v blízkosti Pennines. Ďalším dôvodom jej výstavby bola neprimeraná cena prepravy na Bridgewaterskom kanáli. Otvorená bola 15.09.1830. Zaujímavosťou bolo to, že uviedla (dnes už vďaka nej) normálny rozchod pre vlaky 1435mm.

V ďalšej časti seriálu stanice, ktoré menili svet sa dočítate o najväčšej železničnej stanici v Európe

Text: Martin Žarnovický
Zdroj: wikipedia.org

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.