Po stopách dopravných stavieb 3 – alias nový seriál → Stanice, ktoré menili svet 1/10 – Najkrajšia železničná stanica na svete

Na našom web portále o veteránoch Vás informujeme o rôznych zaujímavostiach ohľadne dopravy. Výnimkou nebude ani 1. séria kvázi nového 10-dielneho seriálu o železničných staniciach z ktorého už z názvu vyplýva, že sa bude zaoberať rôznymi zaujímavými železničnými stanicami vo svete ale i na Slovensku. seriál bude súčasťou seriálu Po stopách dopravných stavieb.

Svoju recenziu ale i tipy v prípadnom pokračovaní naň môžete písať do komentárov ale i prostredníctvom e-mailu. Budeme vám za ňu povďačný. Ak by mal u Vás kladný ohlas a množstvo zaujímavých námetov na ďalšie pokračovanie nemuselo by všetko skočiť v jeho 10-tej časti.

V tejto časti seriálu sa budete môcť dočítať o najkrajšej stanici na svete a v ďalších nebude chýbať ani najstaršia či najväčšia ale i históriou zaujímavé bratislavské stanice.

BELGICKO – Krajina čokoládových praliniek. Ale viete, že tu majú vraj aj najkrajšiu železničnú stanicu na svete? Hlavná železničná stanica (Centraal Station Antwerpen), ktorá sa nachádza v druhom najväčšom meste Belgicka v centre Antverp patrí medzi najkrajšie na svete a vraj je najkrajšia práve ona. Stanica má prezývku Železničná katedrála, keďže sa jedná o stavbu postavenú do novogotického štýlu a patrí medzi najdôležitejšie pamiatky mesta. Pôvodnú stanicu v roku 1895 Ing.Auguste Lambeau postavil z dreva. Vlaky z tadiaľto vtedy premávali do Bruselu. Súčasná stanica bola postavaná medzi rokmi 1895-1905. Stavebný materiál bolo železo a viac ako 20 druhov mramoru a kameňa. Je zdobená rôznymi ornamentmi a vnútri sa nachádza aj niekoľko sôch levov. Do jej podoby ju navrhli umelci Louis Delacenserie, Clement van Bogaert a Jan Van Asperen. V roku 1998 sa stanica dočkala veľkej rekonštrukcie, pri ktorej sa vybudovali aj podzemné nástupištia. Jej rozmery sú skutočne impozantné, 186 metrov na dĺžku, 44 na výšku a 66 na šírku.

Medzi množstvom detailov nájdete pozlátené kolesá rušňov, erby mesta Antverpy či Belgického kráľovstva. Stanica Centraal je tiež dobrou adresou na nákupy, nájdete tu luxusné klenotníctva či parfumérie. Vlaky v kontraste so starobylou stavbou zaujali aj filmárov, odohrával sa tu jeden diel detektívneho seriálu o belgickom detektívovi Herculovi Poirotovi.

Vlaky jazdia po meste viaduktmi. Zaujímavé je riešenie železničných tratí, ktoré stanicou prechádzajú. Koľajnice v hlavnej hale sú slepé a jazdu tu končia predovšetkým osobné vlaky. Rýchliky a medzinárodné spoje prechádzajú Antverpami dvoma podzemnými podlažiami. Ak by ste sa niekdy ocitli v Belgicku, určite si nenechajte ujsť tento skvostný historický klenot.

V ďalšej časti nášho seriálu Stanice ktoré menili svet sa dozviete o najstaršej železničnej stanici na svete. Publikovaná bude opäť ďalší piatok o 10:00

Na záver by som sa chcel poďakovať pánovi Igorovi Holubecovi za vymyslenie názvu pre seriál, ktorý nám na náš facebook napísal jeho návrh ihneď po spustení tejto „minisúťaže“ po jej zverejnení na facebook. Rovnako však ďakujeme aj ostatným čitateľom, ktorí nám ich návrhy poslali formou e-mailu.

Text: Martin Žarnovický
Zdroje: www.topky.sk, www.cas.sk

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.