Oznam redakcie: V Košiciach čoskoro otvoríme prvé múzeum autoškoláctva v Československu

KOŠICE – Milí naši čitatelia, radi by sme vám touto cestou oznámili, že košická časť redakcie portálu Veterany.EU sa po dlhšej odmĺke opäť zaktivizuje. V praxi to bude znamenať, že budeme prinášať nové články a reportáže v rozsiahlejšom merítku aj z východu. A zároveň – v Košiciach finišujú práce na prvom múzeum autoškoláctva z éry bývalého Československa.

Priatelia, viacerí ma poznáte ako náruživého veteránbusistu a v rámci môjho dávnejšieho projektu Veteránbusu sa aj zásluhou portálu podarilo zachrániť pred rozpálením v kovošrote niekoľko vozidiel Karosa Šx, jeden Ikarus 620, dve vozy RTO a dokonca aj jednu RO. Vozidlá som dohodil záujemcom v SR aj ČR na báze dobrovoľníckej činnosti, teda žiadne priekupníčenie. Dokonca, aj sám som vlastnil dva autobusy, ktoré som hodlal renovovať, avšak  po istej dobe bolo potrebné z mojej strany objektívne zhodnotiť, že na tak náročné aktivity je potrebné poriadne technické a priestorové zázemie, ktoré som skrátka nemal. A preto som oba autobusy nenechal nezodpovedne hniť kdesi v tráve, ale s ťažkým srdcom som ich posunul ľuďom, ktorí na to majú kapacity. Hádam ich zrenovujú oni – zatiaľ sa tak ani u jedného nestalo, čo ma síce prekvapuje, ale tak uvidíme…

Fandovstvo k veteránom a automobilizmu som však na rozdiel od autobusov neposunul nikde – to sa skrátka nedá zabudnúť, či stratiť -:) Okrem toho, že už takmer desaťročie udržujem a podporujem prevádzku portálu Veterany.EU, ktorý sa stal jasným spravodajským lídrom v SR a ČR v tejto branži (absolútnou zásluhou mladých chalanov okolo šéfredaktora Jara Fila), pred 2 rokmi som sa zároveň pustil do veľmi náročného komerčného projektu vybudovania prvej online učebne pre autoškoly a vodičov z povolania – portál www.eautoskola.sk. Bolo potrebné vytvoriť stovky interaktívnych e-kurzov s multimédiami a celé to sformovať do uceleného online vzdelávacieho systému pre správu a riadenie výučby.  Tento projekt mi doslova zobral zo života spomínané roky a vyžiadal si nemalé investície a preto som bol tu na Veteránoch.EU veľmi málo aktívny a pracovne totálne zaneprázdnený. To však nebolo všetko – počas vývoja eAutoškoly.sk totiž akosi vysvitlo, že tématický záber a rozsah vzdelávacích portálu eAutoškola.sk sa stal natoľko široký a robustný, že presiahol autoškolácku branžu a tak sa v tomto roku eAutoškola.sk stala súčasťou ešte širšieho a komplexnejšieho projektu pre všetky oblasti vzdelávania v cestnej doprave, aký nemá obdobu minimálne v strednej Európe – portálu JVSCD.sk – Jednotný vzdelávací systém v cestnej doprave. Aby som to tu veľmi nerozpisoval – mrknite si www.jvscd.sk.

Vráťme sa však k veteránizmu. Moje veteránske zanietenie po tie roky pochopiteľne nespalo. Jedného dňa skrsla myšlienka založiť múzeum, ktoré by sa venovalo histórii vzdelávania a výcviku v autoškoláctve 60, 70-tych a 80-tych rokov. A spojiť tak svoj koníček so živobytím. Tento nápad rýchlo naberal reálne kontúry a dnes už defacto realitou je – podarilo sa nám získať kompletnú autoškolácku učebňu bývalej zväzarmovskej autoškoly s unikátnou výbavou a učebnými pomôckami. Učebňa je na pôvodnom mieste vyše pol storočie, teda aj v pôvodnej budove (tá je tiež neprerobená, čo je už fakt kruté retro -:). A tak až na jediný cudzí objekt – projektor strope – je všetko navôkol úplne autentické. Zároveň je celkom elektrizujúce aj to, že v tejto miestnosti získali za socializmu mnohé desaťtisíce Košičanov svoj vodičák (vrátane môjho otca -:) Priamo s učebňou ale aj dodatočným poskupovaním sme teda úhrnne získali unikátne nástenné vyobrazenia, odliatky modelov automobilových ústrojenstiev, veľa dobovej literatúry, diapozitívov, meotar, premietač diapozitívov, doplnky zväzarmovských autoškoláckych vozidiel a ak si k tomu predstavíte dobový nábytok a klasické školské lavice so stoličkami, ktoré sme dreli ešte za socializmu na ZŠ-kach, po vstupe do týchto priestorov sa vrátite sa o pár desaťročí dozadu.

To však nie je všetko. K múzeu sme zaobstarali aj model najpoužívanejšieho socialistického vozidla na výcvik v autoškolách v 80-tych rokoch – Škodu 105 S. Voz je v excelentnom technickom stave, po kompletnej GO. Podverzia S (standard) je pritom najzákladnejšia výbava vozidiel Š105 rady M a zachovalo sa ich v nešrotoidnom stave iba veľmi málo kusov (L-iek a vyšších podverzií je ešte vcelku dosť). Jediné, čo budeme na vozidle robiť, bude montáž dobového dvojitého ovládania – zatiaľ sa nám nepodarilo nájsť dodávateľa, ktorý by také čosi po 30-tich rokoch ešte dokázal dodať a namontovať. A na ceste v dobierke máme originálnu žltú tabuľu AUTOŠKOLA na strechu -:) Radi by sme časom získali ešte nejaký výcvikový voz rady Škoda 100 a ak sa nájde partner s dobrým zázemím, tak aj nejaký nákladiačik Liazku 100, Pragu V3S či Karosku 7xx -:) Uvidíme.

Učebňa je aktuálne po čerstvej maľovke a čistení a  do konca leta ešte zaopatríme sklenené vitrínky, v ktorých budú expozície modelov, dobových učebníc, videokaziet a ďalších retro kúskov, pri ktorých si starší zaspomínajú a mladší sa poučia. Budeme organizovať premietania, spomienkové a predvádzacie jazdy atď. Ak budete mať ktokoľvek záujem, po dohode vám naše priestory sprístupnime na prehliadku, prípadne aj na zorganizovanie spomienkových stretnutí či živých premietaní dobových výukových videofilmov, diapozitívov a fólií a pod. Nápadom sa medze nekladú…

Možno ešte bude prekvapivou infoškou aj to, že učebňa a kancelária v retro prevedení zároveň slúžia ako sídlo našej firmy a v učebni sa po rokoch opäť aktívne vyučuje, preto ten projektor -:)

Prvé múzeum autoškoláctva v Československu je zatiaľ raritným projektom v tejto tématickej oblasti. Veľmi sa teším z toho, čo sa podarilo za uplynulé roky nazhromaždiť a zároveň popritom budovať úplne nový typ autoškoláckych vzdelávacích obsahov – pre digitálnu dobu. Verte, tento motivačný koktail veľmi starého s ultra novým, obsahuje nesmiernu energiu a dynamiku -:)

Teším sa na na stretnutia so všetkými, ktorých by takýto projekt zaujal a chceli by ho vidieť a zažiť na vlastné oči, napríklad ako doplnkovú akciu v rámci rodinného výletu a pod. A teším sa aj na stretnutia s vami na veteránskych akciách, kde budeme múzeum propagovať a zároveň písať reportáže.

Jaroslav Verlík, prevádzkovateľ portálu Veterany.EU

Tu je ešte zopár predbežných fotiek. Skutočné muzeálne skvosty až osobne na mieste a po úplnom dokončení a otvorení -:)

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.