Objavujeme: Elektrický vozeň EMU 48.001 hnije v tatranských lesoch

EMU 48.001Vyše 60 rokov vozila návštevníkov Tatier, potom ju využívali vojaci ako poľnú kuchyňu a nakoniec sa niekam stratila. Reč je o historickej tatranskej električke, ktorú členovia popradského Veterán klubu železníc objavili v lesoch vojenského výcvikového priestoru Záľubica pri Kežmarku. Na toto ošarpané a zubom času poriadne ohlodané vozidlo ich upozornil jeden turista.

Členovia klubu nemohli uveriť, že objavili EMU 48.001  vyrobená v roku 1911 v budapeštianskej lokomotívke GANZ v rámci trojkusovej série určenej pre niekdajšiu tatranskú železnicu. Ako hovorí jeden z najmladších členov Veterán klubu železníc Poprad, našla sa jednotku z tejto série, ktorá bola o vyše dva roky staršia ako dnes najznámejšia tatranská električka Kométa.

Po odchode tejto električkyodišla do železničiarskeho dôchodku v roku 1972 sa jej pravdepodobne ujali vojaci, ktorí si z nej urobili poľnú kuchyňu. Po odchode sovietskych vojsk z Československa však nikto netušil, aký mala osud.

Členom klubu bolo jasné, že transport a záchrana tejto električky nepripadajú do úvahy. Báli sa, že sa za ňou vypravia rôzni pseudozberatelia a odnesú si z nej všetko, čo má nejakú cenu. Ich snahou bolo tieto historické artefakty riadne zdokumentovať, ošetriť a zachrániť pre Múzeum tatranskej dopravy, ktoré by malo vzniknúť v železničnej stanici Poprad. Práve zásluhou tejto opatrnosti sa nadšencom z Popradu podarilo dosiahnuť to, čo si zaumienili. Do ich zbierky pribudol napríklad výrobný štítok električky z roku 1911, tabuľka označujúca oddiel pre fajčiarov, pôvodné kľučky a kovania a takisto atypické zásuvky na vykurovanie, ktoré sa používali len na starých tatranských vozidlách.

Kde presne sa táto unikátna električka nachádza nevieme. Domnievame sa však, že bude tak isto odparkovaná niekde v lese, tak ako to je v prípade Tatranského expresu. Je škoda, že takéto technické unikáty skončia niekde v hustom lese skryté pred očami ľudí, kde ich pomali ale isto ohlodáva zub času.  Aj táto električka je však jasným príkladom toho, ako si vážimenašu históriu. Mohli by sme polemizovať o tom, či sa táto električka skutočne nedá zachrániť. Nevieme však posúdiť či je horšom stave ako Arpád v karpatských lesoch, alebo nie.

Ako vidíme, táto električka je jedným z mnohých veteránov, ktoré chátrajú niekde v lese. Nie je v našich silách, aby sme mali prehľad o každom železničmom či autobusovom vraku márne čakajúcom na svoju rekonštrukciu. Pokiaľ však nájdeme niečo zaujímavé, radi sa s vami o to podelíme. Touto cestou sa preto obraciame aj na vás. Ak Ak náhodou viete o nejakom veteráne, ktorý chátra niekde na poli, v lese, či vinohradoch, dajte nám o tom vedieť na redakčný mail: redakcia@veterany.eu.

Autor: Jaroslav Filo
Podkaldy: Veterán klub železníc Poprad

16 Comments

  1. Je skoda, ze takto to vacsinou konciii, ale dufam, ze sa to podari odtial dostat a potom najst sponzora na opravu. Drzim palce. ked bude treba ist koli tomu j na ministerstvo obrany, pocitajte so mnou.

  2. Radi by sme exponáty tohto typu zachránili, ale v súčasnosti to nie je v našich silách. Náš cech zakladajúci cech však ráta aj so záchranou takýchto exponátov, takže ak bude cech a budú aj financie, určite to v tých lesoch neostane naveky.

  3. co to je, kde to je a ci vedia v tejto veci pomoct – vyprostenie a odvoz, techniku majuu, nech si urobia cvicenie.

  4. No hej, ale kde sa to nachádza vie podľa všetkého iba Veterán klub Poprad. Odtiahnuť to by to nebol problém, ale to by potom museli odtiahnuť aj Arpáda. Tak isto by bolo dobré, keby sme sa do toho zapojili viacerí, to jest spraviť nieoč ako žiaadosť, alebo petícia kdeby sa ľudia podpísali, že trvajú na odťahu týchto veteránov na bezpečné miesto.

  5. No skúsiť to môžeme, ale ako vravím, treba aby o to bojovali viarí. jeden pešiak totiž nič nezmôže.

  6. No bolo by fajn, aby si navrhol ako ďalej postupovať. Podľa toho čo píšeš usudzujem, že sa v tom vyznáš lepšie ako ja.

  7. Viem presne kde je bol som tam 2 roky na vojenskom vycviku..Taže môžem pomôsť len s technikou bude vačši problem kedže vojenska tecnika čo bola v priestore je predana, ja viem ešte o jednej veci čo sa skryva v Lesoch Zalubice. Ide o OT 64..Ktory je perfektne skrity..

  8. vojak: Tak to treba predsa vytiahnut na svetlo sveta,nie???Daj info kedy by sme sa dali dohromady a mozeme to ist pozrieť.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.