Objavujeme: Záhada autobusu v Karpatoch

60000181Niekedy v čase raného detstva som mal spolužiaka na ZŠ, a často som bol u neho doma. Už vtedy som sa zaujímal o všetko čo malo kedy kolesá a raz tak pri debate o autách a motorkách spolužiakova stara, či prastará mama, len tak spomenula že v dobre keď bola ešte mladá a pracovala v lesoch Malých Karpát ako lesná robotníčka, tak občas keď pršalo, tak sa pred daždom skryla v starom autobuse. Vtedy to mňa silne zaujímalo, no bohužial nevedela si presne spomenúť kde by to mohlo byť…

V tej dobre som dostal od nej viacero tipov, spomeniem len nález vraku Pragy RN na Tureckom vrchu, auto tam síce nebolo od vojny, myslím že ho tam buď zanechali po filmovaní, alebo ho na smetisko dotiahli z blízkeho vojenského útvaru. V tej dobre to bol len vrak v svahu polo zasypany, trčala len kabina s motorom. Ale nazad k záhade autobusu. Po čase som na všetko nejako pozabudol, prešlo zopár rokov, prišli iné starosti ako chodiť po lese a hladať.

Ale v auguste 1994 sa to stalo. Dohodol som sa s kamaratmi že sa stretneme na jednej lesnej križovatke v Malých Karpatoch. Mne sa podarilo prísť skorej, mal som tak pol hodinu čas tak som sliedil po okolí. Asi 100 m od križovatky bol hustý porast a hneď aj strmý zráz dolu. Pôvodne totiž tadial viedla stará cesta, ktorú niekedy po vojne presunuli tak 100 metrov vyššsie k spomenutej križovatke. A na tej starej ceste medzi hustými stromami, 100 metrov od cesty kadial som chodil pešo a autom veľmi často, tak tam stál vrak tohto autobusu. Hneď som vedel že je to on, ten o ktorom hovorila stará pani.

V tej dobe to bol už len vrak karosérie, bez podvozku a rámu. Podarilo sa mi pred zotmením urobiť tieto tri fotografie, a vo vraku som našiel zbytok brzdiča značky KNORR. Čo sa mi ale nepodarilo tak to je pre mňa záhada doteraz-o aký typ autobusu sa mohlo jednať?

Bohužial postupom času hnedoslováci objavili toto torzo a všetky hliníkové časti odniesli-teda celé opláštenie karosérie.

Má niekto z čitaťelov predstavu o aký autobus sa jednalo?

Text a foto: Jozef Hooz

8 Comments

  1. pravdepodobne sa jedna o vozidlo ikarus 30 z r 1951 ked som zbadal tie fotky napadla ma skoda 706ro ale tie nemali taketo zadne cela

  2. Je to určite IKARUS 30. Toto je veľmi vzácny nález. (;-) Vpredu ešte vidieť pozostatok veľkého ozdobného loga IKARUS. (:-)

  3. Tak či onak pôjdem to preskúmať a prinesiem informácie. Bt.w ak by sa chcel niekto pridať, nech ma kontaktuje e-mailom.

  4. mne sa prednedavnom dostala do ruk pekna kniha ROLLING LEGENDS the history of ikarus works je to kniha v ktorej je vsetko o ikarusoch od zaciatku tam som nasiel aj fotografie ikarusu 30 nakolko sa o ikarusy velmi nezaujimam rad by som ju ponukol niekomu kto sa o tieto voze zaujima a kto by potreboval nejake fotografie

  5. Ak ma ktokolvek vie navigovat ako sa k tomuto vraku dostanem, budem velmi povdacny. dakujem

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.