Objavujeme: Záchrana Karosy C 734.00 pokračuje

V roku 2014 sme Vám priniesli krátky článok o tom ako pán Martin Hanibal z Českej republiky získal autobus Karosa C 734.00. Autobus bol však v zlom technickom stave a vyžadoval si značnú renováciu. Zaujíma Vás ako to s týmto autobusom nakoniec dopadlo? V nasledujúcich riadkoch sa dozviete viac.

Po rozobraní vozidla, sa zistil jeho skutočný stav. Pán Hanibal sa kvôli náhradným dielom rozhodol zakúpiť ešte jednu „Atmosféru“, pretože ho to vyjde lacnejšie, ako kupovať jednotlivé diely zvlášť. Rozhodol sa pre armádnu uloženku C 734 z roku 1982, ktorá bola bez technického preukazu a trochu zbastlená armádnymi úpravami. Zaujali ho ale pôvodné okná s klínom a mestské sedadlá. Pri ohliadke tohto vozidla sa navyše zistilo, že je v oveľa lepšej kondícii, ako pôvodný voz určený na renováciu. Autobus mal najazdených cca 150 000 km, v roku 1999 prešiel u vojakov generálnou opravou a v roku 2008 došlo k výmene motoru opäť za atmosferický a zadná náprava RÁBA sa zamenila za novú rovnakého typu. Bolo preto rozhodnuté, že sa zachová starší autobus v lepšom stave.

Armádna Karosa C 734

Pôvodný voz nakoniec poslúžil k renovácii 3 autobusov, niekoľkým ľuďom urobil radosť kvôli náhradným dielom a jeho torzo slúži fanúšikom paintballu, ktorý sa v ňom hrajú na vojakov. Armádny autobus sa mal zrenovovať do podoby z roku 1982.

Pôvodná Karosa C 734.00 určená na renováciu.

„Napsal jsem do karosy jestli mě povolí vůz z roku 1982 přihlásit na TP z tohoto vozu z roku 1985. Napsal jsem do archivu a vyžádal jsem si fotky prototypů. A tak jsem se rozhodl vůz uvést do podoby nějakého prototypu v nějaké fázi vývoje,“ opisuje pán Martin. Autobus bol prihlásený na technický preukaz prvého vozu, takže zdedil jeho vin. Na autobuse, ktorý 10 rokov nejazdil a dostal meno Vojanda, je stále čo robiť. No hlavné je, že z dvoch vozov je jeden pojazdný a v dobrej kondícii.

Vozidlu sa do služby spočiatku nechcelo a spotreboval okolo 35 litrov nafty na 100 km. No po najazdení cca 2 000 km už začal „lietať“ a pri otáčkach 2 100 dosiahol rýchlosť 140 km/hod. Dnes jazdí rýchlosťou ako drak a spotrebuje 21 litrov na 100 kilometrov. Že má turbo, je stále poznať. Jazdí sa ale kvôli tomu, aby sa prejavili závady v prevádzke.

Prvé jazdy s Karosou C 734.

A ako prebieha jeho renovácia? Začalo sa najmä vzhľadom. Predné dvere z Turba sa dali ako druhé a namiesto nich sa osadili dvere z Atmosféry. Spätné zrkadlá sa taktiež vymenili za pôvodné z Atmosféry. Stierače sa zbavili čiernej farby, malé žiarovky sa vymenili za pôvodné veľké a zjednotilo sa lakovanie. Zadný panel svetiel sa taktiež vymenil, pretože vojaci tam dali jednu radu svetiel navyše. Pán Martin sa rozhodol Turbo nakoniec ponechať z dôvodu, aby sa zachovala aj nejaká preturbená atmosféra a neboli tu len čistokrvné turbá a atmosféry.

Pohľad do kabíny vodiča autobusu.

Sedadlá sa posunuli do neschváleného vzhľadu. Vymenili sa vzduchojemy, kompresor, prerobila sa palubovka a vrátil sa páčkový ovládač dverí. Pozičné svetlá a skrinka u vodiča tam síce byť nemá, ale je škoda ju vyhadzovať. Vymenili sa stropné vetráky a dosadili sa označovače cestovných lístkov.

Pohľad do interiéru autobusu.

Tento rok sa bude natierať strecha na zeleno, ošetrí sa spodok a zrenovujú sa kovové časti sedadiel. prídavné zadné smerovky a brzdové svetlá urobil zo starých autobusov. Kedysi som to ako malý chalan obdivoval u strýka v autobuse. Aj ten autobus na palubovke, ktorý svieti ako naozajstný (brzdovky, svetlá, osvetlenie, blinkre).

Aj keď je na autobuse ešte stále robota, jazdí a robí radosť všetkým čo sa na tom podieľali a odviezli sa.

Priebeh renovácie autobusu približuje aj nasledujúce video.

za informácie ohľadom renovácie autobusu ďakujeme Martinovi Hanibalovi. renovujete aj Vy nejakého veterána? Alebo viete o nejakom historickom vozidle, ktoré zatiaľ márne čaká na svoju záchranu? Kontaktujte nás e-mailom na redakcia@veterany.eu, alebo jaroslav.filo@veterany.eu a my Váš článok radi uverejníme.

Autor: Jaroslav Filo
Foto a video: Martin Hanibal

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.