O rozlúčkovej jazde s električkami typu ČKD Tatra K2 väčšina ľudí nevedela

PICT2627V sobotu sme vás na našej stránke informovali, že sa v uliciach Bratislavy koná rozlúčková jazda s električkami typu ČKD Tatra K2, ktoré po viac ako 40. rokoch opúšťajú bratislavské ulice. Či však táto rozlúčka bola, alebo nebola pre verejnosť sa dá polemizovať. Zopár postrehov z tejto akcie a vyjadrenie našej redakcie k nepropagovaniu tejto akcie vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.

Všetci ktorí sa o rozlúčke s K2-jkami dozvedeli sa v sobotu 30. januára 2010 o 9-tej hodine stretli v areáli bratislavskej vozovne Krasňany. Odtiaľ sa o 9:40 vydali na poslednú jazdu mestom električky #317 (historické vozidlo) a 7084. Obe električky odbočili k železničnej stanici Vinohrady, odkiaľ pokračovali cez Račiansku, Račianske mýto, Radlinského, Obchodnú, Námestie SNP, Jesenského, Námestie Ľudovíta Štúra, Nábrežie, Botanickú, Karloveskú, Karlovu Ves, Karloveskú, Botanickú, Nábrežie, Námestie Ľudovíta Štúra, Jesenského, Námestie SNP, Obchodnú, Vazovovu, Krížnu, Trnavské mýto, Záhradnícku, Ružinovskú, Ružinov, Ružinovskú, Záhradnícku, Trnavské mýto, Krížnu, Vazovovú, Radlinského, Obchodnú, Námestie SNP, Kamenné námestie, Špitálsku, krížnu, Trnavské mýto, Vajnorskú, Vozovňu Jurajov dvor, Vajnorskú, Trnavské mýto, Krížnu, Vazovovu, Radlinského, Račianske mýto, Račiansku a ŽST Vinohrady späť k Vozovni Krasňany.

Počas jazdy boli nasledujúce fotozastávky:
– Karlova ves (v obrátisku liniek 4, 9 a 17)
– Kostol svätého Michala (na odstavnej koľaji pred križovatkou Karloveskej a Molecovej ulice, smer mesto)
– Národné Divadlo (zastávka Jesenského ulici oproti budove SND)
– Ružinov (v obrátisku električiek 8, 9 a 16)
– Vozovňa Jurajov Dvor (v areáli i pred areálom vozovne)

V električke bolo veľmi veselo. Električky celou cestou vyzváňali, električka #7084 skoro nabúrala do osobného auta a počaj jazdy sa rozlieval aj alkohol neznámej značky.

Väčšina ľudí čakajúcich na električku nechápavo krútila hlavou, keď okolo nich za sebou prešli dve električky plné ľudí. Ľudia na zastávkach by radi nastúpili, električka im však nezastavila. A ak aj náhodou zastavila a personál električky videl že niekto na ňu dobieha, počkal kým sa dobiehajúci čo najviac nepriblíži k električke a potom mu pred nosom zavrel dvere a pohol sa s električkou. Takéto správanie však nie je pre pracovníkov dopravného podniku vhodné.

Hoci sa nakoniec neprešlo po všetkých električkových tratiach, posledná jazda s k2-jkami mala svoje čaro. Po príchode do Vozovne Krasňany dostal každý z účastníkov akcie pamätný lístok.

O rozlúčkovej jazde s K2-jkami však väčšina ľudí nevedela. Organizátori to ale vidia inak.

Bratislavský dopravný podnik asi nemá z organizovaním takýchto akcií veľké skúsenosti. Skúsený organizátor sa totiž takéto akcie snaží čo najviac spropagovať a priľákať na ne čo najviac ľudí. Bratislavský dopravca však robí pravý opak. O tejto akcií totiž na svojej stránke, na stránke Bratislavy a ani na stránkach OZ IMHD.sk, ktoré tiež bolo na tejto akcií vo väčšej miere prítomné, vôbec neinfrmoval a tak sa verejnosť o tejto akcií nemala ako dozvedieť. Zmienka o tejto rozlúčke sa objavila iba na jednom z diskusných fór k-reportu, no aj tá neobsahovala žiadne konkrétne informácie. otázka, prečo sa rozlúčka spomenula práve na tomto fóre ostáva záhadou.

Tí ktorí na tejto rozlúčke neboli sa preto právom pýtali, prečo sa o tejto akcií vôbec neinformovalo. Argumenty účastníkov a organizátorov, že pri propagovaní akcie by na rozlúčku s K2-jkami prišlo veľmi veľa ľudí a niektorí z nich by behali iným do záberu, či nerešpektovali pokyny organizátorov pritom vôbec neobstoja. Z tvrdenia, že na rozlúčku došiel každý kto na ňu dojisť mal sa dá navyše dedukovať, že išlo o súkromnú akciu s povolenou účasťou verejnosti, ktorá o tejto akcií ale nič nevedela.

Na našej stránke by sme vás radi informovali o takýchto akciách. Keďže bratislavský dopravca s nami nespolupracuje, o premávke historických vozidiel sa dozvedáme doslova na poslednú chvíľu.

Električka #7084 včera dojazdila na linke č5 a podľa všetkého nebude zachovaná. Na historické vozidlo #317 zase pre zmenu už 10 rokov vo Vozovni krasňany padala špina a prach.

Autor: patrk Špačinský

11 Comments

 1. Ad.
  <i<Zmienka o tejto rozlúčke sa objavila iba na jednom z diskusných fór k-reportu, no aj tá neobsahovala žiadne konkrétne informácie. otázka, prečo sa rozlúčka spomenula práve na tomto fóre ostáva záhadou.

  Info ste brali stadiaľ?

  Ja som tam písal, čo som vedel.. Len som to písať zrejme nemal..

 2. nemal, lebolen čo česi o to prejavili záujem, niekto kto o tom vedel viac ako ty sa voči propagácií ohradil.

 3. Co to tu vypisujes za nezmysly? Akcia bola sukromna pre POZVANYCH hosti. Vsetci, ktorych organizatori CHCELI pozvat, pozvani boli a prisli. DPB o ziadnu rozlucku zaujem nemal, preto ju neorganizoval a nemedializoval.

  A ze s vami nikto nespolupracuje? Necudo, pri tom ako sa spravate, nikto s vami spolupracovat nebude a nikam vas pozyvat nebude. Zamyslite sa nad sebou!

 4. „Väčšina ľudí čakajúcich na električku nechápavo krútila hlavou, keď okolo nich za sebou prešli dve električky plné ľudí. Ľudia na zastávkach by radi nastúpili, električka im však nezastavila. A ak aj náhodou zastavila a personál električky videl že niekto na ňu dobieha, počkal kým sa dobiehajúci čo najviac nepriblíži k električke a potom mu pred nosom zavrel dvere a pohol sa s električkou. Takéto správanie však nie je pre pracovníkov dopravného podniku vhodné.“

  ——————-

  Nevidim žiadny problem v tom, že nikoho nebrali alebo nepušťali ak to bola sukromna akcia a zaplatili za ňu, navyše to vyjdrenie, že čakali kym ľudia pridu a hneď odišli mi pripada dosť detinske alebo ako argument nejakeho cestujuceho ktori prejde cez X ľudi ktori o tom vedia veľke nič.

 5. Meno: to ze DPB organizoval podla teba SUKROMNU akciu pre POZVANYCH hosti je tak trochu na hrane – tie elektricky ako aj vsetky dalsie vozidla DPB su dotovane peniazmi obcanov tohto statu a mesta. Aj na tu vasu jazdu sa poskladali vsetci ti, na ktorych sa DPB vysralo. Ja by som sa aj zviezol. DPB o tom informovalo len vas yvbranych ,,hosti“, lebo oni proste maju taky postestebacky postoj a v tom je ta nasa sedlacka slovenska maloduchost. Hrat sa na kolektivy, zaujmove frakcie, tabory, budovat kdejake pomyselne barikady z frustracii a virtualnych minovojenskych konfliktov, namiesto aby boli k sebe ludia otvoreni a vsetkych pohanal jeden velky ciel – citat a zaujimat sa o veteranoch a vsetkom co s tym suvisi. A nech je toho co najviac a co najlespsie.. Ale nakoniec – co cakat od statu a mentality tohto naroda, ktory to iste robi aj vo velkom a napriklad vzdy a zakazdym sa polovica volicov ako tupa verbez nepoucitelne vrhne do tabora kdejakych populistov, novodobych janosikov, zachrancov a hrdinov naroda atd. Ale to som uz odbocil. No co, uzili ste si v K2jkach, nikto z verejnosti vam pritom nezasieral vzduch tak sa majte fajn a vybavene. V tomto state a v ramci tejto mentality je vlastne toto vsetko normalne. Ak by nasi ceski priatelia nerozumeli . tak v state Debilistan a jeho najhlavnejsej obci Velke Kokotovo vzniklateraz taka mala kauzicka ako pasomnicka v jednej velkej riti.

 6. PS: neviete kde by som mohol poziadat o ine statne obcianstvo? Cojaviem, polske alebobo ceske, alebo nieco jazykovo pribuzne. Lebo obavam sa trochu ze mi DPB teraz posle v dajakom batohu funkcnu bombu a este sa na tom bude vychechtavat so soferom v dispecerskej vysielacke.

 7. nerozumiem tomu, preco sa taketo veci deju. Jaro, nechaj ich tak, ja viem , ze ta taketo veci vyvedu z miery, ale nic s tym neurobis a curat proti vetru sa nie ze neda, ale neoplati. Vies, kazdemu sa to vrati. Ak sa tak rozhodli, ser na to. moze nas to akurat mrziet, ze takuto akciu nespropagovali viac. Vsade sa to da,, len u nas to akosi mrzne.

 8. Zopár postrehov: ,,odbočili k železničnej stanici Vinohrady“ neodpočili ale prefrčali ďalej. Tam by sa ani ísť nedalo
  A k ,,Račiansku, Račianske mýto, Radlinského, Obchodnú, Námestie SNP, Jesenského, Námestie Ľudovíta Štúra“

  317 šla cez Americké námestie (ako L7) a na Kamennom nám. resp. nám. SNP mala byť fotozastávka no 7084 ktorá šla cez obchodnú bola dakde v zadu a tak sa tam teda fotozastávka zrušila

  fotozastávky boli následovné
  Vozovňa Krasňany
  Karlova Ves, Pri hríbikoch (Molecova), Nábrežie (pod hradom), Nardivka (Jesenského), Astronomická, Voz. J. Dvor (so všetkými uchovanými Kačicami)

  foto môžem poskytnúť napr. to pod hradom…

 9. TEDOM: 1. čo sa týka trasy a fotozastávok – čerpal som z toho čo som mal k dispozícií, 2. stačí sa pozrieť len na náš web, koľkí ľudia sú nahnevaný, že na tej rozlúčke neboli len preto – že o nej vúbec ale vôbec nevedeli. A čo sa týka rozlúčky s Ikarusmi 280, nikto sa doteraz nesťažoval, že mu niečo zmizlo a tie Ikarusy čo sa tam predstavili sa aj tak vyradili.

 10. Neviem prečo do toho pletiete vždy DPB. DP samotny nič neorganizoval, žiadnu rozlučku, proste oni to maju na háku. Tu rozlúčku zorganizovalo par nadšencov ktorí si za ňu predpokladam zaplatili alebo nejak to vybavili, čiže to bola SUKROMNA JAZDA / AKCIA a organizatori sa rozhodli koho tam chcu. Tože, že tie vozy patria DPB v tom nehraju žiadnu rolu, ja keď si objednam unas v KE historicky ringhofferak a zaplatim si zaňho tak ja rozhodnem koho pozvem a je jedno či ta električka patri DP keď v tej chvili ju mam prenajatu ja. To je akoby ste si zaplatili taxik a niekto nastupil na zadne sedadla a povedal „vystupim tam a tam, ale nebudem platit, veď to je po ceste toho čo zaplatil“ :/
  Z toho čo som čital na nete to bola sukromna jazda takže DPB nemal o propagovať. To je už na pleciach organizatorov ako sa zachovali.
  PS: Ja som na tje jazde nebol len to vidim nestranne a triezvo, narozdiel od niektorych.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.