Niekoľko fotografií z Gemerského Expresu v Rožňave

06Od nášho partnerského webu www.gemer.biz sme si s dovolením požičali niekoľko fotografií z dnešnej jazdy Gemerského expresu, ktorý vyrazil z Košíc do Rožňavy a odtiaľ sa vybral na nepoužívanú trať   Dobšiná.

Na trati Rožňava Dobšiná nepremáva od roku 2003 osobná železničná doprava. V tomto roku totiž vláda zrušila naraz viacero lokálok a tak okrem lokálky Rožňava-Dobšiná odišla ,,do večných lovíšť“ aj ďalšia gemerská linka Plešivec – Slavošovce. V Gemeri tak dnes zostala z troch pôvodných lokáliek funkčná iba jediná: Plešivec – Muráň.

Dnešná jazda po rožňavsko-dobšinskej doline teda určite mala svoje čaro. Budovy bývalých staníc síce odkúpili súkromníci, avšak po trati sa občas preženie aspoň nákladná súprava s drevom pre dobšinskú pílu či závod vo Vyšnej Slanej, alebo údržbárska drezina. Pritom ešte pred rokom mala pravidelné denné využitie pre banský závod Siderit Nižná Slaná. Ten však vlani skončil v konkurze, o prácu prišlo 700 ľudí a odvtedy je trať viac či menej opustená (samozrejme z pohľadu prepravy).

Súprava vláčika bola dnes plne obsadená. Hneď ako obdržíme viacero fotografií a informácie z priebehu podujatia, pripravíme ich pre vás. Nuž a nezostáva nám, než veriť, že I. Gemerský Expres si zapíše natrvalo na každý rok aspoň jednu nostalgickú jazdu do grafikonu po gemerskom regióne.

S organizátorom podujatia budeme naďalej v kontakte a len čo sa nám podarí zrealizovať renováciu karosérie našej ŠL-11 1311 Turist, ktorej domovskou ,,stanicou“ je práve gemerská Rožňava, radi sa v niektorý rok k organizátorom pridáme s alternatívou doplnkovou dopravou, alebo ako statický exponát 🙂

-ver-

foto: Július Richnavský, www.gemer.biz

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.